Близкість Умєрова до Туреччини має насторожувати не лише США, а й Зеленського – експертки
Близкість Умєрова до Туреччини має насторожувати не лише США, а й Зеленського – експертки

Близкість Умєрова до Туреччини має насторожувати не лише США, а й Зеленського – експертки

Близкість Умєрова до Туреччини має насторожувати не лише США, а й Зеленського – експертки

І це не єдиний недолік міністра оборони в контексті військової дипломатії з партнерами.

Напрям військової дипломатії Міністерства оборони провалений. При цьому міністр Рустем Умєров не лише має певні зв’язки з Туреччиною, а й не завжди може нормально пояснити те, що мають почути міжнародні партнери України, пишуть у статті «Міністерство саботажу» Умєрова» українська громадська активістка та виконавча директорка київського Центру протидії корупції Дар’я Каленюк, Альона Гетьманчук з центру «Нова Європа» та керівниця проєкту Victory Drones (БФ Dignitas) Марія Берлінська.

«Близькість Умєрова як очільника Міністерства оборони до Туреччини повинна насторожувати не лише американців, а й президента Зеленського, чию оборонну політику має реалізовувати міністр», – пишуть авторки.

Експертки нагадали, що Туреччина не ввела економічні санкції проти РФ, і навіть до жовтня 2024 року продовжувала постачати країні-агресорці чутливі оборонні технології, зокрема й американського походження. За це від Білого дому Туреччина не раз отримувала публічні попередження. А зараз вона просить США пом'якшити санкції проти «Газпромбанку», щоб платити Москві за газ.

Своєю чергою президент Туреччини на саміті G20 презентував власний мирний план для України, який значно відрізняється від Плану перемоги Зеленського. Зокрема, план турецького президента передбачає замороження війни по лінії зіткнення, відмову України від вступу в НАТО мінімум на 10 років і демілітаризовану зону на східному Донбасі. Ердоган також відкрито засудив рішення адміністрації Джо Байдена надати Україні навіть лімітований дозвіл на удари західною далекобійною зброєю вглиб РФ — рішення, розблокування якого було одним із пріоритетів для України впродовж тривалого часу.

«За нашою інформацією, керівництво України вважає, що в Умєрова та очільника Пентагону Ллойда Остіна є «особлива хімія» у відносинах. Насправді ж у США, а особливо в Пентагоні, до Умєрова спостерігається помітний рівень недовіри, в тому числі через його тісні відносини з Туреччиною та загалом із Близьким Сходом. Отже, за другого президентства Трампа несприйняття Умєрова в колах США може лише посилитися», – пишуть авторки.

За їхніми словами, під час одного із останніх візитів до Вашингтона Умєров взагалі не зміг до пуття пояснити деталі Плану перемоги президента Зеленського.  Саме тому, додали авторки, на наступні перемовини замість міністра оборони пояснювати план президента до США їздила віцепрем'єр Ольга Стефанішина разом із начальником Генштабу Анатолієм Баргилевичем. 

«Як стверджують наші джерела у Вашингтоні, саме під час цього візиту американські урядовці отримали — і саме від Баргилевича, не від Умєрова — відповіді на важливі питання, які їх цікавили в контексті розгляду рішення по далекобійних ударах. За таких обставин можна стверджувати, що, попри щоденні позитивні пости у Facebook про іноземні візити міністра, напрям військової дипломатії Міністерством оборони провалено», – додали авторки.

Нагадаємо, Умєров не один із Міноборони, хто має зв’язки зі структурами, пов’язаними із турецькими інвестиціями та впливом в Україні. Він є вірним бізнес-партнером таких структур разом з двома друзями, яких він зробив своїми позаштатними радниками Снавером Сейтхалілєвим та Ленуром Мамбетовим. Ба більше, обоє радників не мають формальних посад у Міноборони, а значить і доступу до державної таємниці, необхідності подавати електронну декларацію та не повинні проходити спецперевірку. Попри це радники часто присутні на важливих нарадах усередині оборонного відомства та, відповідно, можуть мати доступ до чутливої інформації.

Джерело матеріала
loader
loader