Прискорена та бустерна інтеграція України до ЄС має стати центральним елементом зовнішньої політики ключових союзників – експерт
Прискорена та бустерна інтеграція України до ЄС має стати центральним елементом зовнішньої політики ключових союзників – експерт

Прискорена та бустерна інтеграція України до ЄС має стати центральним елементом зовнішньої політики ключових союзників – експерт

Прискорена та бустерна інтеграція України до ЄС має стати центральним елементом зовнішньої політики ключових союзників – експерт

Михайло Бно-Арріян пояснив важливість вступу України в ЄС.

Прискорена та бустерна інтеграція України до Євросоюзу – єврофасттрек – має стати центральним елементом зовнішньої політики союзників. ЄС, США та Велика Британія не мають права повторити помилку 2013 року, пише економіст та дипломат, голова комітету з питань євроінтеграції Федерації роботодавців України Михайло Бно-Айріян у статті «Єврофасттрек. Чому ЄС повинен швидко затягнути Україну до себе».

«2011 року ЄС та Україна узгодили текст Угоди про асоціацію. Проте Брюссель протягом півтора року відкладав її підписання, висуваючи політичну умову для тодішнього президента України Віктора Януковича — звільнення лідерки опозиції Юлії Тимошенко з ув’язнення. У результаті він її так і не звільнив, а коли ЄС уже був готовий підписувати угоду на саміті у Вільнюсі в листопаді 2013 року, Росія використала цю паузу для здійснення економічного та політичного тиску на Україну й переграла Стару Європу. Ми добре пам’ятаємо, що відбувалося далі», – пише автор.

Бно-Айріян наголосив, що некоректно напряму порівнювати ту ситуацію з сьогоднішньою. Однак, додав автор, уроки 2013 року яскраво демонструють, наскільки навіть кількамісячна затримка може мати вирішальний вплив на перебіг подій. 

«Це підкреслює необхідність для західних союзників України діяти рішуче, стратегічно і без зволікань. І тут украй важливо не звалитися в безкінечне затягування переговорного процесу на роки і загравання з електоратом», – додає автор. 

Бно-Айріян пояснив, що єврофасттрек — це не просто політичний вибір, а стратегічна необхідність. Для українців – це символ надії та відчуття справедливості за жертви, принесені з часів Революції Гідності. Автор додав, що прискорений, бустерний вступ України в ЄС стане логічним завершенням багаторічної боротьби за європейську мрію, яка завжди була значно масштабнішою, ніж прагнення членства в НАТО.

«Для Європи та США це унікальний шанс закріпити Україну в західному демократичному просторі, значно знизити ризик майбутніх конфліктів і забезпечити довгострокову стабільність у Східній Європі. Крім того, це допоможе уникнути ідеологічного розвороту, подібного до того, який зараз спостерігається в Грузії та навіть частково в Молдові. Єврофасттрек — це не лише про Україну, це про зміцнення всього європейського проєкту», – зазначив Бно-Айріян.

На думку автора, США під керівництвом нової адміністрації мають унікальну можливість стати ключовим рушієм успішної інтеграції України до Євросоюзу. За його словами, використовуючи свій вплив і міцні зв’язки з європейськими державами, які можуть створювати бар’єри для єврофасттреку, такими як Угорщина, Словаччина та навіть, Польща, Сполучені Штати здатні сприяти усуненню бюрократичних і політичних перепон, що загрожують затягуванням цього важливого процесу. Водночас позиція США у переговорах з РФ відіграватиме вирішальну роль у зниженні потенційного російського спротиву інтеграції України до ЄС.

«Щоб реалізувати це бачення, бустерна інтеграція України до ЄС має стати центральним елементом зовнішньої політики ключових союзників — США та Великої Британії. Для цього потрібен багатогранний підхід, який включатиме дипломатичну підтримку, економічну допомогу та стратегічну комунікацію. Важливо чітко донести як до українського суспільства, так і до міжнародної спільноти переконливий наратив про переваги членства України в ЄС. Ця інтеграція повинна бути представлена не лише як економічна чи політична мета, а як фундаментальний елемент миру, стабільності та безпеки в регіоні», – підсумував Бно-Айріян.

Михайло Бно-Айріян вважає, що встановлення миру в Україні має супроводжуватись трансформаційним кроком уперед, яким може стати лише одне – прискорений і успішний шлях до членства в ЄС. І ключове слово в цьому випадку «прискорений». При цьому на думку автора, прискорена, бустерна інтеграція України в ЄС – єврофасттрек – може здатися утопічною, однак насправді простір для маневру існує.

Джерело матеріала
loader