Сніг, дощ і навіть град: синоптик дав прогноз на листопад
Сніг, дощ і навіть град: синоптик дав прогноз на листопад

Сніг, дощ і навіть град: синоптик дав прогноз на листопад

Сніг, дощ і навіть град: синоптик дав прогноз на листопад

Це перехідний місяць від осені до зими.

У листопаді, як і прогнозували синоптики, в Україну прийшло похолодання. Кандидат географічних наук, метеоролог Ігор Кібальчич розповів, яку погоду принесе останній місяць осені.

Він нагадав, що листопад у більшості областей нашої країни є перехідним місяцем від осені до зими. Пора передзим'я починається після сталого переходу середньодобової температури повітря через +5 °С у бік зниження. Зазвичай це відбувається у першій декаді місяця, на північному сході країни та у Карпатах – наприкінці жовтня. У листопаді часто спостерігається інтенсивна циклонічна діяльність і значні коливання характеру погодних умов. Опади випадають змішаного типу, але переважна їх частина у вигляді дощу та мряки. Іноді фіксуються грози і навіть випадання дрібного граду (особливо за останні 10 - 15 років). Часто виникають тумани та суттєво зростає кількість похмурих днів.

«Цього року з перших днів листопада очікується інтенсивний розвиток циклонічної діяльності над Скандинавським півостровом та країнами Балтії. Станом на цей момент, над Гренландією та Північною Полярною областю вже накопичилася достатня кількість морозного повітря. Завдяки очікуваній серії циклонів, це холодне повітря поступово почне проникати у південні широти в тиловій частині холодних фронтів. Прогріті води Балтійського та Норвезького морів забезпечуватимуть циклони значною кількістю енергії та вологи, а морозне арктичне повітря створить великий міжширотний температурний контраст. Ці фактори будуть сприятливо впливати на ступінь розвитку циклонів, які завдяки активному західному переносу швидко зміщуватимуться із заходу в східному напрямку», – розповів він.

Тому в першій декаді листопада по всій північній та східній Європі очікується примхлива погода, яка супроводжуватиметься випаданням опадів у вигляді дощу, снігу та снігової крупи, сильними поривами вітру та суттєвим зниженням температурного фону.

У другій декаді листопада погода очікується більш спокійною в регіоні, завдяки формуванню великої зони підвищеного тиску. Температура повітря коливатиметься в межах кліматичної норми.

У третій декаді місяця відбудеться подальше зниження температури, яка місцями вдень вже зберігатиметься нижче 0 °С. Водночас відновиться й циклонічна діяльність. Як результат – опади у вигляді дощу та мокрого снігу пройдуть на більшій частині території України.

«Таким чином, за рахунок очікуваної холодної першої декади місяця, середньомісячна температура листопада з високою долею ймовірності опиниться в межах норми, в окремих регіонах навіть нижче за норму на 1 – 1,5 °С та становитиме 0…+5 °С, в Одеській області та Криму +6…+7 °С. Крім того, під впливом циклонів на початку місяця переважатиме досить вітряна погода. В окремі дні пориви північно-західного вітру можуть досягати 20 - 25 м/с», – розповів Ігор Кібальчич.

Опади спостерігатимуться протягом усього місяця, а їхня кількість безпосередньо залежатиме від траєкторії зміщення циклонів та атмосферних фронтів. Загальна їх кількість за місяць очікується в межах 35 - 80 мм, у Карпатах місцями близько 100 мм, що в близько до норми (80 - 120%).

«Стосовно снігового покриву, то він може формуватися плямисто і на короткий період часу, втім, далеко не по всій Україні. Хоча у високогірній частині Карпат снігонакопичення розпочнеться з початку місяця та проходитиме доволі впевненими темпами. У центральних та південних областях сніг малоймовірний. Натомість, тут можуть спостерігатися окремі грози при розвитку південних процесів та надходження вологого і нестійкого повітря з Чорного моря», – підсумував він.

Щодо прогнозу температури повітря на жовтень, листопад і зиму 2024/2025, то всі світові прогностичні центри одностайні у своїх висновках: температура повітря протягом найближчих місяців як у Європі, так і в Україні залишатиметься аномально високою. Цьому сприятиме як посилення парникового ефекту, так і особливості загальної циркуляції атмосфери, які будуть характерними для цього періоду. Якою буде зима та залишок осені розповіла в своїй статті «Якою буде погода восени та взимку в Україні» для ZN.UA завідувачка відділу прикладної метеорології та кліматології Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України та НАН України Віра Балабух.

Джерело матеріала
loader
loader