Передвесільний ритуал найбільшої риби на Землі вперше спостерігали на власні очі
Передвесільний ритуал найбільшої риби на Землі вперше спостерігали на власні очі

Передвесільний ритуал найбільшої риби на Землі вперше спостерігали на власні очі

Дослідники розповіли, що їм уперше в історії вдалося підглянути шлюбний ритуал невловної китової акули.

Китові акули (Rhincodon typus) — найбільші риби на планеті. Деякі особливо великі особини можуть досягати близько 1,5 метра. Вони також є одними з найбільш невловних істот на планеті, а тому окремі аспекти їхнього життя тривалий час вислизали від учених, пише Popular Science.

У новому дослідженні вченим вперше в історії вдалося спостерігати передвесільний ритуал найбільшої риби на Землі, а також знайти деякі підказки про те, як вони спаровуються. Це особливо важливо, коли йдеться про вид, що перебуває під загрозою зникнення.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Минулого року під час дослідницької експедиції на риф Нінгалу в Західній Австралії вчені спостерігали, як статевозрілі самці китових акул переслідують і кусають дрібніших самок. Тепер дослідники вважають, що ці укуси насправді є своєрідним передвесільним ритуалом.

Зазначимо, що раніше рибалки в цьому районі вже повідомляли про подібну поведінку статевозрілих самців, які підпливають до самок. Відомо, що китові акули зазвичай збираються навколо рифа Нінгалу щорічно з березня по липень. Тут вони ласують планктоном і крилем, які в достатку з'являються після нересту. Водночас попередні дослідження показали, що, як правило, цей вид акул зустрічається в тропічних прибережних водах. При цьому молоді самці часто становлять більшу частину популяції.

Автори дослідження зазначають, що їхня робота є частиною щорічної дослідницької поїздки на риф, коли акули збираються тут у великій кількості. Перше в історії спостереження передвесільного танцю відбулося 14 травня: вчені помітили самку китової акули близько 50 см завдовжки, а потім у їхньому полі зору з'явився дорослий самець китової акули, який пішов за нею.

Учені помітили, як самець відкрив рот і кинувся до хвостового плавця самки. Далі він збільшив швидкість плавання і знову кинувся на хвостовий плавник самки — в результаті йому вдалося вкусити її за хвіст. Самка відреагувала швидким поворотом грудних плавців донизу, щоб зустрітися з самцем.

На жаль, вченим не вдалося побачити, чим закінчилася ця взаємодія. Однак учені зазначають, що така поведінка акули насправді схожа на поведінку, що спостерігається у таких видів акул, як:

  • тигрові акули;
  • зеброві акули;
  • гігантські акули.

Автори дослідження зазначають, що спостереження за такою поведінкою тигрової акули не просто розширює наше розуміння того, як ці великі риби можуть злучатися, а й дає деяке уявлення про статевий дисбаланс у місцях, де збираються акули.

За словами співавтора дослідження, кандидата наук в Університеті Мердока в Австралії Крістін Баррі, цей шлюбний ритуал насправді може пояснити, чому молоді самки акул уникають місць скупчення виду — енергетичні витрати на небажану увагу можуть бути надто високими.

Раніше Фокус писав про те, що вчені зафіксували дивовижну поведінку китової акули на дні океану.

Теги за темою
дослідження вчені
Джерело матеріала
loader
loader