Переробку будівельного сміття, що утворилося внаслідок збройної агресії російської федерації запускають з листопада у Бородянці Київської області за допомогою Японської агенції міжнародного співробітництва JICA, пише Інтерфакс-Україна.
Як повідомив перший заступник голови Київської ОДА Микола Бойко, на Київщині нині налічується близько 4 тисяч об'єктів, які повністю знищені внаслідок бойових дій і потребують демонтажу. Завдяки угоді між урядами України та Японії область отримала від JICA 39 одиниць спецтехніки, зокрема для пілотного запуску в Бородянці. Тут перероблятимуть сміття з тимчасових майданчиків Бородянської та Макарівської громад.
"Це дійсно перший в Україні повноцінний цикл переробки будівельного сміття, згідно з найжорсткішими світовими стандартами. Передбачено все - від азбесто-аналізаторів до систем пилопригнічення, шумоізоляції та генераторів на випадок відсутності електрики. Відпрацьовано підбір і сортування матеріалу для подальшої переробки. Перед пуском була виїзна перевірка японської сторони. Ми все фінально протестували, з понеділка починаємо безперервно переробляти", - повідомив Бойко.
Після деокупації Київщини розпочався демонтаж зруйнованих будівель, загалом таке будсміття зібрано на 33 майданчиках тимчасового зберігання відходів від руйнувань у звільнених громадах. Для вирішення завдання створено комунальне підприємство, яке займатиметься переробкою такого будсміття.
"Нещодавно урядом було ухвалено рішення про розширення програми комплексного відновлення Бородянки, передбачено фінансування не для 20 пілотних об'єктів, а для 78, частина з яких ще потребує демонтажу. Саме тому ми розміщуємо цю спецтехніку в Бородянці, будемо демонтувати й одразу переробляти будівельні відходи на цьому майданчику, що значно прискорить процес", - пояснив вибір Бойко.
За його оцінками, у Київській області вже демонтовано до 200 тисяч тонн будсміття, ще потрібно розібрати зруйнованих об'єктів загальним обсягом близько 100 тисяч тонн. Прогнозований обсяг відходів руйнувань, які будуть перероблені у 2024 році, орієнтовно, становить 15-20 тисяч тонн. У 2025 році заплановано переробляти понад 50 тисяч тонн.
На першому етапі усі варіанти фракцій використовуватимуться на підсипці доріг. Розглядається і варіант подальшого використання як сировини для будматеріалів, ведуться переговори з низкою великих організацій.