Багато стурбованих спостерігачів за виборами в США постійно переглядають дані опитувань і прогнози перед закриттям виборчих дільниць : їхня увага, як правило, зосереджена на президентських перегонах між Камалою Гарріс і Дональдом Трампом. Однак останніми роками обидві партії в Штатах відчули на собі біль управління з вузькою більшістю в Конгресі, й експерти з питань виборів очікують, що цього року боротьба за Палату представників і Сенат буде особливо запеклою, пише The Guardian.
Протягом перших двох років перебування демократа Джо Байдена на посаді президента його законодавчі пропозиції неодноразово блокувалися в Сенаті, попри те, що демократи там мали більшість.
На думку деяких аналітиків, прогнози щодо боротьби за місця в Палаті представників і Сенаті малюють дещо тривожну картину для демократів.
Станом на 5 листопада FiveThirtyEight дає республіканцям комфортні 92% шансів відновити контроль над Сенатом і більш вузькі 49% шансів зберегти більшість у Палаті представників.
Водночас, навіть без більшості в обох палатах Конгресу перемога Трампа в президентських перегонах може дати йому значний контроль над зовнішньою політикою США і складом федерального уряду, які він прагне переглянути.
Але “республіканська трійка” у Вашингтоні могла б дати Трампу значно більше повноважень для реалізації його законодавчого порядку денного.
Як пише The Guardian, плани Трампа включають продовження скорочення податків, скасування деяких знакових законів, підписаних президентом-демократом Джо Байденом, і просування правого культурного порядку денного.
Однією з найбільш часто повторюваних передвиборчих обіцянок республіканців є те, що вони продовжать плани скорочення податків, схвалені Трампом у 2017 році. Аналіз, проведений Інститутом оподаткування та економічної політики, показав, що постійне зниження податків коштуватиме $288,5 млрд лише у 2026 році й непропорційно принесе вигоду домогосподарствам із найвищими доходами.
Можливо, найстрашнішою можливістю для демократів є те, що республіканці можуть спробувати запровадити загальнонаціональну заборону на аборти. Трамп заявив, що накладе вето на таку політику, але його неодноразові зміни позиції викликають запитання.
Якби республіканці отримали більшість в обох палатах, вони також могли б виділити величезні ресурси на підтримку плану Трампа з депортації мільйонів нелегальних мігрантів, який став центральним пунктом його передвиборчої платформи.
Хоча американські суди підтвердили, що президенти мають велику свободу дій, коли йдеться про визначення імміграційної політики, Трампу, в разі президентства, буде потрібно, щоб Конгрес виділив значні кошти для проведення такої масштабної операції з депортації.
На додаток до просування порядку денного Трампа, республіканці майже напевно намагатимуться “заблокувати” ключові частини спадщини Байдена.
Низка останніх опитувань показують, що виборчі перегони в США перебувають “у глухому куті” як на національному рівні, так і в хитких штатах — кандидати йдуть практично нарівні.
ZN.UA зібрало думки аналітиків про те, чого очікувати Україні в разі перемоги Камали Гарріс або ж у разі повернення до влади в Штатах Дональда Трампа.
За перебігом американських виборів можна стежити в нашій текстовій онлайн-трансляції.