Витівки соратника Трампа Ілона Маска відносно європейських лідерів, а іноді й пряме втручання у внутрішні справи європейських країн поклало край терпінню в Європі щодо одіозного мільярдера. Там вирішили серйозно зайнятися і «публіцистичною діяльністю» Маска в соцмережах і навіть не виключають запровадження проти нього певних санкцій та покарань. Що йому загрожує – у матеріалі Коротко про
Маску може загрожувати великий штраф...
Останньою краплею, яка переповнила чашу терпіння європейців, стало його інтерв'ю в соцмережі X, що належить йому, з лідером ультраправої німецької партії «Альтернатива для Німеччини» Алісою Вайдель напередодні виборів до Бундестагу. У ньому він відкрито закликав голосувати за ультраправих, назвавши її "головною кандидаткою на те, щоб керувати країною після виборів".
Після цього адміністрація Бундестагу ініціювала перевірку. А організація LobbyControl, яка займається захистом прозорості та демократичного контролю в Німеччині та Європі, висловила серйозне занепокоєння цією ситуацією, заявивши, що дії Маска можна розцінити як незаконну партійну пожертву. А закони Німеччини це забороняють.
"Згідно з реформованим на початку 2024 року законом про партії, передвиборча реклама сторонніх осіб вважається пожертвою партії. Також закон забороняє партійні пожертвування з-за меж ЄС. Оскільки Маск і його платформа X зареєстровані в США, це може порушувати правила фінансування партій та виборчої агітації. Контроль за дотриманням правил фінансування партій та виборчої агітації належить до повноважень Бундестагу", - йдеться у заяві LobbyControl.
Організація нагадує, що у 2020 році Берлінський адміністративний суд визнав рекламну кампанію на підтримку колишнього політика AfD Йорга Мойтена, організовану швейцарською компанією Goal AG у 2016 році, незаконною партійною пожертвою. Тоді суд підтримав позицію адміністрації Бундестагу, яка наклала штраф на компанію.
...або заборона на його соціальну мережу Х
У Франції взагалі вирішили не няньчитися з цією темою і закликали до ще більш рішучих дій щодо Ілона Маска. 6 січня президент Франції Еммануель Макрон під час виступу перед французькими послами звинуватив "власника однієї з найбільших соціальних мереж у світі у втручанні у європейську політику, зокрема у вибори в Німеччині".
"Хто б міг собі уявити 10 років тому, що власник однієї з найбільших соціальних мереж у світі підтримає новий міжнародний реакційний рух і буде безпосередньо втручатися у вибори, зокрема у Німеччині", - сказав Макрон.
А міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро закликав Європейську комісію захищати свої країни-члени з найбільшою жорсткістю від втручання власника соцплатформи X Ілона Маска в європейські публічні дебати. Глава МЗС вважає, що "або Європейська комісія застосовує із найбільшою жорсткістю закони, або вона має подумати про те, щоб повернути здатність робити це знову країнам – членам Європейського союзу, Франції".
На запитання, чи можуть X заборонити в Європі, як у Бразилії, де роботу мережі припинили на 40 днів, Барро відповів: "Це передбачено нашими законами". «Європейська комісія або з максимальною жорсткістю застосовує закони, які ми схвалили для захисту нашого громадського простору, або не робить цього, і тоді їй доведеться погодитись повернути державам - членам ЄС можливість зробити це. Нам потрібно прокинутись”, – цитує його слова видання Le Figaro.
Маск має ще багато слабких місць
Європейський комісар з питань демократії та правосуддя Майкл Макґрат заявив, що Закон про цифрові послуги (DSA) надає достатні інструменти для боротьби з дезінформацією та втручанням, не порушуючи свободу слова. Комісія вже більше року розслідує відповідність платформи X європейським нормам.
Правління DSA, до якого входять представники всіх 27 країн ЄС, планує обговорити можливі заходи 24 січня. У центрі уваги буде питання про те, як платформи на кшталт X можуть балансувати між свободою слова та ризиками, пов'язаними з розпалюванням ненависті та втручанням у демократичні процеси.
Крім цього, в Ілона Маска багато вразливих місць, на які можуть тиснути інші країни, якщо він продовжить втручання у їхню внутрішню політику. Це його компанії Tesla, Х, SpaceX або Starlink, які працюють у різних країнах та взаємодіють із державами по всьому світу, починаючи від законодавчого регулювання та закінчуючи урядовими контрактами. І держави можуть відповісти Маску – посиленням регулювання, санкціями чи ще більш радикальними заходами.