Уповноважена з питань захисту прав військовослужбовців та членів їхніх сімей Ольга Решетилова прокоментувала проблему непоновлення військових після СЗЧ.
"Почну з того, що проблема СЗЧ - комплексна, вона до певної міри є наслідком незабезпечення прав військовослужбовців, постійної ситуації невизначеності для особового складу, виснаження, а в окремих випадках - страху смерті, що цілком природно для живої людини. Моя послідовна позиція: коли йдеться по такі емоційні стани, ніякий страх кримінальної відповідальності їх не пересилить. І вирішення цієї проблеми треба шукати в іншій площині, де йдеться про мотивацію, довіру до командира і страх його підвести, братерство і моральну відповідальність за зраду побратимів. Я вже бачу, як частина військових, прочитавши ці слова, скептично всміхнулись. Бо, на жаль, для більшості підрозділів нашого війська слова "довіра" і "братерство" звучать як пафосне ніщо. Але є й інші приклади, які доводять, що там, де командири, головні сержанти - справжні лідери, де працює психологічна підтримка і ЦВС, проблема СЗЧ практично вирішена", - зазначила вона.
Решетилова повідомила, що є звернення від військовослужбовців, які вже понад чотири місяці, повернувшись після СЗЧ, знаходяться у підрозділах, але досі не поновлені на службі, досі не мають грошового забезпечення і фактично перебувають у рабському становищі у своїх частинах.
"Справа в тому, що Державне бюро розслідувань зволікає з розглядом клопотань військовослужбовців про повернення на військову службу, отриманням необхідних документів, оформленням та подальшою передачею до суду клопотань про звільнення від кримінальної відповідальності. В подальшому, навіть після постановлення судом ухвали про закриття кримінального провадження та звільнення від кримінальної відповідальності, військовослужбовцям військову службу не поновлюють, оскільки відсутній механізм такого поновлення", - прокоментувала уповноважена.
Решетилова наголосила, що для вирішення цієї проблеми необхідні зміни до Положення про проходження військової служби.
"Наскільки мені відомо, вони вже розробляються у Збройних силах. Щодо змін до положень інших військових формувань - поки що питання відкрите, будемо з’ясовувати", - зазначила вона.