Цього літа у додатку «Резерв+» з’явився електронний військово-обліковий документ та Qr-код для перевірки даних. Паперовий військовий квиток, згідно з даними в застосунку, з собою можна тепер не носити.
Фахівці юридичної компанії Inseinin розповіли, коли електронний військово-обліковий документ вважається недійсним.
Військово-обліковим документом в електронній формі - є відображення в електронній формі відомостей про громадянина України, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, а також відомостей щодо звернення або повідомлення про вчинення адміністративного або кримінального правопорушення до Національної поліції. Тобто, електронний ВОД підтягує та формує інформацію, яка міститься в реєстрі військовозобов’язаних осіб.
У військово-обліковому документі в електронній формі відображається унікальний електронний ідентифікатор у вигляді двовимірного штрихкоду. Строк дії військово-облікового документа в електронній формі становить не більше одного року з дати його формування та не може перевищувати строк дії відстрочки від направлення для проходження базової військової служби для призовників або відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період (бронювання) для військовозобов’язаних та резервістів.
Існують випадки, коли військово-обліковий документ є недійсним та не може використовуватись громадянами України.
Випадки, коли військово-обліковий документ є недійсним:
- Якщо відомості з електронного ВОД не відповідають даним, які є в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
- Якщо особа знята з військового обліку.
- Якщо дані про особу в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів відсутні.
Якщо мобільний застосунок Резерв+ формує Qr-код із відомостями про перебування на військовому обліку - такий електронний військово-обліковий документ вважається дійсним. Перебування військовозобовʼязаного в розшуку районним ТЦК та СП, наявність відмітки про порушення правил ведення військового обліку не є підставою для визнання такого документа недійсним. У випадку, якщо документ не має всієї інформації, а деякі поля не заповненні - не можна його вважати недійсним.
Наслідки недійсності військового-облікового документа
Громадяни не можуть користуватись військово-обліковим документом, який є недійсним. Військовозобов’язані, які не перебувають на обліку або мають недійсний ВОД можуть бути затриманні працівниками поліції та доставленні до найближчого відділку ТЦК та СП для притягнення до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку.
Військовозобовʼязані із недійсними документами не можуть оформити відстрочку від мобілізації або бронювання за підприємством. В такому разі необхідно спочатку оновити військово-облікові дані та стати на військовий облік.
Чоловіки, які перебувають за кордоном та бажають отримати паспортні документи також повинні надати паспортному сервісу або консульству дійсний військово-обліковий документ. У разі відсутності такого документа чоловікам відмовляється у видачі закордонного паспорта. Проте відмова у видачі документа через перебування у розшуку є не законною.
Як отримати дійсний військово-обліковий документ
Якщо, військовозобов’язаний не перебуває на обліку отримати ВОД можливо тільки шляхом взяття на військовий облік в одному з ТЦК та СП на території України. Взяття на військовий облік передбачає особисте прибуття до ТЦК, проходження військово-лікарської комісії та присвоєння військово-облікової спеціальності. Для військовозобов’язаних громадян не передбачено процедури дистанційного взяття на військовий облік.
Після взяття на облік, всі військово-облікові дані будуть внесені в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Відповідно така особа зможе сформувати електронний документ через «Резерв+» або портал «Дія».
Нагадаємо, якими державними та іншими послугамине може скористатися військовозобов’язаний без попереднього візиту та узгодження в ТЦК.