Дослідники зробили неймовірне відкриття, виявивши дивовижну здатність у гребневої медузи.
Учені виявили унікальну здатність реброплавів старіти у зворотному напрямку, тобто перетворюватися назад на личинку, пише SciTechDaily.
Життєві цикли тварин зазвичай слідують усім знайомій послідовності: вони народжуються, ростуть, розмножуються і вмирають, поступаючись місцем новому поколінню. Науці відомо лише кілька видів, які здатні відхилятися від цього загального принципу. Наприклад, найбільш відома так звана "безсмертна медуза" Turritopsis dohrnii, яка може перетворюватися з дорослої особини на поліп. Тепер же до неї в компанію додався реброплав Mnemiopsis leidyi.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
"Нова робота кидає виклик розумінню раннього розвитку тварин загалом, йдеться про пластичність життєвого циклу та омолодження. Ми відкрили новий вид, який користується своєрідною "машиною часу", а також підіймає головне питання: наскільки поширена така здатність на всьому дереві життя", — каже науковий співробітник в Університеті Бергена Джоан Дж. Сото-Енджел.
Дивовижне відкриття вчені зробили абсолютно випадково. Вони спостерігали за тваринами в лабораторії й помітили, що дорослий реброплав невідомим чином зник з акваріума. Замість дорослої особини в акваріумі була тільки личинка.
Керівник дослідження Павло Буркхардт вирішив дізнатися, чи справді медуза з акваріума перетворитися на личинку. Тож науковці розробили експерименти, щоб відтворити таку реверсію в контрольованих умовах.
Після того, як Mnemiopsis leidyi зазнав стресу від голоду і фізичних травм, він дійсно перейшов від своєї лопатевої форми назад до стадії личинки.
"Неймовірно спостерігати за процесом, коли вони переходять до стану личинки, наче вони повертаються назад у часі. За кілька місяців вони не тільки змінили свої морфологічні особливості, а й повністю змінили свою харчову поведінку, яка стала більш типовою для личинки", — зазначають автори відкриття.
Вчені вважають, що реброплав — цінна модель для майбутніх досліджень у галузі біології розвитку і старіння. Річ у тім, що реброплави є одними з найбільш ранніх ліній тварин, які можуть повернути час назад.
Нагадаємо, люди старіють не поступово, а у два величезні стрибки. Учені провели масштабне дослідження, яке вказало на два ключові періоди в нашому житті.