Пенсія-2025: якою їй бути?
Пенсія-2025: якою їй бути?

Пенсія-2025: якою їй бути?

Пенсія-2025: якою їй бути?

Цього року соціальні стандарти в Україні не змінюватимуться. Принаймні в держбюджеті (якщо його не переглядатимуть у бік зростання) цього не передбачено. Але пенсії в березні цього року таки буде проіндексовано орієнтовно на 10–12%.

 

Вік — незмінний, стаж — зросте

Із не дуже приємних цьогорічних новин на пенсійних теренах — збільшення мінімального страхового стажу. Пенсійний вік не зміниться (60 років), але мінімально необхідний страховий стаж буде скориговано відповідно до віку.

Тож особи, які хочуть вийти на заслужений відпочинок у 60 років, цього року мають набути щонайменше 32 роки страхового стажу. 22 роки стажу повинні мати ті, хто виходить на пенсію в 63 роки. Для цих вікових категорій вимоги зростатимуть аж до 2028 року. Тобто щороку особі, яка бажає подати відповідну заяву про призначення їй пенсії з досягненням 60-річного віку, додаватиметься по 12 місяців.

І тільки у 65 років можна вийти на пенсію, маючи 15 років страхового стажу. Ті, кому його не вистачає, мають змогу докупити необхідну кількість. Вартість одного місяця становить 44% від мінімальної зарплати, що нині дорівнює 3520 грн. Тобто рік стажу коштуватиме 42,2 тис. грн.

Якщо ж хтось захоче вихід на пенсію відтермінувати, тобто піти на заслужений відпочинок пізніше встановленого законодавством строку, то розмір грошової винагороди буде вищим.

Варто також нагадати, що пенсія за віком, як і раніше, призначається за зверненням особи від дня, наступного після дня досягнення нею пенсійного віку. Заяву треба подати не раніше, ніж за місяць від виникнення такого права і не пізніше, ніж за три місяці після настання права на призначення пенсії.

 

Обмеження спецпенсій

На період дії воєнного стану в Україні уряд 2025 року обмежив виплату спеціальних пенсій, розмір яких більший за 23,61 тис. грн (10 прожиткових мінімумів), для осіб, які втратили працездатність. Відповідна постанова №1 «Про порядок виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» набрала чинності 3 січня 2025 року та застосовується з 1 січня.

Зауважимо, що зміни стосуються військових, які брали участь у військових конфліктах до 2014 року, і не застосовуватимуться щодо пенсій учасників бойових дій, осіб, які брали участь в антитерористичній операції та заходах із забезпечення національної безпеки й оборони, а також пенсій у разі втрати годувальника, призначених членам сім’ї загиблих (померлих, зниклих безвісти) таких осіб. Отже, маємо розділення підходів до пенсійного забезпечення військових ветеранів (сучасних і колишніх). З погляду Конституції це досить сумнівна дія.

Рішення про цю дію ухвалено згідно з Законом «Про державний бюджет на 2025 рік», адже саме коштом держбюджету фінансуються всі видатки на спеціальні пенсії. Тобто застосування обмежень спричинене наявними фінансовими обмеженнями внаслідок воєнного стану, пояснюють у Мінсоцполітики.

Водночас у відомстві наголошують, що страхову (забезпечену страховими внесками та гарантовану Конституцією) частину пенсій виплачуватимуть без жодних обмежень, а понижувальні коефіцієнти застосовуватимуть лише для тієї частини пенсійної виплати, яка не забезпечена внесками і є додатковим «привілеєм» від держави для певних професій та категорій осіб.

Отже, згідно з урядовою постановою, запроваджуються понижувальні коефіцієнти на суми, що перевищують цей поріг. Обмеження стосуються також спецпенсій митникам, держслужбовцям, прокурорам, народним депутатам, членам уряду, дипломатам тощо, розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму. За даними Мінсоцполітики, під дію цього обмеження 2025 року підпаде близько 17,6 тисяч «спеціальних» пенсіонерів.

Шкода, що наразі до захмарних пенсійних виплат суддям, які навіть називаються не пенсіями, а щомісячним довічним грошовим утриманням, руки ніяк не доходять. Принаймні в постанові Кабміну про це не йдеться, хоча під час обговорення держбюджету-2025 згадували й про них.

Дістатися до цього горезвісного забезпечення давно треба, адже Україна щороку витрачає з державної скарбниці на утримання суддів у відставці понад 4 млрд грн.

 

Пільги для військових

Наприкінці минулого року Верховна Рада ухвалила Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо пенсійного забезпечення окремих осіб із числа учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни, членів сімей загиблих (померлих) захисників та захисниць».

Згідно з ним умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, встановлені Законом «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», поширюються на військовослужбовців строкової служби, а також на осіб, які набули інвалідності внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання. Але за умови, що це сталося під час безпосередньої участі в заходах, необхідних для забезпечення оборони країни, захисту населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією РФ проти України, внаслідок самооборони під час виконання завдань, пов’язаних із запровадженням і здійсненням заходів правового режиму воєнного стану.

Крім того, надаються права на призначення дострокової пенсії за віком особам з інвалідністю внаслідок війни з-поміж вищезазначених осіб, а також учасникам бойових дій, які з 24 лютого до 25 березня 2022 року брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України. Та це — після досягнення чоловіками 55 років, жінками 50 років і за наявності страхового стажу не менш як 25 років у чоловіків і 20 — у жінок.

Важливо наголосити, що право на призначення дострокової пенсії за віком поширюватиметься також на дружин (чоловіків), якщо вони не взяли повторного шлюбу, і батьків, яким надано статусу сім’ї загиблих (померлих) захисників і захисниць з-поміж таких осіб.

Пільгові умови призначення пенсій особам, які набули інвалідності унаслідок поранення, контузії тощо, одержаних під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України внаслідок самооборони в період із 24 лютого до 25 березня 2022 року, надаватимуться вже 2025 року, а іншим особам з-поміж них — із 1 січня 2026-го.

 

Виплати чорнобильцям і пенсії по інвалідності

Для пенсіонерів-чорнобильців є приємні новини. 2025 року вони зможуть отримати надбавки до виплат (понад 2,36 тис. грн). Але гроші надаватимуть за умови, що особа є непрацюючим пенсіонером або постійно проживала в зонах безумовного і добровільного відселення з 26 квітня 1986 року до 1 січня 1993-го. Щоправда, слід зазначити, що ця виплата чинна тільки на період воєнного стану. Витрати на її фінансування закладені в державний бюджет на 2025 рік.

Щодо пенсій по інвалідності, то цього року жодних змін у їх виплаті не передбачається. Тож пенсії для людей з інвалідністю першої групи становитимуть 100% від виплат по старості, другої групи — 90%, третьої групи — 50% пенсії за віком.

А загалом пенсія по інвалідності призначається за наявності від 1 до 15 років трудового стажу (необхідна тривалість страхового стажу залежить від віку, в якому інвалідність установлено). Водночас до страхового стажу для визначення розміру пенсії за віком, із якого обчислюється величина пенсії по інвалідності, крім набутого страхового стажу, зараховується період від дня встановлення інвалідності до досягнення віку 60 років.

Якщо конкретно, то розмір такої пенсії залежить від кількості відпрацьованих офіційно років та від групи інвалідності й обчислюється у відсотках розміру пенсії за віком. Так, 2025 року першій групі виплачуватимуть не менш як 2760 грн, непрацюючим особам з інвалідністю другої й третьої груп — 2520 грн, працюючим особам з інвалідністю другої й третьої груп — 2093 грн.

Пенсія по інвалідності призначається від дня встановлення інвалідності, якщо заяву про її призначення подано не пізніше трьох місяців від дня встановлення інвалідності. Якщо ж заяву подано пізніше — виплати призначають від дня звернення по неї.

 

Пільги ветеранам праці

Усі вже звикли, що статус ветерана праці мають цивільні люди. Однак його можуть набути й військові з інвалідністю першої або другої групи, які отримують відповідну пенсію, а їхній стаж перевищує 15 років. Якщо ж військовий уже набув статусу ветерана і є пенсіонером, то для оформлення статусу ветерана праці йому треба звернутися до органу, що здійснює його пенсійне забезпечення.

Слід нагадати, що до цієї категорії належать люди (чоловіки та жінки), які вийшли на пенсію, маючи 40 і 35 років стажу відповідно. Також це стосується тих осіб, які отримують пенсію на пільгових умовах через те, що працювали на шкідливій або важкій роботі та мають стаж 30 років для чоловіків і 25 — для жінок. А ще в цьому переліку — пенсіонери з вислугою років, ліліпути, диспропорційні карлики, інваліди першої й другої груп із пенсією по інвалідності та стажем від 15 років.

Їхній статус підтверджується спеціальним посвідченням. Документ разом із нагрудним знаком видають безкоштовно органи праці та соцзахисту, військові ветерани отримують документи в органах пенсійного забезпечення.

Далеко не всім відомо, що ветеран праці може розраховувати на низку привілеїв. Зокрема цей статус дає право після виходу на пенсію або зміни роботи користуватися послугами поліклініки, до якої раніше був прикріплений.

Також для них передбачено безоплатне протезування зубів, послуги в медустановах і аптеках. За потреби їх можуть безкоштовно госпіталізувати. А ще можна скористатися правом на медобстеження та профілактичне лікування раз на рік.

Окрім того, працюючий ветеран має право не лише на щорічну відпустку, а й на два додаткові тижні відпочинку в будь-який час. Щоправда, власним коштом.

Пенсіонери-ветерани праці можуть претендувати на: лікування та його компенсацію; житлоплощу, відведення землі під спорудження будинку, сад або город; ремонт, а також дрова або вугілля на зиму; членство в садових, будівельних і гаражних кооперативах тощо.

Ветерани праці звільняються від плати за землю та податку на неї, а також мають право на безкоштовний проїзд. Однак останнє доступне тільки особам, у яких сукупний дохід сім’ї з розрахунку на людину за останні пів року не перевищує 4240 грн.

 

Джерело матеріала
loader