Зовсім інша Земля: астрономи виявили найщільнішу планету у своєму класі
Зовсім інша Земля: астрономи виявили найщільнішу планету у своєму класі

Зовсім інша Земля: астрономи виявили найщільнішу планету у своєму класі

Як показує дослідження, так звана супер-Земля, така ж щільна, як свинець, хоча ненабагато більша за нашу планету.

Астрономи виявили нову планетну систему, що складається з газового гіганта і планети, схожої на Землю за розміром. Обидва світи обертаються навколо схожої на Сонце зірки. Так звана супер-Земля має дуже короткий орбітальний період і є найщільнішою планетою у своєму класі серед усіх відомих. Результати дослідження, опублікованого в Scientific Reports, дають нові підказки щодо того, як формуються і розвиваються з плином часу планети в найекстремальніших умовах, пише Phys.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Учені виявили дві нові планети за межами Сонячної системи, які обертаються навколо схожої на Сонце зірки під назвою K2-360. Вона розташована на відстані 750 світлових років від нас. Далі від зірки знаходиться газовий гігант, названий K2-360 c, маса якого приблизно в 15 разів більша за масу Землі. Орбітальний період планети становить лише 9,8 земних днів. Точний розмір планети астрономам поки що оцінити не вдалося.

Інша Земля зі щільністю, як у свинцю

Більший інтерес викликала так звана супер-Земля, названа K2-360 b, тобто кам'яниста планета, розмір якої більший за Землю, але менший за Нептун. Планета K2-360 b має орбітальний період, який становить лише 21 земну годину. Тобто це кам'яниста планета з надзвичайно коротким періодом обертання навколо своєї зірки. При цьому маса цієї планети приблизно в 7,7 разів більша, ніж у Землі.

Тож цей світ є найщільнішою планетою серед відомих світів за межами Сонячної системи з найкоротшим орбітальним періодом, що становить менше одного земного дня. За словами вчених, K2-360 b така ж щільна, як свинець, адже має масу майже у 8 разів більшу, ніж у Землі, вміщеної в кулю, що ненабагато більша за розміром, ніж наша планета.

Вчені виявили дві нові планети за межами Сонячної системи, які обертаються навколо схожої на Сонце зірки під назвою K2-360. Ілюстрація
Фото: phys.org

Еволюція найщільнішої планети з дуже короткою орбітою

Вчені вважають, що ця супер-Земля стала настільки щільною, адже вона є своєрідним ядром більшої планети, яка втратила свої зовнішні шари. Так сталося через те, що цей світ розташований дуже близько до своєї зірки, випромінювання якої і знищило зовнішні шари.

Астрономи вважають, що K2-360 b складається з кам'янистої мантії, яка оточує величезне залізне ядро. Це ядро займає приблизно 48% всієї маси планети. На поверхні цього світу, найімовірніше, знаходиться розплавлена магма.

За словами вчених, дослідження подібних планет допомагає зрозуміти, як формуються і розвиваються планети земного типу в різних, зокрема дуже екстремальних, умовах у Чумацькому Шляху. Планети, що мають надзвичайно короткий орбітальний період, зустрічаються рідко.

Автори дослідження кажуть, що планета K2-360 b, найімовірніше, пішла іншим еволюційним шляхом, ніж подібні до неї планети, враховуючи виявлення поруч газового гіганта K2-360 c. Тоді як багато близько розташованих до своїх зірок планет опинилися там унаслідок взаємодії з протопланетним диском, K2-360 b, імовірно, перемістилася через гравітаційну взаємодію із сусідньою планетою.

Як уже писав Фокус, астрономи з'ясували, що в Чумацький Шлях врізалася інша галактика. Астрономи вважають, що сусідня карликова галактика зазнала найближчої взаємодії з Чумацьким Шляхом, але вижила і продовжила своє існування.

Також Фокус писав про те, що вчені вперше виявили в космосі подвійну гравітаційну лінзу, тобто дві галактики, розташовані на величезній відстані одна від одної таким чином, що це дало змогу посилити світло дуже далекого активного галактичного ядра.

Теги за темою
Космос Земля
Джерело матеріала
loader