Повернеться лише половина: за яких умов біженці готові знову жити в Україні
Повернеться лише половина: за яких умов біженці готові знову жити в Україні

Повернеться лише половина: за яких умов біженці готові знову жити в Україні

Кількість українців, які вирішать повернутися з-за кордону після завершення війни, буде залежати від того, як саме вона завершиться. Старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень Олексій Позняк вважає, що сценарії закінчення війни відіграють вирішальну роль у цьому процесі.

Позняк пояснює: якщо війна завершиться лише "замороженням" конфлікту без серйозних гарантій безпеки, значна частина українців, які нині перебувають за кордоном, можуть не повернутися. У разі ж, якщо Україна отримає гарантії довготривалого миру або поверне окуповані території, шансів на масове повернення стане більше.

"Близько половини людей можуть повернутися, але решта, ймовірно, залишаться за кордоном. Якщо ж будуть обіцяні великі інвестиції та перспективи для розвитку країни, то кількість охочих повернутися зросте", – зазначає демограф.

Українці за кордоном, фото з вільних джерел

За словами експерта, світовий досвід показує, що найбільше переселенців повертається в перші роки після завершення війни. Це спостерігалося, наприклад, у країнах колишньої Югославії. Проте навіть після цього значна частина біженців залишалася в країнах, де вони знайшли новий дім.

На сьогодні близько 7,7 мільйона українців перебувають за межами країни, з них 5,3 мільйона – у країнах Європейського Союзу.

Масова міграція українців за кордон уже сьогодні серйозно впливає на демографічну ситуацію в країні. Позняк попереджає: відтік працездатного населення створить серйозні проблеми для економіки.

"Найближчим часом роботодавці в Україні зіткнуться з дефіцитом робочої сили. Особливо це стосуватиметься певних спеціальностей, що може уповільнити відновлення країни після війни", – підкреслює експерт.

На думку демографа, українцям, які перебувають за кордоном, потрібні чіткі сигнали від держави про готовність до змін, залучення інвестицій та створення робочих місць. Це стане мотивацією для тих, хто вагається, обираючи між поверненням та життям за кордоном.

Результат залежатиме від того, чи зможе Україна стати для своїх громадян тією країною, в якій вони хочуть жити та будувати майбутнє.

Раніше ми розповідали, що накажуть збирати валізи: у Європі припиняють підтримку біженців з деяких регіонів України

Також, українці в Польщі можуть отримати до 150 тисяч грн: як подати заявку і хто має шанс

Джерело матеріала
loader