Провісниця Різдва: традиційна зірка колядників має 8 променів, дзвенить і крутиться
Провісниця Різдва: традиційна зірка колядників має 8 променів, дзвенить і крутиться

Провісниця Різдва: традиційна зірка колядників має 8 променів, дзвенить і крутиться

Колись, ще за часів наших пра-прадідів, без різдвяної зірки коляда не співалася. І зараз ця традиція поступово повертається. Про те, якою має бути «правильна» різдвяна зірка, хто і коли вперше взяв її до рук на коляду, і скільки коштує купити невеличкий атрибут Різдва з дерева – у матеріалі Коротко про.

Традиція від студентів «Могилянки»?

«Нова радість стала, яка не бувала, над вертепом звізда ясна світлом засіяла…». У відомій всім колядці згадується різдвяна зірка. Звізда, як кажуть в народі, є провісницею божественного народження Христа. А ще символом Сонця і тепла. Тому зірка, хоч і зроблена з дерева, - яскрава, щедро прикрашена різноманітними аксесуарами, була, та й сьогодні є. обов’язковим елементом кожного поважаючого себе гурту колядників.

На старій листівці початку XX ст. є колядники із звіздою. Фото: Ольга Кухарук

На старій листівці початку XX ст. є колядники із звіздою. Фото: Ольга Кухарук

Історики до тепер сперечаються щодо того, коли українці вперше почали колядувати із зіркою. Дехто з вчених навіть говорить про дохристиянські часи. Нібито тоді такими зірками прославляли усіляких богів, що уособлювали сили природи. Втім, більшість істориків стверджують, що традиція зародилася на початку XVIII століття. І першими із «звіздами» ходили колядувати студенти Києво-Могилянської академії. А ще зірки так органічно вписалися в коляду, що швидко стали народним символом прославляння народження Христа.
У той час різдвяну «звізду» робили з тоненьких дощечок. Інколи за основу брали старе сито. Тоді всередину зірки можна було поставити свічку, або ж зробити конструкцію рухомою. Звізди були різного розміру, і маленькі наче іграшкові, і такі величезні, що й у хатні двері не проходили.
Декорували їх кольоровим папером, стрічками, китицями, і обов’язково дзвониками. Чим яскравішою була зірка, тим краще. Все ж мета її сповістити про народження Христа. Тому люди мають бачити і чути колядників із зіркою ще здалеку.

А тепер розвіюємо міф про те, що так ходили колядувати лише у західній частині України. Колядники зі звіздами були всюди, де жили українці. Від Сяну до Дону! Так колядували аж до радянських часів. Вже в СРСР традицію коляди з зіркою (та й загалом святкування Різдва) всіляко придушували. І, на жаль, успішно.

Чим яскравішою є зірка, тим краще. Фото: city-adm.lviv.ua

Наче з магазину Ікеа

Після проголошення незалежної України минуло чимало років, лише відносно нещодавно на Різдво почали колядувати із звіздами. У Львові щороку почали проводити видовищну ходу звіздарів, учасники якої демонструють яскраві та унікальні різдвяні зірки.

Стриманий декор дерев’яної зірки. Фото: Ольга Кухарук

Стриманий декор дерев’яної зірки. Фото: Ольга Кухарук

- Зараз традиція різдвяної звізди оновлюється, - розповідає Коротко про історикиня Валентина Бурда. – Це добре. Важливо лише не спотворювати нашу українську зірку. Бо інколи бачу, як цей атрибут Різдва роблять таким химерним, нетрадиційним, часто п’ятикутним. Це вже не наша звізда, а ніби з магазину Ікеа.

Валентина Бурда каже, що традиційна українська різдвяна зірка має бути восьмикутною. По-перше, вісімка (безкінечність) символ вічного царювання Месії. А по-друге, восьмикутник як символ часто можна побачити на стародавній українській вишивці, в різьбленні, витинанках, писанках, виробах з глини.

Хоча, знову ж таки, немає певних правил щодо кількості променів у різдвяній зірці. Звізда може мати і вісім кутиків, і непарне число – 7, 9 чи 12. Аби не п’ять як за радянщини.

Різдвяна зірка на вітрині одного з львівських магазинів. Фото: Ольга Кухарук

Від 3 тисяч за невелику

Наші прадіди робили зірку до коляди ще заздалегідь. Готували деревину, папір, шукали цікавий декор, вирізали ввечері при свічках. Майстрували різдвяну зірку лише хлопці. Але хто зараз заборонить робити це дівчатам?

І хоча часи змінилися, сьогодні питанням «де взяти різдвяну зірку» також треба заморочитися заздалегідь. Наприклад, до відомих майстрів-звіздарів починають записуватися у чергу ще з літа.

Набір «зроби сам», у якому є усі необхідні елементи для виготовлення невеличкої зірки з міцного картону обійдеться від 600 грн. Фото: rozetka.com.ua

Набір «зроби сам», у якому є усі необхідні елементи для виготовлення невеличкої зірки з міцного картону обійдеться від 600 грн. Фото: rozetka.com.ua

Можна піти легшим шляхом і придбати цей різдвяний атрибут в одному з інтернет-магазинів. Або ж купити набір для створення власноруч. Ціни різняться. За невелику, до 50 см у радіусі дерев’яну звізду, що крутиться, яскраву та багато прикрашену, доведеться викласти від 3 тисяч грн. Набір «зроби сам», у якому є усі необхідні елементи для виготовлення невеличкої зірки з міцного картону обійдеться від 600 грн.

А можна виготовити власну зірку можна вдома з того самого картону чи фанери і декорувати так, як душа забажає. Залучіть до цього заняття і дітей, і дорослих. Ось в такій сімейній атмосфері, за розмовами, жартами, порадами один одному, перервами на теплий чай і народжуються власні сімейні традиції. Отож, до роботи!

Для різдвяної зірки знадобиться:

  • довга палиця, до якої буде кріпитися зірка;
  • щільний картон, з якого і буде виготовлятися прикраса;
  • ножиці;
  • мотузка
  • двосторонній скотч або гарячий клей;
  • дзвіночки, стрічки, та інший декор.

З картону вирізаємо зірку з певною кількістю кутів. В інтернеті є чимало шаблонів, обирайте той, який подобається. Розмальовуємо та прикрашаємо промені зірки. Коли фарба і клей висохли, виріб можна кріпити до палиці. І вже опісля прив’язуємо дзвіночки до промінчиків звізди.

Навіть якщо не збираєтеся ходити «від дому до дому» колядувати, зірка має бути у хаті. На покуті, поблизу столу чи біля ялинки цей атрибут українського Різдва випромінює святковість, радість, нагадує про українські традиції. І ніби проголошує: радійте, люди, Син Божий народився!

А це – різдвяна зірка-витинанка. Скільки променів нарахували? Фото: Ольга Кухарук

Теги за темою
Різдво
Джерело матеріала
loader
loader