Гарріс VS Трамп: чим завершиться битва за Білий дім і чого чекати Україні
Гарріс VS Трамп: чим завершиться битва за Білий дім і чого чекати Україні

Гарріс VS Трамп: чим завершиться битва за Білий дім і чого чекати Україні

Команди Гарріс і Трампа не збираються здаватися в разі поразки своїх кандидатів.

Президентські перегони у США вийшли на фінішну пряму. Весь світ в очікуванні дня голосування, яке визначить не лише політику Вашингтона на найближчі роки, а й правила гри на геополітичній шахівниці. Вибори будуть доленосними, оскільки новому господареві Білого дому доведеться розв'язувати проблеми, що накопичилися всередині Америки, і безліч метаморфоз на міжнародній політичній арені. На кону - роль Сполучених Штатів як світового жандарма і глобального лідера. Інші великі держиви кинули їм серйозний виклик.

Для України американські вибори, безумовно, є однією з центральних подій. Штати - ключовий союзник Києва, і від позиції Вашингтона залежить розв'язка війни з агресором Росією.

Політика майбутньої адміністрації США фактично визначить долю російсько-української війни і покаже, повернуться Штати на світовий олімп, чи відмовляться від своїх лідерських позицій у Європі та в усьому світі.

Що відбувається в Сполучених Штатах напередодні виборів, які шанси на президентство Гарріс і Трампа, де вирішиться доля Америки найближчими роками і чого чекати Україні - розбирався Главред.

"Сміттєвий скандал"

Не секрет, що скандали - частий атрибут будь-яких виборів. Часом політики, як той же Трамп, провокують їх самі для посилення гостроти кампанії. Але щоразу конкуренти потирають руки, щоб використати будь-який резонанс проти свого опонента. Цього разу оскандалилися обидві команди.

Спочатку відзначилися у Трампа. На мітингу в Медісон-сквер-гарден у Нью-Йорку пролунали різкі образи на адресу Камали Гарріс, а "комік" Тоні Гінчкліфф образив мігрантів і назвав Пуерто-Ріко - Карибську територію США - "островом плаваючого сміття". Заяви розкритикували як у Демократичній, так і Республіканській партії. Після хвилі критики у команді Трампа заявили, що виступ Гінчкліффа не має нічого спільного з позицією кандидата в президенти.

На скандальний "жарт" відповів Байден, який під час відеодзвінка з латиноамериканцями нібито заявив, що "Єдине плаваюче сміття, яке я бачу там (на тому самому мітингу в Нью-Йорку, - ред.) - його (Трампа, - ред.) шанувальники".

У Трампа тут же скористалися тим, що хвиля критики перекинулася на команду Гарріс, і спробували на цьому зіграти. Уже у Вісконсині, який є одним зі хитких штатів, Трамп одягнув помаранчевий жилет працівників комунальної служби і покатався на сміттєвозі.

Джо Байден
Скандал між демократами та республіканцями змусив Білий дім виправити у стенограмі слова Байдена / Скріншот YouTube

Утім, як заявили в Білому домі, з'ясувалося, що Байден мав на увазі "сміття його шанувальників", а його слова були неправильно трактовані. В адміністрації США відредагували стенограму слів президента.

Президентська адміністрація говорить про застереження і засудження конкретно висловлювань Гінчкліффа. Проте республіканці не повірили і звинуватили демократів у спробі розколоти країну.

Гарріс проти Трампа: хто переможе?

Президентська кампанія 2024 року - безпрецедентна, хто здобуде перемогу - не знає ніхто, сказав Главреду колишній посол України в США Олег Шамшур. За його словами, на соціологію тут орієнтуватися не варто.

"Кандидати йдуть ніздря в ніздрю, а різниця, яку показують опитування, дійсно в межах статистичної похибки. Різні дослідження демонструють різноманітні результати, але нічого від цього не змінюється", - сказав дипломат.

Про що свідчить соціологія

Наприклад, свіже опитування телеканалу NBC показало, що у Гарріс і Трампа по 49% голосів зареєстрованих виборців.

Американські журналісти вважають, що для республіканців стане вигідним сценарій, якщо на вибори прийде багато чоловіків, білих виборців і тих виборців, у яких немає вищої освіти. Тоді Трамп випередить Гарріс на 2% - 50% проти 48%.

Але якщо трохи збільшиться явка жінок, білих виборців і виборців інших національностей, уже Гарріс випередить Трампа на 3% - 50% проти 47%.

Гарріс VS Трамп: чим завершиться битва за Білий дім і чого чекати Україні
Вибори президента США відбудуться вже 5 листопада / Інфографіка: Главред

Складно сказати, у кого більше шансів на перемогу, зазначив і керівник Центру громадської аналітики "Вежа" Валерій Клочок. Публікація подібних результатів опитувань - гра на голосах виборців.

"Важко сказати, у кого більше шансів на перемогу. Дуже багато різних повідомлень. Орієнтовно 2-4% американців ще не визначилися зі своїм вибором. Треба дочекатися голосування. Уже почалися маніпуляції із соціологією: у The Washington Post, The New York Times, Financial Times та інших виданнях з'являється дуже багато результатів опитувань. Демонструється, що один кандидат трохи перемагає, а другий трохи програє. Або в них рівні шанси. Усе це робиться свідомо, щоб грати на голосах", - пояснив аналітик.

Що цікаво, достроково на виборах президента проголосувало вже понад 77,6 мільйонів виборців. Опитування показують, що лідирує Гарріс із відривом від Трампа на 8%.

Чого чекати Україні від Гарріс чи Трампа

Гарріс ймовірно стане спадкоємицею політики Байдена, причому вона успадкує як позитивні, так і негативні елементи курсу нинішньої адміністрації, вважає Олег Шамшур.

"З одного боку, без військової підтримки від США ми не змогли б боротися проти російської агресії, але з іншого є багато недоліків: відсутність стратегічної визначеності щодо воєнної поразки Росії, запізнення з військовою допомогою та певні заборони. Тому курс Байдена дедалі більше піддається критиці", - каже дипломат.

Водночас він акцентував увагу на тому, що Гарріс не має такого, як у Байдена, досвіду зовнішньої політики, і навряд чи усвідомлює, наскільки високими є ставки.

Гарріс VS Трамп: чим завершиться битва за Білий дім і чого чекати Україні
Соціологія - не показник, шанси Гарріс і Трампа, як і раніше, рівні / Колаж: Главред, фото: facebook.com/DonaldTrump, facebook.com/KamalaHarris

"Думаю, вона буде більше приділяти увагу питанням саме внутрішньої політики", - припустив Шамшур.

Хто такий Олег Шамшур?

Олег Шамшур - український дипломат. У період з 2005 по 2010 рік був послом України в США та Антигуа і Барбуді. З 2014 по 2020 рік - посол України у Франції.

У різні роки працював у Представництві уряду України при відділенні ООН у Женеві, посольстві України в країнах Бенілюксу, і був заступником міністра закордонних справ, пише Вікіпедія.

За Трампа Україні загрожує заморозка війни?

Президентство Трампа викликає побоювання. На думку колишнього посла у Сполучених Штатах, його команда може піти на просування сценарію заморозки війни, за якого контроль над окупованими територіями залишиться за Росією.

"У його оточенні вважають, що Україна не може перемогти у війні, а сам Трамп обтічно про це говорить. Викладає думки Трампа і його кандидат у віцепрезиденти Венс. Якщо ми подивимося на цей план, то побачимо там припинення вогню на лінії розмежування і фактичне визнання того, що Росія залишить собі території, які захопила. Напряму про це не говорять, але така логіка простежується. План включає і неприйняття України до НАТО. Усе це абсолютно нас не влаштовує. Тому можливе обрання Трампа створить для нас дуже серйозні ризики і тривожну ситуацію. Якщо переможе Гарріс, нам буде нелегко, але, принаймні, ми зможемо розраховувати на продовження політики підтримки України. А от у разі перемоги Трампа на нас чекають виклики", - переконаний Шамшур.

Точку зору щодо того, що президентство Трампа стане викликом для України, поділяє і Валерій Клочок. Він вважає, що з проблемами зіткнеться вся Європа, оскільки Трамп погрожує розв'язати з нею торговельну війну.

Камала Гарріс
Проблема Гарріс у тому, що в неї немає дипломатичного досвіду - Шамшур / ua.depositphotos.com

"Вибори у США - виклик усій Європі, правління Трампа було очевидною проблемою ще під час його каденції у 2016-2020 роках. Тоді країни ЄС були дуже стурбовані тим, що Трамп вимагав від них більше платити за свою безпеку. І це не міф, тоді були великі баталії. Були занепокоєння і в країнах Великої сімки... Європа для нього на другому плані. Заява Трампа про плани щодо впровадження мита на товари з ЄС у 200% - це конкретний намір, який він має реалізувати. Можливо, йтиметься не про 200, а 50-100% мита, але це стане початком торговельних війн з європейськими країнами", - зазначив аналітик і додав, що Трамп не бачить собі рівних політиків у Європі. Для нього "важковаговики" - Сі Цзіньпін і Путін.

Чи розірве Трамп співпрацю РФ і Китаю

Союз Китаю і Росії - серйозна небезпека для США, сказав Трамп в інтерв'ю близькому до його команди одіозному журналісту Такеру Карлсону. Трамп звинуватив Байдена в тому, що Китай, Росія, Іран і КНДР об'єдналися в одну групу, і оголосив про свій намір у разі перемоги на виборах послабити співпрацю Москви і Пекіна.

"Ми об'єднали їх через нафту. Байден об'єднав їх - це сором і дурість. Мені доведеться роз'єднати їх, і мені здається, це вдасться. Росія і Китай - природні вороги. Тому що в Росії багато землі, і Китаю вона потрібна. Китаю не вистачає землі для населення. Вони природні вороги і ми дозволили їм об'єднатися. Це дуже небезпечно", - сказав кандидат-республіканець.

1730734924-2310.jpg
Трамп може влаштувати заморозку в Україні та торговельну війну з Європою, переконані експерти / ua.depositphotos.com

Політолог Валерій Клочок скептично ставиться до можливих планів Штатів реалізувати таке завдання.

"Роз'єднати Китай і Росію можна лише у разі посилення співпраці з Пекіном. Ця заява не відповідає намірам Трампа, тому що він обіцяє впровадити додаткові мита на китайські товари. Ба більше, у такому разі Трампу доведеться повністю дозволити Росії торгувати з Європою", - вважає експерт.

Хто такий Валерій Клочок

Валерій Клочок - громадський та політичний діяч, магістр державної служби. З 2017 року активно займається політичною та економічною аналітикою. З 2022 року – керівник Центру громадської аналітики "Вежа", голова благодійного фонду "Нова дорога".

Де вирішиться доля виборів у Штатах

У Сполучених Штатах особлива система голосування, яка складається з двох етапів: на першому громадяни голосують за виборників у штаті, а вже виборники голосують за президента країни.

Для перемоги на виборах кандидату потрібно отримати голоси 270 виборників із 538. Кількість виборників залежить від чисельності населення. Є штати, які від виборів до виборів змінюють свої політичні уподобання. Їх називають swing states - штати, що коливаються (хиткі штати).

Які штати стали хиткими на виборах 2024 року в США

Попри опитування, рейтинги Гарріс і Трампа в цих штатах практично рівні, адже розрив менший за статистичну похибку. Саме цим штатам кандидати приділяють найбільше уваги. Невипадково Трамп використовував "сміттєвий скандал" саме у Вісконсині.

Приміром, опитування The New York Times і Сієнського коледжу показало, що Гарріс над Трампом має невелику перевагу у Неваді, а також у Північній Кароліні та Вісконсині. Трамп трохи випереджає Гарріс в Аризоні. А от у Мічигані, Джорджії та Пенсильванії результати кандидатів у межах похибки.

штати, що коливаються
У штатах, що коливаються, розрив між Гарріс і Трампом у межах статистичної похибки / NYT

Найважливіший штат - Пенсильванія: там можна взяти 19 голосів виборників. Мічиган і Джорджія дають по 16 голосів. На один менше Північна Кароліна - 15. В Аризоні можна отримати 11 голосів. У Вісконсині - 10.

Чим закінчаться вибори президента США

Якщо Трамп програє, поразки він не визнає - його команда оскаржуватиме результати, припустив дипломат Олег Шамшур. Утім, до подій за аналогією зі штурмом Капітолія навряд чи дійде.

"Це важко передбачити. Думаю, штурму Капітолія не буде. Але те, що сам Трамп і певна частина його прихильників не погодяться з поразкою, фактично очевидно", - прогнозує експосол у США.

На думку Валерія Клочка, важко прогнозувати, якою буде ситуація, наприклад, за два дні після виборів. Трамп 2021 року під час штурму Капітолія створив прецедент і порушив правила гри.

"Тепер як республіканці, так і демократи готуються відстоювати свої голоси", - підкреслив експерт.

Джерело матеріала
loader