Усі книги Толкіна українською: від «Сильмариліона» і «Володаря перснів» до «Берен і Лутієн» та біографії письменника
Усі книги Толкіна українською: від «Сильмариліона» і «Володаря перснів» до «Берен і Лутієн» та біографії письменника

Усі книги Толкіна українською: від «Сильмариліона» і «Володаря перснів» до «Берен і Лутієн» та біографії письменника

29 серпня на Amazon Prime почався другий сезон суперечливого та неоднозначного серіалу «Володар перснів: Персні влади». Його події відбуваються за тисячі років до «Гобіта» та «Володаря Перснів» — у Другу Епоху. В цей час Саурон обманув ельфів та створив з їх допомогою персні влади, а потім таємно викував Єдиний Перстень. В нас була рецензія на перший сезон, і обов’язково буде на другий. Але зараз, користуючись з приводу, я хочу поговорити про усі ці книжки Толкіна, які є українською. А їх дуже багато. Усі вони виходять у видавництві «Астролябія», тому сьогодні ми подивимося що доступно українському читачеві з творчості відомого англійського науковця та метра фентезі.

Відключайте рекламу - підтримуйте ITC! Усі книги Толкіна українською: від «Сильмариліона» і «Володаря перснів» до «Берен і Лутієн» та біографії письменника - Фото 1

«Астролябія» випускає українською дуже багато книжок Толкіна, але не усі вони належать до циклу історій про Середзем’я, або так званого «легендаріуму Середзем’я». В них є біографія Толкіна, а також ряд творів, випестованих автором з досліджень скандинавських та германських легенд.

Мушу визнати, що я не читав усі книжки, про які піде мова нижче, але читав більшість з них, а більшість з цієї більшості по два, три чи навіть чотири рази. Тому мені точно є про що сказати.

Зміст

  • 1 Книги про Середзем’я
    • 1.1 «Сильмариліон»
    • 1.2 «Гобіт, або Туди і звідти»
    • 1.3 Трилогія «Володар перснів»
    • 1.4 «Діти Гуріна»
    • 1.5 «Загибель Ґондоліна»
    • 1.6 «Берен і Лутієн»
    • 1.7 «Сказання з Небезпечного Королівства»
  • 2 Книги не з циклу історій про Середзем’я
    • 2.1 «Листи Різдвяного Діда»
    • 2.2 «Легенда про Сіґурда і Ґудрун»
  • 3 «Падіння Артура»
    • 3.1 «Сер Ґавейн і Зелений Лицар, а також Перлина і Сер Орфео»
    • 3.2 «Дж. Р. Р. Толкін: Біографія» Гамфрі Карпентер

Книги про Середзем’я

Усі книги Толкіна українською: від «Сильмариліона» і «Володаря перснів» до «Берен і Лутієн» та біографії письменника - Фото 2

Книги, про які я розкажу нижче подані саме в такому порядку, за яким їх рекомендовано читати. Напевно, ті хто знайомий з творчістю Толкіна, як і я, наприклад, точно не слідкували рекомендаціям, але якщо ви збираєтеся перечитувати увесь «легендаріум», або дочитувати ті чи інші книги, які ви тут побачите, то тепер будете знати що за чим йде.

Якщо читати в саме такому порядку, то зберігається хронологія всесвіту, бо в «Сильмариліоні» описані створення світу, та перші три Епохи. Події трилогії «Володар Перснів» відбуваються вже наприкінці Третьої Епохи, а «Гобіта» можна назвати сучасним словом «приквел» до «Володаря Перснів». Інші книжки після них це деталізовані версії сюжетів, що так чи інакше описані в «Сильмариліоні». Знову ж таки це просто рекомендації, вам ніхто не забороняє читати в будь-якій послідовності, просто так пізнанні всесвіту Толкіна буде структурованішим. Головне читайте.

«Сильмариліон»

1111

Цю книгу часто називають «Біблією історії Середзем’я» і не помиляються. Це збірка безлічі цікавих історій, епосів та легенд, що починаються від створення Всесвіту. Це деталізована розповідь про усі Епохи Середзем’я та головні події, що в них були.

«Сильмариліон» складається з багатьох частин. В нього входить Айнуліндале — згадана вище історія про створення світу, Валаквента — історія про божественні сили та про їх протистояння, Квента Сильмариліон — історія про Феанора та його повстання проти богів, Акаллабет — нарис падіння королівства Нуменор. Також в книгу входять розповіді про найвеличніші події Третьої Епохи, про Персні Влади та про війну за них.

«Сильмариліон» достатньо легко читається, але подій тут так багато, що читання це, напевно, буде повільним. Бо на одній сторінці відбувається стільки всього, що голова часто йде обертом. Таким способом, повільно та прискіпливо, я читав «Сильмариліон» три рази і вам точно раджу взятися за неї хоча б раз. Ця книга однозначно дає ґрунтовні знання про Середзем’я, пояснює багато моментів в «Гобіті», «Володарі Перснів» та інших книжках, про які піде мова далі.

Прикольно, що «Астролябія» має відразу два видання «Сильмариліона». Перше — неілюстроване, стандартного формату, та яскравий варіант з ілюстраціями Теда Несміта та оновленою редакцією.

11111

«Гобіт, або Туди і звідти»

Цю книгу Толкін написав для своїх дітей, але вона стала популярна у всьому світі. Це чудова, магічна та атмосферна історія про пригоди гобіта Більбо, про його дружбу з королем гномів Торіном, про дракона, про скарби та Битві П’ятьох Армій.

Книга написана просто та доступно. І хоч вона ніби якби для дітей, але цей твір належить до книжок, якими зачитуються читачі будь-якого віку. Якщо ви ще якимось чином не читали «Гобіт, або Туди і звідти», але вам подобається фентезі, то я вам дуже раджу.

Я в захваті від кількості видань цієї книжки в «Астролябії». Є звичайне видання з кінообкладинкою без ілюстрацій, але з мапами.

111111

Є ілюстроване видання з картинками Алана Лі та з іншим літературним редактором.

11111

Ще є неймовірне «Гобіт, або Мандрівка за Імлисті гори. Ювілейне ілюстроване видання». Тут маємо ілюстрації самого Толкіна та перший український переклад цієї книжки Мокровольським, який він зробив ще у 1985 році. Саме він першим написав «гобіт». Це видання має лімітований тираж та сертифікат з унікальним номером та підписами О.Мокровольського та О.Фешовця.

111111

На останок залишу графічний роман «Гобіт. Графічний роман». Не складно здогадатися, що це версія книжки у форматі мальопису, а ще це один з найпопулярніших графічних романів в історії.

Трилогія «Володар перснів»

Трилогія «Володар перснів» складається з романів «Братство персня», «Дві вежі» та «Повернення короля». Я не певен чи ці книги потребують представлення. Це одні з найпопулярніших романів за всю історію літератури, проданих тиражем в сотні мільйонів примірників. Це основа сучасного жанру фентезі в найширшому його контексті, це книги, які повинен, саме повинен, прочитати кожен поціновувач жанру. Напевно, ви вже їх читали, а якщо ні, то я вам заздрю. Я читав їх чотири рази і хочу ще. Але все ж я вже досконало знаю історію, що відбуватиметься, а ви тільки, но відкриєте її для себе і це буде неймовірно.

Мушу сказати, що це не сучасний бестселер, а книжки середини минулого століття, тому тут багато описів, оповідання повільне та розлоге, подій також вистачає, як і героїв, місць та експозиції. Але це так цікавезно, що на деякі моменти просто не звертаєш уваги, та й оця ламповість та повільність чудово підходить для досконалого дослідження світу Середзем’я, який точно того вартий.

Трилогія «Володар перснів» випускається в стандартному форматі без ілюстрацій та з кінообладинкою. Я знаю, що не всім вони подобаються, але мені дуже заходить. Тому тут чисто смаківщина, але книги все одно точно варті вашої уваги.

11111

«Діти Гуріна»

Історія про Туріна та Нієнор та їхнє прокляття Морґота, а ще битва з драконом Ґлаурунґом були описані в «Сильмариліоні». Але ця безумовно драматична історія здалася Толкіну та його сину достойною окремої книги, тому цей сюжет суттєво розширили та випустили в чудовому виданні.

Загальна стилістика тут як і в «Сильмариліоні, тому якщо вам зайшла та книга, то й ця сподобається. Також відзначу збільшений формат, неймовірну якість видання, білосніжний папір, лясе, малюнки та ілюстрації. Дуже раджу.

1111111

«Загибель Ґондоліна»

У такому ж чудовому форматі вийшла «Загибель Ґондоліна». Це історія про останню ельфійську твердиню — місто Гондолін, що знаходилося в горах. Події в книзі відбуваються після розгрому Морґотом ельфійських королівств Нарґотронд і Доріат.

Книжку також обов’язково раджу до прочитання усім тим, кому зайшли «Сильмариліон» та «Діти Гуріна». Вона близька по стилістиці, описам та загальному драматичному настрою. Також відмічу, що її повністю оформлював вже Крістофер Толкін, син професора, бо батько залишив декілька її версій і при його житті цей епічний сюжет так і не видали. Але Крістофер ще встиг, при чому це була остання книжка, що вийшла під його редакцією до смерті у 2020 році.

11111

«Берен і Лутієн»

«Берен і Лутієн» — особлива книга для Толкіна. Основну історію епосу про кохання людини Берена, сина Барагіра, і ельфійки Лутієн Тінувіель він написав ще в 1917 році. В цьому сюжеті автор вбачав складні відносини з батьком своєї майбутньої дружини, який був проти їхнього шлюбу.

Історія про Берен і Лутієн є в «Сильмариліоні», але сам Толкін вважав її головним епосом цієї книги, тому не дивно, що вона вийшла окремим виданням з доповненнями, коментарями Крістофера Толкіна та різною додатковою інформацією.

11111

Читати «Берен і Лутієн» буде складніше, ніж попередні дві книги, бо це все ж більше книга для фанатів Толкіна та Середзем’я. Якщо ви прочитали позиції вище і вам все ще хочеться далі дізнаватися про деталі та сюжети цього неймовірного всесвіту, то однозначно придивіться до „Берен і Лутієн“. Якщо ж вам достатньо, то можна пройти повз.

Видання тут як і інші вище збільшеного формату, з чудовими малюнками та ілюстраціями. Папір білосніжний, є лясе, тому цю та іншу книжку також можна вважати колекційним варіантом та предметом для крутого подарунка.

«Сказання з Небезпечного Королівства»

1111111

«Сказання з Небезпечного Королівства. Ілюстроване видання» — одна з моїх найулюбленіших книг Толкіна. При чому я прочитав її вперше от буквально декілька тижнів тому і вона тепер назавжди в моєму серці.

По формату — це збірка з п’яти оповідань, а по стилю та за настроєм це максимально близько до «Гобіта». Якщо вам сподобався цей відомий твір, то обов’язково зверніть увагу на «Сказання». Це різні історії про різних цікавезних героїв, а одна навіть про Тома Бомбаділа.

Також сюди включили есей Толкіна «Про чарівні казки», де він аналізує творчість тощо. І оце вже зайде не усім, але самі оповідання я дуже рекомендую.

Ну й традиційно, видання збільшеного формату, колекційно-подарункове, чудової якості, є лясе, білесенький папірець, казкові колірні ілюстрації та одноколірні малюнки.

Книги не з циклу історій про Середзем’я

Усі книги Толкіна українською: від «Сильмариліона» і «Володаря перснів» до «Берен і Лутієн» та біографії письменника - Фото 58

«Листи Різдвяного Діда»

1111111

«Листи Різдвяного Діда» — атмосферна та казкова книжка для дітей та дорослих, яку найкраще читати та дарувати під Різдвяні свята. Це збірка оригінальних листів та їх малюнків, які Дж. Р. Р. Толкін щороку відправляв своїм дітям на Різдво від імені Різдвяного Діда. На них був штемпель Північного полюса, малюнки та історії про життя оленів, ведмедів та самого Діда.

Гортаючи це неймовірне ілюстроване видання дивуєшся скільки Толкін вкладав зусиль та любові в створення свята для своїх дітей. А ще це додаткове нагадування про його неймовірну бурхливу уяву та талант до розповідей історій. Я б в дитинстві збожеволів від такого листа, тому уявляю, що відчували кожного року ще маленький Крістофер з братами та сестрою.

«Листи Різдвяного Діда» якісна книжка збільшеного формату з безліччю малюнків самого Толкіна, з оповідями віршами та чудовими історіями. Це, напевно, більше подарункове видання, бо папір дуже білий та якісний, тому його можна не тільки мати у своїй бібліотеці та гортати довгими зимовими вечорами, а й подарувати дітям, підліткам та дорослим. На мою думку, людина будь-якого віку, тим паче фанат Толкіна, від такого подарунка буде у захваті.

«Легенда про Сіґурда і Ґудрун»

1111

«Легенда про Сіґурда і Ґудрун» — поетична нордична легенда зі стародавніх норвезьких та ісландських легенд. У віршованій формі тут розповідається про Сіґурда, що вбив дракона Фафніра, про пробудження валькірії Брюнгільд та про інших міфічних героїв. Тут є зрада та кохання, смерть та відродження, драма та пригоди.

Тексту в «Легенді про Сіґурда і Ґудрун» відносно не багато, принаймні у порівнянні з товщиною книжки. Бо спочатку в нас йде сторінка мовою оригіналу, а потім переклад українською. Але поетика тут достатньо архаїчна та іноді складна для читання та сприймання, тому ця книжка точно далеко не для усіх. Але поціновувачам подібного формату точно сподобається.

Окрім самих легенд маємо великий вступ від Крістофера Толкіна, де він детально розповідає про ті чи інші аспекти творів, про їх історію, особливості тощо, а ще пояснює деякі елементи, моменти з тексту. Також маємо окремі розділи з додатками та коментарями. Куди ж без них в книгах з іменем Толкіна на обкладинці.

Відзначу чудову якість видання, папір, обкладинку та її малюнок тощо. Видання не подарункове, але його однозначно можна рекомендувати на подарунок в колекцію людини, що точно його оцінить.

«Падіння Артура»

1111

Дж. Р. Р. Толкін цікавився і легендами про короля Артура і ця книга якраз присвячена цій темі. Тут професор переосмислює легенди про самого відомого короля, про Ґвіневеру та Мордреда та інших відомих учасників тих подій.

Частину книги займають коментарі Толкіна до тих чи інших місць в легенді, також тут є куски самих легенд, іноді у поетичній формі, іноді в прозі. Звичайно маємо додатки, доповнення та вступне слово Крістофера Толкіна, а також тут декілька його есеїв. Правда, сам Дж. Р. Р. Толкін цю книгу не закінчив, тому Крістофер збирав її до купи з розрізнених чернеток батька, а замість незакінчених місць додав згадані вище свої роздуми з приводу цих легенд.

Звісно, ця книга теж далеко не для широкого кола читачів і навіть не кожний фанат Толкіна зацікавиться нею. Але якщо ви поціновувач і вам подобається саме філологічні, літературні та фольклористичні моменти легенд про Короля Артура, то ця книга саме для вас.

«Сер Ґавейн і Зелений Лицар, а також Перлина і Сер Орфео»

1111

Ще одна дуже специфічна та вузькоспрямована книга для фанатів середньовічних англійських поем. В цьому виданні Дж. Р. Р. Толкін переклав стародавні (1400 року) поеми на сучасну мову (в його випадку англійську), а перекладач „Астролябії“ вже перетворив їх на скарб для українців. Принаймні тих, хто в темі.

В книгу «Сер Ґавейн і Зелений Лицар, а також Перлина і Сер Орфео» входять лицарський роман «Сер Ґавейн», елегія на смерть дитини «Перлина» та «Сер Орфео». Усі вони написані та перекладені алітераційним віршем, тому читати таке сподобаються не усім, та й далеко не усі захочут. Але знову ж таки, це спеціфічна література для поціновувачів і чудово, що вона є українською.

Книга чудово видана, тут є малюнки та ілюстрації, білий чудової якості папір, зручне для читання лясе.

«Дж. Р. Р. Толкін: Біографія» Гамфрі Карпентер

1111

Ну, й остання книга навіть не написана Толкіном, але вона про нього та його життя від британського біографа і радіожурналіста Гамфрі Карпентера. Цю книжку я читав два рази, бо хоч це й біографія, формат якої не усім заходить, але мені дуже сподобалося.

Це деталізована розповідь про життя Дж. Р. Р. Толкіна, в якій він показаний з усіх боків: з гарних та не дуже, з боку професора та вченого, письменника та батька, людини, яка помиляється та шанованого англійця. Якщо вам хочеться дізнатися яким насправді був Толкін в житті, то треба читати саме цю біографію.

Джерело матеріала
loader
loader