Всього за три дні до повернення новообраного президента США Дональда Трампа до Білого дому Росія та Іран нарешті підписали "всеосяжну угоду про партнерство" — угоду, над якою працювали кілька місяців.
Цей крок перефокусує увагу на партнерство, яке сформувало поле бою в Україні і яке продовжує кидати виклик міжнародному порядку, очолюваному США, навіть попри те, що нова американська адміністрація обіцяє більш тісну взаємодію з Росією, зазначає Клер Себастьян, кореспондентка CNN.
На відміну від російського пакту безпеки з Північною Кореєю, угода з Іраном не вимагає від двох країн приходити одна одній на допомогу у випадку нападу; вона лише забороняє надавати військову чи іншу допомогу нападнику. Але експерти скептично ставляться до того, що Іран буде настільки ж податливим як Північна Корея, яка розмістила близько 11 тисяч своїх солдатів у Курській області Росії, згідно з українськими й західними оцінками.
Микита Смагін, незалежний експерт з питань Росії та Ірану, який працював на російські державні ЗМІ в Тегерані до вторгнення в Україну, каже, що адміністрація Пезешкіана поспішила підписати цей договір з Росією на тлі численних загроз своїй безпеці.
"Вони налякані адміністрацією Трампа, вони налякані Ізраїлем, вони налякані крахом Асада, крахом "Хезболли"", — сказав він, пояснивши, що Іран шукає демонстрації підтримки.
Навіть коли Іран веде свої війни за межами Ірану, "він не готовий жертвувати своїми солдатами, і коли ми говоримо про Іран і Росію, існує дуже великий фон недовіри з іранської сторони до Росії", сказав Смагін.
Для Росії новий договір з Іраном — країною, яка, можливо, ближча, ніж будь-коли, до того, щоб мати можливість виробляти ядерну зброю, — може частково означати, що перед новою адміністрацією США, яка, на її думку, менш прихильна до України, висить загроза подальшої ескалації, вважає Себастьян.
"Ця ідея бачити Сполучені Штати не просто як супротивника, а як стратегічну мету всієї їхньої зовнішньої політики об'єднала їх [Росію та Іран]. Це також об'єднало їх на полях битв в Україні", — сказав Джон Альтерман, директор Близькосхідного Центру стратегічних і міжнародних досліджень.
Кореспондентка також вказує на те, що завдяки угоді, укладеній після візиту Путіна до Тегерану у липні 2022 року, Росія зараз виробляє тисячі ударних дронів Shahed іранської розробки на заводі в Татарстані. Розслідування CNN, проведене в грудні, показало, що у 2024 році обсяги виробництва на цьому підприємстві зросли більш ніж удвічі.
"Ці безпілотники стали основою війни на виснаження, яку веде Москва, їхні рої атакують цивільні райони та енергетичну інфраструктуру, намагаючись зламати рішучість українського народу і виснажити його протиповітряну оборону", — пише кореспондентка.
Про те, як Київ та союзники повинні відповісти на підтримку Іраном Росії розповідав Володимир Кравченко в статті “Чим відповість Україна на поставки Іраном ракет Путіну”.