Військові із ампутаціями кінцівок: яке майбутнє на них чекає і чи можуть вони демобілізуватись
Військові із ампутаціями кінцівок: яке майбутнє на них чекає і чи можуть вони демобілізуватись

Військові із ампутаціями кінцівок: яке майбутнє на них чекає і чи можуть вони демобілізуватись

Ще з початку повномасштабної війни багатьох бійців із ампутаціями кінцівок залишали в армії. З 4 травня, коли набрав чинності закон №3621-IX, який, зокрема, скасував статус "обмежено придатний", кількість ампутантів у військах значно збільшилася. Чи варто їм добиватися демобілізації, чи залишатись служити, розповідає OBOZ.UA.

Хочеш демобілізуватись – треба діяти

Незважаючи на те, що військові з ампутованими кінцівками в бойових діях мало придатні, їх можна задіяти для виконання якихось інших завдань. Штабна робота, медичні підрозділи, зв'язок, та сама кухня.

"У нас одному бійцю відірвало ступню, то йому роботу знайшли – сидить, збройову кімнату охороняє. Але його не демобілізують – мовляв, немає жодних підстав", – розповідає старший лейтенант ЗСУ В'ячеслав Коновалов, який служить в одному з допоміжних підрозділів 10-ї ОДШБ "Едельвейс".

Але тут багато в чому все залежить від позиції самого бійця. Хочеш отримати інвалідність, демобілізуватись – треба діяти. Збирати різні довідки, головна з яких – обставини поранення (її має надати командир військової частини). Наполягати на проходженні медико-соціальної експертної комісії (МСЕК).

"Після лікування військовий проходить ВЛК, який визначає придатність. Якщо немає ступні, але людина ходить на протезі, то можуть визнати придатним до служби в частинах забезпечення. Тому потрібно одержати направлення на МСЕК, яка визначає групу інвалідності. І краще робити це із військової частини. Можна, звичайно, спробувати отримати направлення на проходження комісії вдома, але там вона робиться за направленням сімейного лікаря, а зараз їх практично немає", – каже OBOZ.UA в. о. головного лікаря Київської міської клінічної лікарні №10, колишній військовий хірург Данило Михайлов.

Як він розповідає, якщо є І чи ІІ група інвалідності, то людина має право звільнитися з військової служби.

Найкраще служити і при цьому отримувати пенсію

Тут постає питання – а чи варто звільнятися, навіть якщо в людини ампутована рука чи нога?

"Якщо ампутанта залишають служити, то він, звичайно, 100 тисяч гривень, як на передовій, вже отримувати не буде, але 20 тисяч йому виплачуватимуть справно. Плюс безкоштовне харчування, житло. А що на нього чекає у цивільному житті, хто його візьме на роботу? Якщо знайде щось на 6 тисяч гривень – то це вважай пощастило", – каже OBOZ.UA військовий пенсіонер, колишній військовослужбовець 92-ї ЗШБ Сергій Феденко.

В принципі, пенсія з інвалідності у військових зараз нормальна: як розповідає заступник керівника Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю Анатолій Савчук, зазвичай вона становить 17-18 тисяч гривень. Буває й 35 тисяч, але це вже дуже важке каліцтво.

"При цьому людина може зайнятися підприємництвом. Для військових інвалідів є гранти на розвиток бізнесу, 100 тисяч гривень", – каже Анатолій Савчук.

Однак, на думку Данила Михайлова, найкраще поєднувати отримання пенсії зі службою в армії. "Пенсія, як і грошове забезпечення, виплачуються справно", – каже колишній військовий хірург.

Дані щодо ампутантів в Україні перестали публікуватися

Скільки зараз в Україні військових із ампутаціями кінцівок – невідомо. Останні дані публікувалися рівно рік тому, за оцінками експертів із протезування, кількість ампутантів тоді становила близько 50 тисяч осіб. Що можна порівняти з масштабами Першої світової війни. І на порядок вищий, ніж через 20 років, у американців в Іраку та Афганістані.

Ампутацій дуже багато. Особливо їхня кількість збільшилася за останній рік, коли агресор почав масово застосовувати КАБи. Я думаю, тому дані й перестали публікувати. Значна частина безповоротних втрат відбувається через втрату крові. Яка, у свою чергу, відбувається через важкі поранення, і особливо – в результаті травматичної ампутації кінцівок. Простіше кажучи – руку чи ногу відірвало. Але ампутації відбуваються і з іншої причини: наклали турнікет, доки з нуля до шпиталю довезли, пішло омертвіння тканин, починається гангрена. І тут без ампутації найчастіше важко обійтися", – каже Данило Михайлов.

Тож проблема з ампутантами в Україні є досить серйозною. І державної допомоги вона потребує дедалі більше.

Джерело матеріала
loader
loader