Зиму скасовано? Яку погоду готують нам весна та літо. Прогноз синоптика
Зиму скасовано? Яку погоду готують нам весна та літо. Прогноз синоптика

Зиму скасовано? Яку погоду готують нам весна та літо. Прогноз синоптика

Зиму скасовано? Яку погоду готують нам весна та літо. Прогноз синоптика

Зима вже подолала екватор і не перестає дивувати нас справжнім весняним теплом, як і прогнозували ще восени. При тому що друга половина січня — початок лютого в Україні — традиційно найхолодніший період. Та незважаючи на аномально теплу погоду, прощатись із зимою поки що не варто. Вона до нас ще повернеться, хоч і ненадовго.

І хоча всі розрахунки світових прогностичних центрів свідчили про аномально теплу зиму, жоден із них не передбачав таких великих температурних аномалій, які спостерігалися. Середня за грудень і січень температура повітря на переважній частині території України виявилася додатною, а кліматична зима, коли середня за добу температура є від’ємною понад п’ять діб і більше, так і не настала. Короткочасні зниження тривали максимум три-чотири дні й рідко становили нижче -5°С. Тож на значній території України осінь плавно переходить у весну, оминаючи стадію зими. Винятком є західні області країни й особливо Карпати, які все ж таки мали змогу зустрітись із зимою, хоч і ненадовго.

Причиною такої аномалії є як природні процеси, так і діяльність людини, що призводять до зміни енергетичного балансу нашої планети та зумовлюють підвищення глобальної температури протягом усього року. Україна не є винятком. Такі ж процеси характерні й для нашої країни, а зростання середньої за рік температури повітря в ній протягом останніх десятиліть відбувається майже втричі швидше глобальної, й прискорюється. 2024 рік виявився як на нашій планеті, так і в Україні найтеплішим за весь період інструментальних спостережень за погодою. Тож аномально тепла зима 2024/2025 років є наслідком процесів, що спостерігалися протягом останніх десятиліть і 2024 року зокрема.

Основною причиною таких аномалій є посилення парникового ефекту, спричиненого підвищенням концентрації парникових газів, яка зараз є найбільшою за останні 800 тисяч років (дані шостого звіту Міжурядової групи експертів зі зміни клімату (ІРСС). Це зумовило підвищення не лише приземної температури повітря, а й температури поверхні моря та вмісту тепла в океані на глибині до двох кілометрів, які 2024 року були рекордними за всю історію. З 2023 до 2024 року глобальне збільшення вмісту тепла у двокілометровій товщі океану в 140 разів перевищило світове виробництво електроенергії 2023 року!

Повітряні маси, що формувалися над аномально теплим Атлантичним океаном і переміщувалися в Україну, сприяли аномально теплій погоді протягом грудня й січня і, за розрахунками Європейського центру середньострокових прогнозів погоди (ECMWF) та Національного управління океанічних і атмосферних досліджень США (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA), збережуть свій вплив у лютому та навесні 2025 року.

За даними ECMWF, очікується, що лютий і весняні місяці в Україні можуть бути на 1-2°С теплішими за кліматичну норму. Розрахунки NOAA дають іще більші аномалії, особливо в лютому. Тож у лютому, як і в січні, з великою ймовірністю на значній території України переважатиме додатна за добу температура повітря. Лише в Карпатах і на сході країни вона може бути від’ємною. В лютому середня за місяць температура повітря коливатиметься від +1...+2°С на півдні до -1...-2°С у східних областях України.

Та чи означає це, що в нас не буде похолодань і ми маємо вже попрощатись із зимою? Як показують дослідження, незважаючи на істотне підвищення температури повітря протягом весняного сезону, повторюваність сильних різких похолодань на Поліссі та в лісостеповій зоні України збільшується. Такі зміни можуть бути вкрай небезпечними для сільського господарства, оскільки мінімальна температура повітря за такого вторгнення холоду може опускатися нижче 0°С, і заморозки, що виникатимуть, можуть завдати значної шкоди сільськогосподарським культурам, які цього року значно раніше розпочинають вегетацію. Найбільша ймовірність таких процесів — у березні та квітні. Очікуємо в березні середню за місяць температуру від +5...+7°С на півдні Одеської області та Закарпатті й до +3...+4°С на сході України. У квітні середня температура повітря за місяць буде вищою за +10°С, отже, в природі відбуватиметься активна вегетація. Середньомісячна температура коливатиметься від +12°С на півдні країни й до +11°С на сході та півночі. В травні середня температура за місяць становитиме +15°С: від +19°С на півдні й Закарпатті до +17°С на півночі та сході.

Щодо прогнозу температури повітря влітку, то на сьогодні є розрахунки NOAA лише на червень і липень. Відповідно до них бачимо, що потепління триває, а середня за місяць температура повітря в червні та липні також може бути на 2 °С вищою за кліматичну норму.

Cлід зазначити що  весна 2025 року очікується не лише теплою, а й посушливою, особливо у північних областях України, де за сезон опадів може випасти майже на третину менше від кліматичної норми. Їхня кількість може сягати 100 мм за сезон, тобто 100 літрів на квадратний метр, що зазвичай характерно для південного степу України. Найбільший дефіцит опадів очікується у березні та травні.

Отримані розрахунки світових прогностичних центрів указують на тенденції, що переважатимуть протягом весняного й літнього сезонів, проте сказати, якою саме буде температура повітря, скільки опадів випаде й чи очікує нас повторення спекотного літа 2024 року, так завчасно неможливо. Проте вже зараз можна говорити про те, що на нас може чекати сезон із підвищеною пожежною небезпекою, якій сприятимуть аномально високі температури повітря, посуха, значні запаси горючих матеріалів у вигляді трави та листя, що добре збереглися протягом малосніжної зими, й військові дії, які тривають. Пожежонебезпечний сезон може початися значно раніше. При наявності сильних вітрів лісові пожежі можуть поширюватись на значні площі.

Варто пам’ятати, що прогнози погоди на місяць і сезон — це кліматичні прогнози. Вони дають нам інформацію про те, наскільки середні за місяць значення температури повітря і опадів відрізняються від кліматичної норми. Але ми, на жаль, не можемо сказати як розподілятимуться опади і якою буде температура щодня протягом кожного місяця. Коли ми говоримо що середня за місяць температура може бути вищою за норму на 2 градуси, це не значить що кожен день буде таким. Аномально теплими можуть бути близько 60% днів, а 40% — в межах норми, або навіть значно нижче за норму.

Джерело матеріала
loader
loader