Через війну, яку розв'язала РФ, В Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан. В цей період призову підлягають військовозобов'язані чоловіки від 18 до 60 років, які отримують повістки. Навесні був ухвалений новий закон про мобілізацію, яким передбачалися певні зміни для військовозобов'язаних. Юристка Адвокатського об'єднання «Діксі Лекс» Каріна Гринчик розповіла виданню «РБК-Україна», чи можуть мобілізувати військовозобов'язаних до 25 років.
Юристка пояснила, що до квітня 2024 року мобілізація в Україні охоплювала чоловіків віком до 27 років, з винятками для певних категорій. Однак 2 квітня 2024 року був підписаний закон, який знизив цю межу до 25 років. Також був скасований статус «обмежено придатний», який раніше дозволяв чоловікам віком до 25 років перебувати на обліку як військовозобов’язані, навіть якщо вони не могли проходити службу з медичних причин.
Гринчик додала, що відповідно до закону № 3621-IX, який, серед іншого, скасовує статус «обмежено придатний», ці особи мали пройти повторний медичний огляд протягом 9 місяців з дня набрання чинності цим законом (до лютого 2025 року) з метою визначення придатності до військової служби. Якщо після цього огляду вони отримають статус «придатний», то їх, попри вік, можуть мобілізувати.
Чи можуть призвати до армії, якщо немає 25 років
Експертка пояснила, що командування Сухопутних військ 19 вересня 2024 року видало спеціальну директиву, якою передбачалося зупинити мобілізацію осіб до 25 років, які мають статус «обмежено придатний.
9 жовтня 2024 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт №11379-д, який має заборонити мобілізацію осіб віком від 18 до 25 років, зокрема тих, хто до змін у законодавстві був "обмежено придатний". Однак станом на сьогодні цей законопроєкт ще не підписаний Президентом.
Гринчик додала, що згідно з чинним законодавством, мобілізації підлягають чоловіки віком від 25 до 60 років, які визнаються придатними до військової служби і не мають відстрочки або броні. Для осіб віком від 18 до 25 років мобілізація можливе тільки на добровільній основі через укладення контракту.
Раніше адвокат адвокатського об'єднання «Актум» Дмитро Кушнаренко розповів, скільки разів і кого можуть штрафувати за неявку по повістці.