Недавнє дослідження вчених відкрило цілий пласт нових емоцій, які здатні відчувати кішки. Так, виявилося, що подібно до своїх господарів, вони дуже болісно можуть переносити втрату інших тварин.
Дослідження котячої свідомості продовжують розвиватися, відкриваючи їхні складні емоційні здібності, на які раніше вчені не звертали уваги. Нещодавні відкриття свідчать про те, що, демонструючи певну міміку своїх власників, кішки можуть передавати цілу низку тонких емоцій, як-от сором, прив'язаність і навіть скорботу, пише Salon.
У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найцікавіші новини зі світу науки!
Дослідження, опубліковане в журналі Applied Animal Behaviour Science, вивчило глибину цих емоцій, давши змогу вченим припустити, що кішки також можуть відчувати горе, коли втрачають близьку тварину-компаньйона. У цій науковій роботі, проведеній дослідниками факультету психології Оклендського університету, було опитано 412 власників кішок, щоб зрозуміти, як поводяться тварини після втрати іншого вихованця.
Дослідження показало, що ці кішки часто демонстрували поведінку, подібну до горя, наприклад, підвищену увагу до себе і зниження інтересу до таких занять, як їжа та ігри. Однак ці спостереження ускладнюються тим, що власники, які самі повідомляли про своє горе, частіше приписували подібні емоції своїм кішкам, що змушує замислитися над можливим упередженим поглядом або антропоморфізацією поведінки тварин, заявили автори. З огляду на обмеженість досліджень котячого горя — це всього лише друге дослідження на цю тему, вони дійшли висновку, що потрібні подальші наукові роботи, щоб з'ясувати, чи справді така поведінка свідчить про горе, чи є простим відображенням емоційного стану власників.
Співавторка дослідження Дженніфер Вонк, професорка психології Оклендського університету, зазначила, що стосунки між кішкою, яка залишилася живою, і компаньйоном, який помер, відіграють вирішальну роль у тому, як кішка реагує на втрату. Вона помітила, що кішки, які були тісно пов'язані з померлим, демонстрували більш значні зміни в поведінці, що узгоджується з поняттям горя, але також, можливо, реагували на зміни в емоціях своїх господарів. Вонк також наголосила на необхідності більш тонкого розуміння і спостереження за емоціями кішок, зазначивши, що в той час як її особистий досвід з її вихованцями показав ледь помітні зміни в поведінці після втрати компаньйона, інші власники відзначали більш виражені ознаки печалі.
Така варіативність свідчить про важливість продовження досліджень у цій царині, щоб відрізнити справжні котячі емоції від тих, які проєктуються людьми, що доглядають за ними. Глибше розуміння цієї динаміки може поліпшити догляд і емоційну підтримку, що надається кішкам під час таких важких переходів. Крім того, в іншому дослідженні було проаналізовано міміку кішок і встановлено, що вони можуть демонструвати понад 276 різних виразів, залежно від їхньої взаємодії з людьми та іншими кішками. Ці дані підкріплюють ідею про те, що кішки більш емоційно складні, ніж вважалося раніше, і налаштовані на навколишнє середовище таким чином, який ще належить повністю вивчити.
Раніше Фокус писав про тривожні сигнали, що подаються кішками, коли вони виють. Якщо тварина подає такий сигнал, то потрібно терміново звернути на це увагу.
Також Фокус писав про причини, через які кішки показують свій живіт людям і чи можна його гладити. Кішки люблять щоб їх гладили в різних місцях, але з котячим животом не все так просто.
Цей матеріал має виключно інформаційний характер і не містить порад, які можуть вплинути на здоров'я вашого улюбленця. Якщо він відчуває проблеми, зверніться до фахівця.