Ранні шлюби в Іраку підтримують шиїтські релігійні авторитети, але правозахисники закликають їх одуматися. Новим законом влада порушила право жінок на дитинство.
Парламент Іраку ухвалив поправки до закону про особистий статус, легалізувавши заміжжя малолітніх дівчаток. Депутати ухвалили їх фактично без голосування, повідомило видання Middle East Eye.
Примітно, що засідання парламенту закінчилося в хаосі та з порушеннями процедур. До ухвалення змін в іракському законодавстві вважалося, що найраніший вік для вступу в шлюб — 18 років.
Нові поправки дозволять священнослужителям керуватися власним розумінням ісламського права і видавати заміж 9-річних дівчаток. Ранні шлюби заохочують шиїтські релігійні течії Іраку і багато релігійних авторитетів.
Консервативні шиїтські депутати вважають, що ухвалення цього закону привнесе в законодавство Іраку ісламські принципи і зменшить західний вплив на культуру країни.
Спікер парламенту Махмуд аль-Машхадані назвав ухвалення закону "важливим кроком для зміцнення правосуддя та організації життя іракців".
Відняли право на дитинство: у чому небезпека шлюбів із 9 років?
Місцеві активісти в бесіді з журналістами видання The Guardian заявили, що ухвалення поправок до закону про особистий статус обернеться катастрофічними наслідками для іракських жінок і дівчаток.
Депутати забезпечили порушення права на дитинство і послабили захисні механізми під час розлучення та оформлення спадщини, пояснила правозахисниця і представниця Ліги жінок Іраку Інтісар аль-Маялі.
Ухвалення змін підриває іракський Закон про особистий статус від 1959 року, який уніфікує сімейне право і встановлює гарантії для жінок, впевнені активісти.
"Ми досягли кінця прав жінок і кінця прав дітей в Іраку", — констатував один із найзатятіших противників закону, адвокат Мохаммед Джума.
Дитячі шлюби є давньою проблемою в Іраку, де 28% дівчаток виходять заміж до досягнення 18 років, показало дослідження ООН від квітня 2023 року.
Нагадаємо, ісламські радикали, які захопили в Сирії владу, вирізняються жорстокістю. Міністр юстиції Шаді аль-Вайсі прославився тим, що засуджував жінок до розстрілів за корупцію, проституцію і перелюбство.
В Ірані нещодавно заарештували 27-річну співачку Парасту Ахмаді за те, що вона виступила на віртуальному концерті в YouTube у чорній сукні без рукавів і коміра, а також не одягнула хіджаб.