Попри постійні обстріли місцеві відмовляються виїжджати з Курахового.
Російські окупанти активно розгортають наступ на Курахове і закріплюються на його околицях. Попри те, у місті досі залишаються цивільні.
Чому жителі Курахового відомляються від евакуації, йдеться в сюжеті "Громадського".
У Кураховому до повномасштабного вторгнення проживало близько 18 тисяч осіб. Зараз там залишаються приблизно 800 цивільних.
"Зараз усе живе вибивається "мавіками" – "мавіки" зі скидом, FPV зі скидом. РСЗВ працює міцно касетними боєприпасами. Якісь незрозумілі дрони. Учора скидами чоловіка і жінку почав добивати дрон", – розповідає Василь Піпа, курахівський поліціянт, який допомагає місцевим евакуюватися.
13 листопада росіяни спалили евакуаційний автомобіль, яким поліціянти вивозили цивільних.
"Евакуація з міста Курахове відбувається на межі божевілля. Але вона того варта. Поліціянти, як і парамедики, відпрацьовують на всі сто. Кожного дня поранені, кожного дня евакуація", – говорить Василь Піпа.
Евакуація дитини
Знімальна група видання побувала у селі Дачне біля Курахового і поспілкувалася з місцевими, чому ті не хочуть виїжджати.
Пані Наталія ховала свого сина від поліцейських і запевняла, що дитину вже вивезли.
- Поліцейський: Я прийшов, щоб вам допомогти
- Мати дитини: Чим?
- Поліцейський: Та чим завгодно. Якщо нема грошей, вам оформлять матеріальну допомогу – 10 800 грн.
- Мати дитини: І на скільки мені вистачить цих коштів.
- Поліцейський: А на скільки вам вистачить нервів, якщо з дитиною щось станеться.
Зрештою, жінка погоджується на евакуацію. Хлопчик розповідає, що вони майже весь час сиділи у сирому підвалі, бо були постійні обстріли. "За себе і за маму було страшно", – зізнається хлопчик.
"Мені вже хто-небудь хай буде"
Ще одна жінка на ім'я Ольга, яка відправила на евакуацію 90-річну матір до родичів на Полтавщину, вирішує залишитися. Погляди її м'яко кажучи, далекі від патріотизму.
"Куди їхати? Нас, донецьких, ніде не люблять. Принижують із 2014 року. Мені вже хто-небудь", – відповідає вона на репліку, що росіяни уже зайшли до Курахового.
"Я візьму мітлу і буду замітати. Ми нікому не потрібні. Ні Україні, ні цим (росіянам. – Ред.). Коли це закінчиться. Так кажуть, що вони (росіяни – Ред.) підуть на Дніпро і на Харків. І що робити, куди їхати. Випалена земля", – зазначає Ольга, яка працювала вчителькою в селі Дачне Курахівської громади.
Водночас, не скажеш, що жінка – прихильниця Росії: "Якщо росіяни вважають, що це – їхня територія, чого ж вони бомблять. Навіщо бомбити?".
Під окупацією жінка жити не боїться, бо вважає, що її як просту мешканку, окупанти чіпати не будуть: "Що з мене взяти".
Чого люди не виїжджають: думка поліцейського
"Дехто вже виїжджав і повернувся. Дехто не має матеріальної змоги. Люди соціально незахищені, не мають матеріальної підтримки. Ще ті, в яких є якісь родичі, можуть до них виїхати. Але основна маса людей такої змоги не має.", – каже поліціянт Віктор Коровко.
Сам він теж із Курахового, і показує журналістам фото, що від його квартири лишилися руїни. З сумом у голосі поліцейський визнає, що його рідне Курахове скоро спіткає доля Мар'їнки та інш міст-руїн.
- Бої за Курахове: хто контролює важливе місто на Донеччині
- Чи залишать ЗСУ Курахове: майор запасу Гетьман про ситуацію у місті
- ЗСУ виходять з двох "кишень"-пасток на Курахівському напрямку – експерт