Більшість бюджетних місць в аспірантурі цього року припадає на ЗВО, які перебувають у сфері управління Міносвіти.
В Українікількість виділених бюджетних місць на підготовку аспірантів 2024 року становить понад 7000. Торік їх було 3109.
Про це повідомив заступник міністра освіти України Михайло Винницький.
Йдеться не лише про місця в аспірантурі у закладах вищої освіти, які перебувають у сфері управління МОН. Інші держзамовники – Національна академія наук, МОЗ, МВС тощо – оприлюднили свої розподіли раніше.
"Це безпрецедентна кількість аспірантів та, відповідно, державних інвестицій в підготовку науково-педагогічних працівників. Загальна кількість виділених бюджетних місць цього року сягає понад 7000, з яких понад 6000 припадає на МОН", – йдеться в заяві Винницького.
Він додав, що ці показники 2020 року становили 3025 місць, 2021 та 2022 років – 3125, 2023 року – 3109.
Як повідомив заступник міністра, наразі з 6031 бюджетного місця в аспірантурі за денною формою у системі Міносвіти розподілено 5409 місць.
"Найближчим часом очікуємо рішення Уряду про перерозподіл ще понад 600 місць на користь інженерних, природничих, архітектурної, ІТ та математичної галузей", – анонсував Винницький.
Заступник очільника МОН зауважив, що раніше бюджетні місця до аспірантури розподілялися між ЗВО на базі запитів самих закладів, а от цього року вперше пілотується прозорий критеріальний метод. Для визначення кількості бюджетних місць на третьому рівні вищої освіти у кожному закладі, за кожною галуззю враховуються такі критерії:
- потенціал наукового керівництва штатними науково-педагогічними та науковими працівниками в певній галузі знань;
- кількість успішних захистів дисертацій докторів філософії в певній галузі знань за минулий рік;
- кількість науково-педагогічних і наукових працівників ЗВО, які працюють за основним місцем роботи не менше шести місяців і мають не менше п’яти наукових публікацій у періодичних виданнях, які на час публікації було включено до наукометричних баз Scopus або Web of Science Core Collection;
- місце ЗВО у рейтингах (загальних або галузевих) QS World University Rankings, The Times HE World University Rankings чи Шанхайському рейтингу.
Винницький анонсував, що в майбутньому цей критеріальний підхід до розподілу бюджетних місць вдосконалюватимуться. Він вказав, що держава має концентрувати ресурс аспірантів саме у тих ЗВО, де найбільший науковий потенціал і найкращі перспективи забезпечення якості освіти на третьому рівні.
- МОН анулювало ліцензію університету в Запоріжжі на навчання в аспірантурі – деталі скандалу
- Правила вступу та відстрочка для аспірантів: що змінилося від 1 липня
- Відстрочка від мобілізації в Україні: на який термін дають і як її подовжити