Влада Трампа в США матиме значно менше обмежень під час його другого президентського терміну — Reuters
Влада Трампа в США матиме значно менше обмежень під час його другого президентського терміну — Reuters

Влада Трампа в США матиме значно менше обмежень під час його другого президентського терміну — Reuters

Влада Трампа в США матиме значно менше обмежень під час його другого президентського терміну — Reuters

Трамп зберігає “залізний контроль” над Республіканською партією, яка отримала більшість у Сенаті й має шанси на більшість у Палаті представників. 

На новообраного президента США республіканця Дональда Трампа чекає значно менше обмежень у плані влади, коли він офіційно вступить на посаду в січні, маючи союзників по всьому Вашингтону, які готові допомагати своєму лідеру в досягненні його цілей, пише Reuters.

Трамп повертається до влади як лідер Республіканської партії, яка протягом останніх восьми років була трансформована “за його подобою”, і як архітектор консервативно налаштованої судової системи, яка допомогла усунути для нього юридичні ризики.

Після своєї несподіваної перемоги у 2016 році Трампа сприйняли з підозрою багато республіканських законодавців і навіть майбутніх членів його власної адміністрації, зокрема, віцепрезидент Майк Пенс, який відмовився приєднатися до зусиль Трампа зі скасування поразки на виборах 2020 року.

Республіканці в Конгресі, які чинили опір Трампу, такі як Ліз Чейні та покійний сенатор Джон Маккейн, вже замінені законодавцями, які шукали його підтримки.

Верховний суд, до якого входять троє призначених Трампом суддів, послабив правові бар'єри, які обмежували попередніх президентів, завдяки липневому рішенню, що надає президентам широкий імунітет від кримінального переслідування.

І Трамп зможе претендувати на “широкий мандат” від громадськості. Згідно з опитуванням Reuters/Ispos, проведеним наприкінці жовтня, майже дев'ять з десяти виборців-республіканців ставляться до Трампа прихильно.

Він може зіштовхнутися з одним потенційним обмеженням: демократи все ще можуть отримати контроль над Палатою представників, що дасть їм змогу за необхідності блокувати законодавчий порядок денний Трампа. Але поки доля Палати представників невідома, підрахунок голосів триває і в республіканців є шанси на отримання контролю й тут.

В останні кілька місяців союзники Трампа провели попередній відбір кандидатів до його адміністрації, прагнучи переконатися, що ключові посади будуть займати “надійні люди”.

Одна з цих вакансій, звісно, вже зайнята. Джей Ді Венс, який стане віцепрезидентом, захищав філософію Трампа на Капітолійському пагорбі, і був обраний до Сенату в 2022 році після того, як здобув підтримку з боку Трампа. Пенс, наприклад, навпаки, до того часу, як Трамп запропонував йому стати віцепрезидентом у 2016 році, вже встиг сформувати власну ідентичність як колишній губернатор і член Конгресу.

Цього разу Трампу, ймовірно, буде легше провести” своїх людей” через Сенат, ніж під час першого президентського терміну, коли десятки кандидатів не змогли отримати схвалення. Республіканці можуть контролювати від 52 до 57 місць у Сенаті (всього ця палата Конгресу має сто місць).

“З більшістю в 54 місця, а я вважаю, що саме на такій межі зараз перебуває Сенат, він (Трамп - ред.) зможе затвердити більшість своїх відібраних кандидатів у члени уряду”, - заявив колишній помічник республіканського законодавця в Сенаті Джон Лібер.

Серед потенційних кандидатів є кілька осіб, які не змогли отримати схвалення Сенату під час першого терміну Трампа.

Трампу також може бути легше отримати схвалення своїх суддівських призначень, хоча вакансій може бути небагато, оскільки він і президент-демократ Джо Байден призначили близько половини з 890 суддів країни, які перебуватимуть на посадах “довічно”.

Ці судді вже принесли Трампу важливі перемоги. Зокрема, суддя окружного суду США Айлін Кеннон у липні закрила федеральну справу за звинуваченням Трампа в незаконному поводженні з секретними документами.

Тим часом, юридичні експерти кажуть, що рішення Верховного суду щодо президентського імунітету може призвести до того, що Трамп почуватиметься необмеженим у своїй владі після того, як складе присягу 20 січня.

“У Трампа буде дуже мало обмежень, і я думаю, він почуватиметься дуже впевнено”, - каже професор права Шеріл Бейдер.

Трамп здобув переконливу перемогу над демократичною суперницею Камалою Гарріс попри дуже напружену передвиборчу боротьбу. Порівняно з 2016 роком він набрав більшість голосів у загальнонаціональному масштабі. До свого політичного "кошика" Трамп може також додати перемогу республіканців у сенатських перегонах. “Чому переміг Трамп і чим тепер ризикує Україна” аналізував експосол України в США Олег Шамшур.

Джерело матеріала
loader
loader