Підставні громадські організації вбили реальні фермерські рухи та породили ворожнечу — експерт
Підставні громадські організації вбили реальні фермерські рухи та породили ворожнечу — експерт

Підставні громадські організації вбили реальні фермерські рухи та породили ворожнечу — експерт

Підставні громадські організації вбили реальні фермерські рухи та породили ворожнечу — експерт

Фермери ситуативно об’єдналися, коли намагались не допустити відкриття ринку землі, але влада їх тоді проігнорувала.

Сьогодні серед українських фермерів немає єдності, тому що влада діє за принципом «розділяй і владарюй». І величезна кількість громадських організацій, більшість із яких просто мильні бульбашки, що захищають чиїсь інтереси, теж сприяє ворожнечі, заявив вінтерв’ю ZN.UA один із авторів земельної реформи, почесний президент Асоціації фермерів та приватних землевласників України (АФЗУ), перший фермер України (з 1987 р.) Іван Томич, з яким поспілкувалася редакторка відділу внутрішньої політики Інна Ведернікова.

«Все за класикою: розділяй і володарюй. Коли я став фермером і громадським активістом, крім Асоціації фермерів і приватних землевласників в Україні, була ще одна організація — Рада колгоспів. Ми воювали з колгоспною системою, вони воювали з нами. Різні були ситуації, але суть у тому, що протилежні ідеології представляли дві організації. Було все прозоро та зрозуміло», – зазначив Томич.

Натомість сьогодні, за його словами, діють понад три сотні громадських організацій різних типів. І всі вони, підкреслив експерт, є бульбашками, клубами або групами, які виконують чиїсь завдання, зокрема і влади.

«Таке розмаїття громадських організацій фактично вбило реальні громадські рухи, які існували на селі. У результаті цього – поділ, пасивність, конформізм, бажання вирвати собі щось, домовившись із владою. А потім промовчати, оплачуючи борги. Тобто відбулося розділення і без того слабкого громадського руху», – зазначив експерт.

За словами Томича, в момент боротьби проти введення в обіг землі, звісно, було ситуативне об’єднання. Однак вплив фермерів в Україні мінімальний і влада їх демонстративно проігнорувала.

«Ще й звинувативши, що ми гальмуємо розвиток ринкової економіки. А зараз влада аплодує, тому що знає: ніхто вже нічого не організує та навіть серйозно голосу не подасть. І через ці аплодисменти ми вбиваємо майбутнє», – зазначив Томич.

Експерт вважає, що децентралізація та земельна реформа в Україні поступовопішли в різних напрямках. Це сталося тому, що коли в Україні 2015 року відкрили вікно можливостей для децентралізації,ні її автори, ні влада не розуміли, що для успіху реформи обов’язковими є антимонопольні та правові механізми.

А зараз, коли українська влада говорить, що фермерство в нашій державі – це важлива секція економіки, то вона цинічно бреше. Зокрема,влада маніпулює статистикою, в той час, як агрохолдингам належить 60–70% землі. При чому, за словами Томича, думки про те, що  наш агросектор не потрібно зводити до крафтового виробництва у сільському господарстві, є хибними.

Джерело матеріала
Згадувані персони
loader
loader