Вчені помітили на супутникових знімках Марса гігантські "квасолини". Але насправді їх не можна їсти. Це замерзлі піщані дюни у північній півкулі Червоної планети. Вони потрапили на знімки апарату NASA Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) та покликані допомогти вченим зрозуміти, чи існували в минулому Марса умови для підтримання життя, повідомляє Live Science.
Фотографії було зроблено у вересні 2022 року, але опубліковано лише у грудні 2024-го. На них дюни здаються на диво нерухомими. Зазвичай, дюни на Марсі, як і на Землі, мігрують, коли вітер підхоплює піщинки з одного боку і скидає їх з іншого. Але дюни на знімку вкриті шаром інею з вуглекислого газу, оскільки у північній півкулі Червоної планети панувала зима. Мороз не дає вітру підхоплювати пісок, а дюнам – мігрувати до весняної відлиги.
Фотографії покритих інеєм дюн допомагають вченим дізнатися, чи існувала вода на поверхні Марса досить довго для того, щоб на планеті могло зародитися та існувати життя. Незважаючи на те, що іній складається з вуглекислого газу, а не води, він все одно впливає на ймовірність того, що в минулому на Червоній планеті протягом довгих періодів могла існувати рідка вода.
Кількість вуглекислого газу на Марсі варіюється в залежності від кута нахилу планети відносно Сонця. Нахил осі Червоної планети сильно коливався протягом мільйонів років, кардинально змінюючи пори року на ній.
Коли Марс нахилений досить сильно, вуглекислий газ випаровується у масштабах, які дозволять створити відносно щільну атмосферу. Така щільніша атмосфера була б достатня для підтримки води в рідкому вигляді протягом тривалих періодів.
Завдяки кращому розумінню того, як іній з вуглекислого газу з'являється і зникає в сучасних умовах на Марсі, вчені можуть робити точніші прогнози про минуле клімату на Марсі. Вивчення того, як іній змінюється в залежності від пори року, також може допомогти вченим розпізнати геологічні утворення, викликані вуглекислим газом, розкриваючи більше подробиць про мінливий клімат планети. Якщо були періоди часу, коли клімат підтримував стабільну рідку воду, то є велика ймовірність, що Марс міг підтримувати мікробне життя — і воно, можливо, все ще десь ховається.
Раніше вчені заявили, що життя на Марсі навряд чи можна знайти на його поверхні. Мабуть, воно заховане глибоко у корі планети.