Трамп готує поділ світу, Путін у ділі
Трамп готує поділ світу, Путін у ділі

Трамп готує поділ світу, Путін у ділі

Трамп замислив безглуздя – зібрався поділити світ між США, Китаєм і Росією, що посварить його з Європою і не тільки.

Все те, що Трамп наговорив на своїй прес-конференції, свідчить про його бажання поділити світ між державами, які він вважає великими: США, Росією і Китаєм. Принаймні Трамп уже окреслив свої бажання – він хоче забрати Гренландію і Канаду. Фактично він намагається уподібнитися авторитарним лідерам, але ця гра невдовзі скінчиться. Дискусії і заяви, звісно, будуть, але потрібно бути самогубцем, щоб піти на все це, зокрема, розпочати конфлікт з Європою.

Тож поділити світ між США, Росією і Китаєм Трампу навряд чи вдасться, оскільки сьогодні сильними суб’єктами є і Європа, і Україна – щонайменше вони опиратимуться подібним спробам. Якщо Трамп намагатиметься порушити певні зв’язки з Європою, для Америки і для нього особисто це дуже дорого коштуватиме, адже американська великодержавність, по суті, побудована на цих зв’язках.

До того ж сьогодні Північна Корея кричить "Смерть Америці!" і запускає ракети. Іран кричить "Смерть Америці!" і запускає ракети. Росія кричить "Смерть Америці!" і запускає ракети. Китай не кричить "Смерть Америці", але запускає ракети. За таких умов посваритися зі своїми союзниками було би повним безглуздям.

Якщо Трамп розсвариться з Європою, на США чекає економічна криза. Американці проголосували за Трампа, сподіваючись, що він вирішить проблему "дорогих яєць" і знизить ціни на продукти харчування, але його дії радше призведуть до протилежного.

Якщо, наприклад, образиться Канада і припинить поставки канадської нафти до США (а вона туди чимало експортує), уявіть, що почнеться в Штатах. Так само Європа є колосальним ринком, де американці мають унікальні можливості. Тож якщо почнуться торговельні війни, американці побачать, що яйця не те ще не подешевшали, а навіть стали дорожчими.

Крім того, Трамп багато наговорив про членство України в НАТО, але сказав зовсім не те, що було насправді. За Байдена політика США щодо членства України в НАТО жодним чином не змінилася. Ще на Бухарестському саміті 2008 року Україні були дані обіцянки, що вона стане членом Альянсу. Причому обіцяв це не демократ, а республіканець – Джордж Буш-молодший. А за Байдена нічого не змінювалося: він нас до НАТО не брав. І Росія напала на Україну якраз тому, що наша країна не була членом Альянсу.

Як у цьому контексті Трамп діятиме далі? Жодним чином він не зможе зафіксувати неможливість вступу України до НАТО. Адже на самітах НАТО були ухвалені рішення, які підтримали держави-члени Альянсу. Трамп може розписатися тільки сам за себе, пообіцявши, що за його каденції це не станеться.

Ба більше, раніше були ухвалені рішення про те, що Америка ніколи не визнає Крим російським. Це рішення носить назву "Декларація Помпео", а ухвалено воно було за Трампа! Хіба Трамп виступить проти самого себе?

З того, що наговорив Трамп, далеко не все реалізується на практиці. Напевно, будуть переговори з Данією і Гренландію, що Трамп спробує подати як свою перемогу.

А от дії Трампа щодо України, як і раніше, важко прогнозувати – надто багато невідомих залишається. До того ж, далеко не все в цьому процесі залежить від Трампа, бо Європа і Україна мають власні позиції. Однозначно можна сказати одне: з приходом Трампа у світі збільшиться турбулентність.

Тож поділити світ по-новому у Трампа не вийде. Світ можна ділити тільки тоді, коли ті, кого ділять, не опираються. А зараз такого не буде.

Олександр Палій, політичний аналітик, спеціально для Главреда

Хто такий Олександр Палій

Олександр Андрійович Палій (народився 7 жовтня 1974, Звенигородка, Черкаська область) – український історик, експерт-політолог, політичний консультант. У 2006-2010 рр. був провідним експертом Інституту зовнішньої політики Дипломатичної академії при Міністерстві закордонних справ України. З 2010 року працює як політичний консультант.

Олександр Палій є автором близько 70 наукових публікацій, близько 700 газетних і журнальних публікацій, 150 відеосюжетів, а також редактором 6 книг. Є автором книг: "Ключ до історії України" (2005), "Навіщо Україні НАТО" (2006), "Заборонити рашизм" (2023) тощо, пише Вікіпедія.

Джерело матеріала
loader
loader