Понад 1000 цивільних підірвалися на протипіхотних мінах від початку широкомасштабного вторгнення на деокупованих територіях України.
Про це повідомило Міністерство оборони у Телеграм-каналі.
Найбільш забрудненими територіями вважаються Харківська, Миколаївська та Херсонська області.
Зокрема, в Ізюмському районі було немало випадків, коли люди підривалися у лісі, який знаходиться поруч з їхнім населеним пунктом, - йдучи за грибами чи дровами, або з'їхавши з дороги, навіть там, де вже відбулося розмінування. Дуже часто протипіхотні міни знаходяться у місцях, які , здається, недоступні, але насправді вони щільно заміновані. Крім того, у звільнених, але розташованих у небезпечній близькості до лінії фронту населених пунктах, неможливо розмінувати територію через постійні обстріли та ворожі дрони.
Усього на деокупованих територіях потрапили на міни 1083 мирних жителя. 333 загинули, а 750 отримали поранення, здебільшого, важєкі.
Про це представники Головного управління протимінної діяльності, цивільного захисту та екологічної безпеки Міноборони України повідомили на п’ятій оглядовій конференції (5RC) з імплементації Конвенції про заборону застосування, накопичення запасів, виробництва і передачі протипіхотних мін та про їхнє знищення, яка пройшла в Королівстві Камбоджа в рамках саміту Сіемреап-Ангкор.
Україна здійснює заходи по очищенню, забруднених російськими протипіхотними мінами, але все одно залишається найбільш замінованою у світі державою.
Нагадаємо, потенційно вибухонебезпечними предметами було забруднено не тільки землі та населені пункти, але й акваторій річок, водойм і водосховищ України, прибережних акваторій Азовського та Чорного морів. Тобто вибуховими предметами забруднено 30% території України. Але останнім часом замінована і небезпечна територія зменшилася на 35 тисяч квадратних кілометрів. Але ще не розміновано близько 139 тисяч квадратних кілометрів. І це йдеться тільки про ті території, які звільнено від загарбників.
Є два основні види розмінування: оперативне (першочергове або невідкладне) і гуманітарне (планове, комплексне). Після деокупації українських територій усі органи протимінної діяльності відразу приступають до оперативного розмінування в порядку пріоритетності:
1-й етап – очищення основних логістичних шляхів, об’єктів енергетичної інфраструктури, водоканалів. Слідом за піротехніками відразу йдуть електрики та відновлюють лінії електропередачі. В цілому першочерговим завданням є відновлення життєдіяльності населених пунктів;
2-й етап – гуманітарне розмінування сільськогосподарських угідь і земель загального користування;
3-й етап – гуманітарне розмінування природних екосистем, територій за межами населених пунктів і лісових масивів, а також підводне розмінування акваторій водних об’єктів.