Генпрокуратура США вимушено закрила кримінальні справи проти Трампа
Генпрокуратура США вимушено закрила кримінальні справи проти Трампа

Генпрокуратура США вимушено закрила кримінальні справи проти Трампа

Генпрокуратура США вимушено закрила кримінальні справи проти Трампа

Президент США, за законом має імунітет.

Прокуратура відкликала дві федеральні кримінальні справи проти Дональда Трампа: щодо зберігання ним секретних документів і йогоспроб скасувати вибори 2020 року, повідомляє CNN. В Мін’юсті США погодилися, що справи не будуть завершені або передані до суду до того, як Трамп повернеться на посаду президента в січні наступного року.

Відкликання ознаменувало кінець багаторічної юридичної боротьби між Трампом і спеціальним прокурором Джеком Смітом і свідчить про надзвичайну здатність Трампа обійти звинувачення, яке б потопило кандидатуру будь-якого іншого кандидата в президенти.

Закриття кримінальних справ є вимогою законодавства яке забороняє порушувати кримінальні справи проти чинного президента.

Офіс юрисконсульта у роз’ясненнях від 1973 року визначив, що чинний президент не може бути притягнутий до відповідальності. Верховний суд нещодавно розширив цю філософію і визначив,  що колишні президенти такожзберігають широку недоторканність.

Це свідчить про те, наскільки успішно Трампу за допомогою співчуваючих суддів вдалося перемогти систему правосуддя, зухвало використовуючи президентську кампанію та політичний календар, щоб уникнути дуже небезпечних звинувачень.

У шестисторінковому клопотанні про закриття справи про втручання у вибори 2020 року прокурори заявили, що хоча Трамп тоді не був президентом, офіс юрисконсульта Міністерства юстиції, який надає внутрішні юридичні консультації, дійшов висновку щодо необхідності закрити справу до інавгурації новообраного президента.

«За правилами, що були встановлені віддавна, Міністерство юстиції вважає, що Конституція Сполучених Штатів забороняє пред’явлення федерального обвинувачення та подальше кримінальне переслідування чинного президента. Ця заборона є категоричною і не залежить від тяжкості інкримінованих злочинів, сили доказів Прокуратури чи обґрунтованості обвинувачення, яке повністю підтримує Прокуратура», — написала перший заступник Сміта Моллі Гастон.

Згодом прокурори повідомили апеляційному суду США 11-го округу, що відкликають свій протест проти попереднього відхилення справи щодо неналежного зберігання Трампом секретних документів.

Генпрокуратура припускала що обвинувачення проти обраного президента будуть зняти «without prejudice» – тобто зі збереженням за позивачем права пред'явлення повторного позову, назвавши президентську недоторканність, яку матиме Трамп, «тимчасовою».

Однак юрисконсульт Міністерства дійшов висновку, що заборона притягнення до відповідальності чинних президентів є «категоричною», включно з обвинувальним актом, врученим до того, як обвинувачений вступить на посаду.

Водночас у Генпрокуратурі заявили, що продовжать спроби притягнути до відповідальності співобвинувачених Трампа Уолта Наути та Карлоса Де Олівейри. Втім якщо лояльна до новообраного президента Пем Бонді очолити Генеральну прокуратуру, ці звинувачення, ймовірно будуть так само зняті.

Речник Трампа Стівен Ченг відреагував на новини.

«Сьогоднішнє рішення Міністерства юстиції припиняє неконституційні федеральні справи проти президента Трампа та є великою перемогою для верховенства права. Американський народ і президент Трамп хочуть негайного припинення політичної упередженості нашої системи правосуддя», – написав Ченг.

За кілька днів після перемоги Трампа прокурори почали вивчати, як закрити справу про вибори 2020 року у федеральному окружному суді Вашингтона, а також більш складну справу щодо секретних документів, яка розглядалася апеляційним судом США 11 округу.

Трамп розпочав свою президентську кампанію у 2022 році під хмарою майбутнього розслідування спеціального прокурора щодо зберігання ним матеріалів, які стосувалися питань  національної безпеки, в його резиденції Мар-а-Лаго після того, як він програв президентські вибори 2020 року та залишив Білий дім.

У іншій справі прокурор Сміт звинуватив колишнього президента у спробах скасувати його програш на виборах 2020 року – змові, яка завершилася нападом на Капітолій 6 січня 2021 року.

Трамп неодноразово заявляв своїм прихильникам на мітингах і в публічних заявах, що балотується буквально заради власної свободи та закликав виборців повернути його на посаду президента частково через те, що у цьому випадку з нього будуть зняті звинувачення.

Трамп також обіцяв переслідувати причетних до розгляду  справ прокурорів і федеральних слідчих. Однак Сміт і його заступники, ймовірно, підуть у відставку з міністерства юстиції ще до інавгурації Трампа. 

Місяцями головна юридична стратегія Трампа полягала в тому, щоб відкласти розгляд кримінальних справ до виборів, розраховуючи, що в разі перемоги він зможе призначити лояльного генерального прокурора, який просто припинить переслідування.

Водночас, Трампу не вдалося відтягнути кримінальну справу в Нью-Йорку, пов’язану з його спробами вплинути на результати виборів 2016 року – так звану справу “гроші за мовчання”, у якій  його засудили за 34 пунктами звинувачення. Винесення вироку відкладено на невизначений термін.

Крім того, досі чинною є справа проти Трампа у Джорджії  де він є обвинуваченим у фальсифікаціях з метою скасувати його поразку в штаті на виборах 2020 року.

Джерело матеріала
loader