Білий дім надав Ілону Маску звання «спеціального держслужбовця США», повідомляє CNN.
Цей статус надає мільярдеру надсекретний допуск до державної таємниці, однак разом з тим він не отримуватиме зарплату, а займатиметься і надалі своїм бізнесом. Нагадаємо, що Ілон Маск є засновником компаній SpaceX, Neuralink, The Boring Company та X (колишній Twitter), а також керує Tesla і новоспеченим підприємством штучного інтелекту xAI.
Згідно з інформацією Міністерства юстиції, спеціальним державним службовцем є «будь-хто, хто працює або має працювати на уряд протягом 130 днів або менш як 365 днів».
Нагадаємо, що Ілон, який нині є найбагатшою людиною у світі, цьогоріч став палким прихильником Дональда Трампа і вклав чимало коштів у його передвиборчу кампанію. Після вступу новоспеченого президента на посаду, Маск продемонстрував, що має широкі повноваження для реалізації своєї ініціативи з підвищення ефективності уряду, відомої як DOGE.
У понеділок Трамп підтвердив, що Маск має доступ до критичної платіжної системи Міністерства фінансів; того ж дня федеральні профспілки подали до суду на Мінфін.
«Ілон не може і не буде робити нічого без нашого схвалення. І ми дамо йому схвалення, якщо це необхідно. Де недоцільно — не дамо», — заявив президент США.
Як спеціальний держслужбовець, Маск підпадає під дію федерального закону про конфлікт інтересів, який забороняє державним службовцям брати участь у справах, які можуть вплинути на їхні фінансові інтереси. CNN пише, що бізнес-успіху мільярдера частково сприяли федеральні кошти, а SpaceX отримала мільярди доларів за прямими державними контрактами.
«Ми покладаємося на Міністерство юстиції щодо дотримання стандартів фінансового конфлікту інтересів Ілона Маска та всіх інших, але є підстави сумніватися, що Міністерство юстиції застосує будь-які закони, в тому числі кримінальні, проти союзника Трампа», — каже Кетлін Кларк, професорка права Вашингтонського університету, яка спеціалізується на державній етиці.
Зазначимо, що зв’язок Маска із Трампом також може в негативному ключі вплинути на бізнес техномільярдера: до прикладу, після оголошення про введення 25% тарифів для Канади, в Онтаріо заявили про скасування контракту зі Starlink, супутниковим інтернет-сервісом Ілона.