Швейцарія головуватиме ОБСЄ у 2026 році
У 2026 році Швейцарія втретє очолить Організацію з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ), після головування у 1996 та 2014 роках.
Про це йдеться у повідомленні Федеральної ради Швейцарії від 30 грудня, передає "Європейська правда".
30 грудня 2024 року Ян Борг, міністр закордонних справ Мальти і чинний голова ОБСЄ, оголосив про обрання Швейцарії головою на 2026 рік.
Швейцарія була обрана країнами-учасницями організації шляхом таємного голосування.
Вона візьме на себе перші виконавчі функції вже з 1 січня 2025 року: як член Трійки – у складі голів 2024 (Мальта), 2025 (Фінляндія) та 2026 (Швейцарія) – вона відповідатиме, серед іншого, за відносини з країнами Середземномор'я.
До завдань Трійки також входить прийняття кадрових рішень.
"Швейцарія перебирає на себе керівництво ОБСЄ у складний для організації час, зумовлений геополітичними подіями та загарбницькою війною Росії проти України.
Той факт, що країна-учасниця ОБСЄ перебуває у стані війни з іншою країною-учасницею, суттєво обмежує простір для маневру організації", – йдеться у повідомленні.
Перебираючи на себе головування, Швейцарія підкреслює, наскільки важливо забезпечити діалог і співпрацю з усіма державами-учасницями, особливо в політично складні часи.
Кілька держав-учасниць заздалегідь звернулися до Швейцарії з проханням висунути свою кандидатуру.
ОБСЄ, що базується у Відні та налічує 57 держав-учасниць, є найбільшою у світі організацією з питань регіональної безпеки.
Її діяльність зосереджена на подоланні розбіжностей та розбудові довіри.
Швейцарія є членом ОБСЄ з 1973 року, коли в Гельсінкі відкрилася Нарада з безпеки і співробітництва в Європі (НБСЄ).
У 1994 році вона була перейменована в Організацію з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ).
Міністр закордонних справ Швейцарії Іньяціо Кассіс 19 грудня офіційно повідомив Мальту, яка нині головує в ОБСЄ, про наміри головувати в Організації у 2026 році.
ОБСЄ перебуває в системній кризі після російського повномасштабного вторгнення в Україну: Росія блокує будь-які неугодні для себе рішення, користуючись тим, що вони мають бути ухвалені консенсусом.
Через це з 2022 року уже двічі зривались терміни зміни керівництва ОБСЄ, компромісу вдалось досягти за мальтійського головування на початку грудня.
Низка країн влаштувала Лаврову демарш.