Вибори в США: урагани на замовлення, зв’язок Трампа з Христом і «розпусниця» Гарріс
Вибори в США: урагани на замовлення, зв’язок Трампа з Христом і «розпусниця» Гарріс

Вибори в США: урагани на замовлення, зв’язок Трампа з Христом і «розпусниця» Гарріс

Вибори в США: урагани на замовлення, зв’язок Трампа з Христом і «розпусниця» Гарріс

Передвиборчі міфи про чарівні сили та злодіяння демократів поширюють проросійські політики й коментатори

Напередодні президентських виборів Америка захлинається дезінформацією. Особливо активно виробляють і поширюють неправду ультраправі політичні діячі, які зазвичай підтримують політику РФ, сама РФ та Х, яким володіє Ілон Маск.

Вочевидь, за недивним збігом обставин фейкомети відверто дотримуються й антиукраїнської лінії. Судіть самі.

Днями, наприклад, на Х з’явилося відео зі звинуваченням кандидата у віцепрезиденти США Тіма Волза в тому, що він сексуально домагався підлітка. Звинувачення, як і сам обвинувач, були фейками, але на перший погляд чотири хвилини відео могли здатися правдою. «Мене звуть Метью Метро», — каже чоловік на відео й заявляє, що навчався в школі Міннесоти, де колись викладав Волз. Деякі деталі про школу того періоду, коли там працював Волз, збігалися з біографією реального Метью Метро. Проте, як заявив справжній Метро, звинувачення на адресу Волза геть не відповідають дійсності.

Хоча X зрештою додав під відео позначки про те, що контент є фейковим, ролики без позначок досі залишаються в мережі. Загалом публікації із цим відео набрали більш як п’ять мільйонів переглядів. РФ тут діяла без посередників: відео поширив колишній заступник шерифа з Флориди Джон Дуган, який тепер відкрито працює в Москві, просуваючи російську пропаганду.

Від фейків немає відбою й у кандидатки в президенти Камали Гарріс. Підробні фото в соцмережах стверджують, що вона мала стосунки із засудженим сексуальним злочинцем Джеффрі Епштейном і репером Шоном «Дідді» Комбсом, якого звинувачують у торгівлі людьми задля сексуальної експлуатації. Деякі з фантастичних сюжетів про нібито розпусне життя Гарріс підтримали впливові політичні діячі, включно з експрезидентом Дональдом Трампом і консервативним коментатором Меттом Волшем. Показово, що Волш виступає проти обіцянок Гарріс не припиняти підтримку України. Україна, заявляє він на Х, не має хвилювати американців, і ця країна «не є другом США».

Фейки не обмежуються очорненням окремих політиків-демократів. Тисячі людей повірили фантастичним чуткам про те, що Демократична партія створює та контролює урагани за допомогою лазерних променів, які посилають із космосу.

Ці чутки з’явилися після двох ураганів цієї осені, які спричинили серйозні руйнування й затоплення в Північній Кароліні та Флориді.

«Ураган «Гелен» не був природним погодним явищем», — зазначалося в багатьох постах у Х. «Цю подію повністю зманіпулювала людина й спрямувала в певне русло з певної причини», — написав хтось під іменем Голос Патріота, який запевняє до того ж, що в Трампа є прямий зв’язок із Ісусом Христом. Він теж виступає проти України, звинувачує у війні президента Зеленського й повідомляє, що її програно.

Наступний ураган «Мілтон» конспірологи подали як підтвердження їхньої теорії: «Ураган «Мілтон» — це спрямований геоінженерний шторм, який використовують як зброю», — написав Стю Пітерс, інтернет-персонаж, який поширив безліч конспірологічних теорій у постах на X і запевняв, що Україна — «це фейкова країна».

 Як зазвичай у таких випадках, до конспірологів долучилися консервативні політики. Так, конгресменка Марджорі Тейлор Ґрін, яка просуває в Конгресі інтереси Кремля й завжди голосує проти пакетів допомоги Україні, поділилася зображенням урагану «Гелен», накладеним на мапу результатів виборів 2020 року. Мапу створив інфлюенсер Метт Воллес, який стверджував, що шторм «майже методично обходив найсиніші (округи, де домінують демократи. — А.К.) частини». І потім додав на Х: «Так, вони можуть керувати погодою. Смішно, коли хтось бреше й стверджує, що це неможливо». Воллес також запевняв на Х, що Росія є непереможною.

Крім наративів у дусі наукової фантастики, X рясніє неправдивими запевненнями, буцімто Федеральне агентство з управління в надзвичайних ситуаціях (FEMA) конфіскує майно в районах, що постраждали від ураганів, уряд має намір захопити поклади літію в одному окрузі в Північній Кароліні, а у FEMA закінчилися гроші, оскільки все витратили на нелегальних мігрантів і на Україну.

І тут віра пересічних громадян у фейки виявилася згубною: люди, котрі постраждали від ураганів, не зверталися по допомогу до федеральних агентств. У одному з найбільш постраждалих округів Північної Кароліни рятувальникам із екстрених служб довелося тікати після того, як вони натрапили на дві вантажівки з озброєними ополченцями, які полювали на співробітників FEMA.

У минулому американські політики від обох партій могли перебільшити свої досягнення й применшити провали, згустити фарби або щось прикрасити, але масштаб нинішньої дезінформації не витримує жодного порівняння з колишніми відхиленнями від фактів. Нині, коли консервативних політиків ловлять на кричущій брехні, вони й далі наполягають на своєму праві говорити, що їм заманеться. Коли кандидата у віцепрезиденти Джей Ді Венса (відомого противника України), викрили на поширенні расистського фейку про те, що гаїтянські іммігранти в Спрінгфілді, штат Огайо, нібито їли домашніх котів і собак, він заявив, що факти не мають значення. На його думку, ця вигадана історія відображає реальні страхи та почуття місцевих жителів.

Шлюзи для скидання брехні відкрила відмова Трампа, Венса й інших республіканських політиків визнати поразку Трампа на виборах 2020 року. В масовому виробництві фейків допомагає штучний інтелект, який створює підробний контент за декілька натискань клавіш. А поширюють неправду соцмережі, які припинили контролювати потоки дезінформації.

У широкому розповсюдженні дезінформації зацікавлені як виробники неправди, так і її споживачі. Мета виробників фейків є очевидною: ці люди всіма способами виборюють контроль над американською політикою. Для досягнення своєї мети вони роблять усе, щоб підірвати довіру американців до державних інститутів; відвернути виборців від кандидатів від Демократичної партії; скомпрометувати інститут виборів; активізувати шок-контентом більш апатичних виборців і згуртувати їх перед обличчям спільного ворога — американських демократів. Усі сюжети стимулюють ненависть до цих ворогів — педофілів, які насилають урагани й обсипають грішми мігрантів і українців.

У споживачів дезінформації мотивація інша — ці люди шукають не влади, а психологічного задоволення. Теорії змови дають прості пояснення складним явищам, підвищують самооцінку людини, яка повірила в те, що знає приховані причини складних явищ і може в такий спосіб більше контролювати життя. Крім того, пишуть багато дослідників, теорії змов є привабливими для груп, які відчувають свою соціальну або економічну вразливість і шукають цапа-відбувайла, на якого можна звалити провину за всі прикрощі та якого приємно ненавидіти.

 Згідно з науковим дослідженням, під час нападу ненависті в мозку виникає унікальна картина активності. Ця картина включає дві спільні області мозку — путамен та інсулу, які активізуються як при емоції ненависті, так і любові. Ця подібність може пояснювати, чому ненависть, як і любов, здатна слугувати потужним стимулом, що спонукає до дії, й приносити задоволення.

«Я ненавиджу китайців, вони тисячами проникають до нашої країни», — сказала мені торік жителька маленького університетського містечка в штаті Вірджинія. Китайських мігрантів вона не бачила, але черпає новини із соцмереж і дивиться ультраконсервативний канал Fox.

«У нашому місті спокійно, бо тут немає цих жахливих латиноамериканських мігрантів», — сказала ця ж жінка, зустрівши мене минулого тижня. В місті Лексингтон справді тихо й немає злочинності, багато жителів навіть вхідних дверей не замикають. Однак латиноамериканських мігрантів видно в містечку на кожному кроці — вони працюють на більшості будмайданчиків і в місцевих ресторанах. Та реальний досвід часто не впливає на віру у фейкові сюжети й не пом’якшує бажання знайти ворога.

Теорії змови та фейки стали свідомою стратегією правого крила Республіканської партії. Але іноді теорії змови зустрічаються і серед демократів. Закривавлене вухо Трампа після замаху 13 липня стало приводом для хештегів #staged, #fakeassassination та конспірологічних теорій, згідно з якими замах був організований нібито самим Трампом для самореклами. Ніхто з політиків-демократів цієї теорії публічно не підтримував, що не завадило активному поширенню цього сюжету в Х.

Надзвичайне загострення ненависті в країні змушує владу замислюватися про можливі акти насильства під час президентських виборів 5 листопада. Деякі члени Сенату вже звернулися до Міністерства юстиції та ФБР із проханням забезпечити «належні спроможності й ресурси» для боротьби із загрозами, зокрема кібератаками, операціями іноземного втручання, а також «фізичним насильством щодо співробітників виборчих комісій та інфраструктури».

І заходів уживають: в Аризоні, наприклад, у день виборів буде залучено снайперів для захисту центру підрахунку голосів. Для більшої надійності правоохоронні органи використовуватимуть іще й безпілотники, камери відеоспостереження та прожектори. І це не все: навколо центру встановлять дві лінії оборони й планують підвозити частину працівників центру спеціальними маршрутками.

Та навіть якщо вибори обійдуться без бунтів і кровопролиття, Америка як твердиня стабільної демократії дала тріщину. Країну послабили не лише потоки дезінформації, брудні ігри консервативних політиків і проросійський вплив, а й пересічні громадяни США, які охоче споживають очевидну брехню.

Утім, хіба таке можна сказати лише про американців? Споживачів анонімних Телеграм-каналів це так само стосується. У будь-якій країні… У всьому світі користувачам інтернету та соцмереж стає все важче відрізнити правду від привабливої брехні.

Джерело матеріала
loader