Верховною Радою ухвалено у другому читанні законопроєкт №9445, яким скасовується існування нарадчих кімнат в цивільних, адміністративних та господарських судах . Про це повідомив сьогодні, 19 грудня, у Телеграмі голова комітету з питань правової політики, народний депутат Денис Маслов.
"Прибираємо радянський рудимент "нарадчої кімнати" у ЦПК, ГПК та КАС, замінюючи це стадією ухвалення судового рішення", - написав Маслов.
Згідно з проєктом, який розглядали сьогодні депутати, після судових дебатів суд оголошує про перехід до стадії ухвалення рішення та орієнтовний час його проголошення. У виняткових випадках суд може відкласти проголошення рішення, але на строк не більш як на десять днів.
Цей закон щодо вдосконалення ухвалення та проголошення судових рішень, як очікується, дозволить спростити та пришвидшити процес судочинства. І його розроблено, як стверджують автори, для гармонізації національного законодавства із законодавством країн ЄС.
"Це довгоочікуваний законопроект, що був напрацьований за участю представників суддівської спільноти", - зазначив Маслов.
Можна додати, що думки щодо доцільності або недоцільності існування нарадчої кімнати у суддівській спільноті на стадії обговорення розділилися, і консенсусу досягнуто не було. Головним аргументом противників скасування інституту народчої кімнати була розбіжність з частиною другою статті 26 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», згідно з якою скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється:
"Стаття 26. Правосуддя в умовах воєнного стану
1. Правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України.
2. Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється".
Відмінністю нового закону є те, що суддя відтепер матиме право розглядати паралельно декілька справ, тоді як за попереднім законом він міг займатися лише однією справою до її закінчення.
Нагадаємо, у 2022 році Рада дозволила інформувати громадян про судові засідання та судові рішення через «Дію». Відповідні зміни до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» були ухвалені Верховною Радою 27 липня.
В законі передбачалося, що, в «Дію» надходитиме інформація про розгляд справи в суді, про сторони спору та предмет позову, а також про місце, час і дату кожного засідання.
Також через «Дію» особа, що є стороною по справі, може отримати судове рішення, або виконавчий документ у формі електронного документа.
Надання інформації в такому вигляді не має статусу офіційного повідомлення, однак учасник судового процесу поінформований і може в подальшому вжити необхідних заходів для захисту своїх прав та інтересів, в тому числі отримати офіційну інформацію про рух справи, про судові рішення у справі, ознайомитися з матеріалами справи тощо.