45 колишніх законодавців та демократичних активістів у вівторок, 19 листопада, отримали від чотирьох до десяти років ув'язнення у найбільшій справі про національну безпеку в Гонконгу за нав'язаним Пекіном законом, який розгромив колись активний продемократичний рух в адміністративному районі, повідомляє AP.
Засуджені були притягнуті до відповідальності відповідно до закону про національну безпеку 2020 року за їхню роль у неофіційних первинних виборах. Прокурори заявили, що метою активістів було паралізувати уряд Гонконгу і змусити лідера міста піти у відставку.
У неофіційних “праймеріз”, які відбулися в липні 2020 року, взяли участь 610 тисяч виборців, і очікувалося, що переможці цього голосування візьмуть участь в офіційних виборах. Однак влада скасувала офіційні парламентські вибори, посилаючись на ризики для здоров'я населення під час пандемії COVID-19.
Юрист Бенні Тай отримав найдовший термін ув'язнення — десять років. Вироки були пом'якшені для підсудних, які заявили, що не знали про незаконність плану первинних виборів. Судді пояснили, що покарання не було пом'якшено для Тай і колишнього законодавця Елвіна Йонга, оскільки обидва є юристами, які “рішуче наполягали на впровадженні схеми”.
Тридцять один активіст визнав свою провину, отримавши більше шансів на пом'якшення вироку. Закон передбачає різні терміни ув'язнення залежно від тяжкості злочину і ролі обвинуваченого в ньому: від менше трьох років за найменш тяжкі злочини та до 10 років і довічного ув'язнення за “тяжкі” злочини.
Двоє з 47 обвинувачених були виправдані на початку цього року. У своєму вердикті судді зазначили, що плани активістів здійснити зміни через неофіційні первинні вибори могли підірвати авторитет уряду і створити конституційну кризу.
“Ми наважилися поставити перед режимом питання: чи можлива демократія в такій структурі? Відповіддю був повний наступ на всі сфери життя суспільства”, - заявила журналістка Гвінет Хо, яка отримала сім років ув'язнення.
Вирок суду викликав критику з боку низки іноземних урядів, зокрема, США, і правозахисних організацій.
За словами аналітиків, судовий процес проілюстрував, як влада Гонконгу придушує інакомислення після величезних антиурядових протестів у 2019 році, а також підкреслює репресії проти ЗМІ та обмеження на виборах.
Ці радикальні зміни свідчать про те, що обіцянка Пекіна зберегти громадянські свободи колишньої британської колонії стає дедалі більш неактуальною. Уряди Пекіна і Гонконгу наполягали на тому, що закон про національну безпеку необхідний для стабільності адміністративного району.