ЗМІ: Трамп звільнив 17 генеральних інспекторів низки урядових відомств США
ЗМІ: Трамп звільнив 17 генеральних інспекторів низки урядових відомств США

ЗМІ: Трамп звільнив 17 генеральних інспекторів низки урядових відомств США

ЗМІ: Трамп звільнив 17 генеральних інспекторів низки урядових відомств США

Генеральні інспектори у США вважаються незалежними посадовими особами, завдання яких контролювати роботу федеральних установ.

Президент США Дональд Трамп у п'ятницю, 24 січня, звільнив 17 генеральних інспекторів, які здійснюють нагляд за діяльністю урядових відомств, завершивши тиждень потрясінь у федеральній бюрократії, зосереджених на лояльності до нового глави держави, повідомляє NYT, посилаючись на джерела.

За даними Reuters, під звільнення потрапили генеральні інспектори таких відомств, як Державний департамент, Міністерство оборони та Міністерство транспорту. Вони отримали відповідні повідомлення на електронну пошту. Таким рішенням Трамп розчистив шлях для призначення лояльних людей на ці посади.

Водночас, такі звільнення, схоже, порушують федеральний закон, який вимагає від президента повідомляти обом палатам Конгресу про причини звільнень за 30 днів до їх проведення. У 2022 році Конгрес посилив захист генеральних інспекторів, ускладнивши їхню заміну обраними чиновниками та вимагаючи від президента додаткових пояснень для їхнього звільнення.

За словами одного зі співрозмовників NYT, звільнення не торкнулося генерального інспектора Міністерства юстиції Майкла Горовіца. Як пише видання, звільнення генеральних інспекторів можуть підірвати традиційну незалежність внутрішніх наглядових органів.

Генеральні інспектори у США — це незалежні посадовці, які проводять аудит і розслідування підозр у марнотратстві, шахрайстві та зловживанні владою. Багато політично призначених керівників агентств і відомств приходять і йдуть з кожною новою адміністрацією, але генеральний інспектор може працювати при різних президентах.

Критики Трампа вже відреагували на рішення нового президента США з тривогою.

“Генеральні інспектори відповідають за викорінення урядового марнотратства, шахрайства, зловживань і запобігання неправомірним діям. Президент Трамп демонтує систему контролю над своєю владою”, - заявила сенатор від Демократичної партії Елізабет Уоррен.

У “перехідній” команді нового американського президента сигналізували про ймовірність подібних перестановок. І це відповідає крокам, які Трамп розпочав на початку 2020 року під час першого президентського терміну, коли звільнив п'ятьох генеральних інспекторів.

У той час Трамп мав справу з пандемією коронавірусу, але водночас він прагнув переформатувати уряд, щоб усунути з посад людей, які, на його думку, намагалися завдати йому шкоди. Серед таких людей був, наприклад, генеральний інспектор розвідувального співтовариства США Майкл Аткінсон, який займався анонімною скаргою інформатора, що призвела до спроби імпічменту Трампа.

Демократи звинуватили Трампа у спробі знищити незалежні відомства.

Наприкінці 2019 року Горовіц передав до Міністерства юстиції доповідь про розслідування ФБР потенційних зв'язків між виборчою кампанією Трампа та росіянами.

Горовіц визнав, що ФБР мало вагомі підстави для початку розслідування, але критично поставився до запиту на отримання ордеру на таємне стеження за радником виборчого штабу Трампа Картером Пейджем. 

Після вступу на посаду президента 20 січня Трамп активно займається “реформуванням федеральної бюрократії” в США та реалізацією своїх політичних планів. Він уже підписав низку указів, призупинив низку програм та відсторонив від посад деяких посадовців з питань національної безпеки та зовнішньої політики.

Рушійною силою “плану” Трампа для Америки та світу є його гранична впевненість у власній непогрішимості та величі. При цьому він не обмежується притаманним всім політикам вищого рангу бажанням просто залишити слід в історії країни. Трамп плекає амбіцію буквально “висадити у повітря” сучасну систему адміністративного управління в США, радикально змінити правила гри в політиці, завдати нищівної поразки традиційним елітам, помножити на нуль так званий deep state, спираючись на повністю підконтрольні йому на цьому етапі республіканську більшість в обох палатах Конгресу та консервативну більшість у Верховному суді США. Детальніше про наміри Трампа розповідав колишній посол України в США Олег Шамшур у статті “Трамп готує “шок і трепет”. Якою ціною він може закінчити війну в Україні?”.

 

Джерело матеріала
loader
loader