Названо причину вимирання гігантських мамонтів на Землі: справа зовсім не у потеплінні планети
Названо причину вимирання гігантських мамонтів на Землі: справа зовсім не у потеплінні планети

Названо причину вимирання гігантських мамонтів на Землі: справа зовсім не у потеплінні планети

Попри те, що ці величезні тварини процвітали на планеті мільйони років, поява лише одного виду живих організмів призвела до їхнього зникнення з неймовірною швидкістю.

Історія Землі налічує мільярди років і за цей час наша планета встигла стати домівкою для величезної кількості видів. Деякі з них давно вимерли, інші — досі процвітають, а треті все ще залишаються загадкою для науки. Вчені століттями намагаються відновити літопис скам'янілостей різних видів, щоб дізнатися більше про життя і смерть того чи іншого виду, пише Science Alert.

Близько 20 000 років тому мамонти були вельми поширені на планеті, поки близько 10 000 років тому майже повністю вимерли. Зникнення цих величезних тварин було приголомшливим і раптовим, враховуючи те, що мільйони років вони процвітали на планеті. Найпопулярніше пояснення вимирання мамонтів на Землі посилається на монументальну зміну клімату — близько 11 000 років тому на планеті завершився останній льодовиковий період.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Однак у новому дослідженні вчені виявили, що зовсім не підвищення глобальної температури стало основною причиною вимирання мамонтів, хоча воно також внесло свою лепту. Новий аналіз команди з Фрайбурзького університету у Швейцарії припускає, що занепад ранніх хоботних тварин, зокрема і шерстистих мамонтів, пов'язаний із появою ранніх людей.

За словами керівника дослідження, еколога Торстена Хауффе, вони з колегами вважають, що основною причиною вимирання шерстистих мамонтів стала поява сучасних людей, що збільшило темпи вимирання тварин. Це призвело до зниження різноманітності, тоді як зміна клімату насправді мала менший вплив.

Відомо, що вимирання цілого виду часто є результатом не одного чинника, а цілої низки послідовностей та обставин, які заважають виживанню конкретного організму. Наприклад, такими факторами можуть стати:

  • втрата середовища проживання;
  • дефіцит харчових ресурсів;
  • збільшена конкуренція;
  • хижацтво з боку інших видів.

Вченим також відомо, що ранні люди полювали на мамонтів: археологи виявили безліч кісток тварин, із залишеними на них шрамами від лез і оброблення. Однак досі вчені не зосереджували свою увагу на тому, яку роль хижацтво з боку людини зіграло у вимиранні шерстистих мамонтів.

Хауффе і його колеги хотіли дослідити, яку кореляцію, якщо така є, можна знайти між появою сучасних людей і зникненням мамонтів. Під час дослідження вони використовували нейронну мережу — навчили алгоритм для пошуку у викопних записах, кількісної оцінки скорочення видів хоботних і зіставлення цих скорочень з іншими факторами в їхньому середовищі існування для виявлення причин.

Зазначимо, що в моделі використовувалися дані про 2 118 викопних 176 видів хоботних, які жили на планеті в період від 35 000 до 10 000 років тому. Нова модель учених також враховувала 17 можливих факторів, здатних вплинути на чисельність популяції.

Результати нового дослідження показують, що зміна клімату зіграла свою роль у скороченні популяції мамонтів, однак саме з появою сучасних людей їхня доля була вирішена — зрештою тварини вимерли.

Раніше Фокус писав про те, що вчені, які намагаються воскресити вимерлого мамонта, зробили прорив.

Теги за темою
дослідження вчені Земля
Джерело матеріала
loader