Смертельні ДТП: чи покарають «гонщика» у Дніпрі так само, як неповнолітнього водія з Харкова
Смертельні ДТП: чи покарають «гонщика» у Дніпрі так само, як неповнолітнього водія з Харкова

Смертельні ДТП: чи покарають «гонщика» у Дніпрі так само, як неповнолітнього водія з Харкова

Незважаючи на війну, "прильоти" на мирних жителів, зухвалі гонщики продовжують примножувати смерті, нехтуючи правилами безпеки на дорогах. У смертельній ДТП, що сталася недільного вечора в Дніпрі, загинула 10-річна дівчинка, донька військового, ще двоє дітей і двоє дорослих госпіталізовані. Деталі аварії офіційно не розголошуються.

Відомо, що водій, якого вважають винуватцем аварії, затриманий. У соцмережах та ЗМІ фігурують два прізвища ймовірних підозрюваних. І як завжди, люди сумніваються, що справжній порушник понесе покарання, бо належить до прошарку так званих «мажорів». Чим закінчиться ця драматична історія, покаже час. Але багато сторінок у ній ніби під копірку списані з трагедії в Харкові.

Але надія на справедливе покарання все ж таки є. Днями Червонозаводський суд Харкова виніс вирок у справі про ДТП, яка набула широкого розголосу наприкінці жовтня 2021 року і яку також оголосили «мажорною»: три роки 16-річний самовпевнений гонщик дорослішав у тюрмі. І мусить відсидіти ще 5 років.

У Дніпрі «БМВ» на повній швидкості влетів у «Форд», коли той робив розворот. Автівка-таран при цьому майже не постраждала. Фото: Національна поліція

Що відбувалося у Харкові

Ввечері 26 жовтня на перехресті вулиці Одеської та Гагаріна (нині Аерокосмічний проспект) автомобіль «Інфініті» врізався у «Шевроле Авео». Винуватець ДТП мчав містом на швидкості у 180 кілометрів на годину і намагався проскочити на червоне світло. Наслідки були катастрофічні. В «Шевроле» загинув водій Ігор Носов, батько двох дітей. Пасажири «Інфініті» отримали важкі травми. Меншими травмами відбувся гонщик, якому виповнилося всього 16 років. З місця події він намагався сховатися, але був зупинений перехожими. У лікарні назвав неправильні анкетні дані та адресу і знову намагався втекти.

Затриманий звався Миколою Харківським. У такому молодому віці хлопець був уже «з минулим». На нього двічі складали адмінпротоколи за їзду без прав плюс непогашена судимість за хуліганство зі зброєю. За два роки до аварії він з пневматичного пістолета стріляв у матір і брата дівчини, до якої чіплявся з образами. У червні 2021-го отримав за це два роки умовно. Про те, що нове правопорушення потягне реальний термін, був попереджений, але…

«Інфініті», на якому підліток вбив людину, належало матері Миколи, яка після розлучення виїхала до Німеччини. Харківський так само, як і юнак з Дніпра, любив викладати у соцмережі свої лихацькі «подвиги» на крутій іномарці.

Коли син опинився за гратами, батько наполягав, що він не сидів за кермом машини-убивці, що його омовили і поліція не хоче шукати винного. Арештований стверджував, що в машині були зіпсовані гальма. Але експертизи, в тому числі і ДНК, геть спростували такі припущення.

Все, що залишилось від «Шевроле-Авео», під час ДТП 2021 року. Фото: Харківська обласна прокуратура

У чому винні батьки

Через три тижні після смертельної ДТП кримінальну справу відкрили проти батьків Харківського – за невиконання своїх обов’язків, що потягло важкі наслідки, і по статті 287-й – «Випуск в експлуатацію технічно несправних транспортних засобів або інше порушення їх експлуатації».

- Ця стаття прирівнює передачу управління транспортним засобом людині, яка не має на це права, до випуску в експлуатацію технічно несправного ТЗ або до передачі керма п’яному чи людині, яка наковталась наркотиків, - каже Олексій Сиротін. - Автомобіль кваліфікується як джерело підвищеної небезпеки. Дитина не може мати до нього самостійного доступу, а тим паче виводити в дорожній рух.

Адвокат вважає, що таку кримінальну справу поліція мала б порушити проти батьків Харківського після першого адміністративного протоколу. Власне, як і після першого ДТП юнака із Дніпра.

- Але зайвого клопоту поліція собі не завдає, бо треба вести розслідування, передавати в суд. Послуговуються тим, що адміністративна відповідальність починається з 16-річного віку, і просто складають протокол. Якщо сім’я не бідна і контроль за дитиною не пильний, то порушник цілком може сплатити штраф навіть потайки від батьків і далі бавитися «по-дорослому».

Справа проти батька Миколи Харківського ще знаходиться в суді. Чоловікові загрожує штраф або навіть позбавлення волі до 5 років. 18 листопада мати хлопця з Німеччини вийшла в ефір «Говорить Україна», де розповіла, що ключі від «Інфініті» передала дорослому знайомому, а той вже віддав їх синові. Надалі жінка для слідства зникла і в рамках кримінальної справи була оголошена в розшук.

Слідство і суд над Миколою Харківським тривали три роки. З огляду на резонанс і намагання всіляко уникнути відповідальності, за перебігом справи пильно стежила громадськість, публічні діячі, журналісти.

- Я памʼятаю, скільки у багатьох було скепсису на початку: «Порішають! Втече! Нічого не буде! Нічим не завершиться!». Але - сьогодні вже є вирок. Найсуворіший з можливих. 8 років, - написав у фейсбуці один із адвокатів потерпілої сім’ї Ігор Черняк.

Це верхня планка покарання, яке передбачено ч. 2 ст. 286 Кримінального кодексу.

Сьогодні Миколі 19 років. Дітям загиблого чоловіка він мусить виплатити по мільйону гривень, але ще має час оскаржити рішення суду першої інстанції. Читаючи вирок, суддя відмітила, що щирого каяття у підсудного не побачила. Як передає "Суспільне", батько засудженого сказав, що подання апеляції вони розглядатимуть пізніше.

ДТП не є умисним злочином. Але коли людина свідомо керується почуттям своєї зверхності, неповагою до правил та законів, кара має бути справедливою.

Справу юного «мажора» у Харкові намагались закрити, але суд дав максимальне покарання. Фото: Харківська обласна прокуратура

Теги за темою
ДТП
Джерело матеріала
Згадувані персони
loader
loader