Біля станції Вернадського вітер дув зі швидкістю поїзда
Біля станції Вернадського вітер дув зі швидкістю поїзда

Біля станції Вернадського вітер дув зі швидкістю поїзда

Біля української антарктичної наукової станції імені академіка Вернадського зафіксували новий погодний рекорд. Вночі 22 вересня швидкість вітру там сягнула 42,5 м/с або 153 км/год! Це найбільший показник за всю історію спостережень - з 1947 року, повідомляє Національний антарктичний науковий центр.

- За шкалою Бофорта таку швидкість відносять до найвищих 12 балів та визначають як ураган. Якщо ж простіше, то вітер біля станції розігнався, немов швидкісний потяг, - кажуть полярники.

Науковці зазначають, що такий “сюрприз” дістався нічному черговому, механіку 29-ї УАЕ Віталію Камінському. Під час обходу він помітив, що один з прив'язаних човнів збирається “тікати” в океан. Тож розбудив колег, щоб міцніше прив'язати всі човни. У підсумку “втікача” повернули на місце, а на “Вернадському” обійшлося без особливих руйнувань.

Сильні вітри дмуть в цьому районі постійно. Саме вони, а не міцні морози найбільше дошкуляють полярникам, особливо коли ще й з опадами.

Для порівняння: в Україні середня швидкість вітру понад 15 м/с протягом тривалого часу вважається стихійним явищем. Околиці "Вернадського" до таких вітрів звиклі, тому що тут вони бувають і до 10 днів на місяць. Попередній максимум швидкості вітру (40,1 м/с) на "Вернадському" фіксували двічі – 1991-го та 2015 року. Тоді ці значення припадали на серпень, а тепер в лідери вийшов вересень.

Полярники кажуть, що саме вересень є найбільш вітряним за середньомісячною швидкістю - 16 м/с. Потім йдуть жовтень і травень, тобто перехідні сезони року.

За словами очільника відділу фізики атмосфери та геокосмосу НАНЦ Дениса Пішняка, протягом останнього десятиліття на “Вернадському” досить часто відзначали вітряні рекорди за окремі місяці.

- Тільки 2017 року був встановлений рекорд липня - 39 м/с, а 2016-го - рекорд вересня, 36 м/с, який нині був побитий. Так відбувається відповідно до тенденції зміни клімату: траєкторії циклонів зміщуються ближче до станції, а їхня інтенсивність, ймовірно, зростає, - пояснив науковець.

  • 22 вересня учасники експедиції на станції "Вернадський" показали відео з тюленем Ведделла, який першим народився цьогоріч на острові Вінтер. 
  • 17 вересня українські полярники на станції "Академік Вернадський" вдруге за рік "спіймали" південне полярне сяйво. До цього ж сяйва у регіоні не бачили близько 10 років.
Джерело матеріала
loader
loader