Експерт із Близького Сходу Ілля Куса: Заяви Трампа про сектор Газа можуть погіршити ситуацію
Експерт із Близького Сходу Ілля Куса: Заяви Трампа про сектор Газа можуть погіршити ситуацію

Експерт із Близького Сходу Ілля Куса: Заяви Трампа про сектор Газа можуть погіршити ситуацію

На зустрічі із ізраїльським прем'єром-міністром Беньяміном Нетаньяху Дональд Трамп зробив кілька заяв, які можуть вплинути у будь-який бік на ситуацію в секторі Газа. Так, він сказав про можливість окупації цього регіону армією США і запропонував виселити звідти корінних жителів – палестинців. У Євросоюзі вже виступили проти намірів виселення палестинців, та й арабські країни не горять бажанням брати нових сусідів.

Чи дійсно президент США задумав велике переселення народів і які його плани щодо дій на Близькому Сході, Коротко про розповів експерт з Близького Сходу Українського інституту майбутнього Ілля Куса.

Виселити палестинців фізично неможливо

- Заява Трампа – це просто слова чи план реальних дій США на Близькому Сході?

- Я думаю, що це лише політичні заяви, зроблені в рамках візиту Нетаньяху до Вашингтону. Жодних деталей ніхто не наводить, і нічого не вказує на те, що це реальний план, узгоджений з кимось. Я не думаю, що його буде реалізовано. Хоча б тому, що Трамп, крім Ізраїлю, не має союзників для того, щоб це зробити.

– А наскільки зараз реальна окупація американцями сектору Газа?

- У принципі, вона реальна, але тут виникає питання - наскільки? По-перше, це суперечить обіцянці самого Трампа не вплутуватися в регіональні війни. По-друге, його навряд підтримають інші арабські держави. Навпаки, це може стати на заваді нормалізації відносин Саудівської Аравії та Ізраїлю. А взагалі немає розуміння того, з якою метою американські війська туди увійдуть. Навіщо, на який час? Також як у самого Ізраїлю немає відповіді на запитання - якою буде доля сектора Газа після війни?

- Торік Ізраїль уже хотів виселити палестинців із їхніх будинків, але у світі це було сприйнято вкрай негативно. Навіть порівнювали з Гітлером та його планами щодо створення «життєвого простору» для німців. Чи реально виселення палестинців?

- Навряд. Це дуже важко як фізично, так і суто логістично. Немає країн, які могли б прийняти у себе понад півтора мільйони палестинців із сектору Газа. Навіть якщо уявити, що Єгипет та Йорданія погодяться на це, їм потрібно буде створити відповідну інфраструктуру і сплатити все це.

Знову ж таки самі палестинці ніколи не захочуть їхати. Що тоді - проводити насильницьку масову депортацію? Тоді постає питання – якими силами? Ізраїль не контролює цю територію повністю, і, швидше за все, натрапить на озброєний опір. Тобто це якраз прямий шлях до конфронтації, яка «затягне» американців надовго в цьому регіоні. Тож виселення палестинців, найімовірніше, є абстрактною опцією, ідеєю, яка була приурочена до візиту Нетаньяху, а не до якогось реального стратегічного плану.

Заяви Трампа лише погіршать ситуацію на Близькому Сході

- Тобто Трамп не відповідає за свої слова?

- Він вірить у те, що каже, просто він це говорить більше з політичною метою, ніж пропонує якусь дорожню карту. Трамп завжди починає з якихось високих вимог, а потім домовляються десь посередині і зовсім з інших питань, які реально цікавлять адміністрацію Трампа. Я думаю, що тут теж приблизно така сама ситуація.

- Трамп обрав позицію щодо підтримки Ізраїлю в цьому питанні. А чому він підтримує саме Ізраїль?

- Сам Трамп завжди був налаштований проізраїльськи, знову ж таки у нього родинні зв'язки з Ізраїлем. Його зять Джаред Кушнер – єврей. У його адміністрації також багато людей, які симпатизують Ізраїлю та вважають, що підтримка Ізраїлю – це єдино правильна позиція. Вони дивляться на ізраїльтян як ключового союзника на Близькому Сході. Тому тут його позиція є досить логічною. Але інша частина американських політиків вважає, що Трамп підміняє американські національні інтереси ізраїльськими.

- Як ця позиція Трампа та його слова вплинуть на протистояння на Близькому Сході?

– Вона може радикалізувати позицію палестинських арабів, якщо вони всерйоз сприймуть його заяви. Також вона може радикалізувати правих радикалів у самому Ізраїлі. Вони тепер вважатимуть, що мають свою людину у Вашингтоні, яка не просто на словах підтримуватиме Ізраїль. У свою чергу, така ситуація призведе до більшої поляризації між палестинцями та ізраїльтянами і може зашкодити або навіть зірвати мирні переговори.

Ізраїль тепер поводитиметься агресивніше

- А як тепер поводитиметься офіційний Ізраїль?

- Звичайно ж, він агресивніше поводитиметься щодо палестинців у секторі Газа. У Тель-Авіві тепер вважатимуть, що їм дозволено більше, ніж за Джо Байдена. Але це не означає, що вони втратять голову, вони розуміють межі своїх можливостей і змушені озиратися на позицію деяких арабських держав. Хоча Беньямін Нетаньяху представить слова Трампа як перемогу Ізраїлю, щоб заспокоїти правих радикалів зі свого уряду, які погрожували розвалити правлячу коаліцію через угоди з ХАМАС.

- А навіщо тоді Трамп вирішив відновити постачання зброї Ізраїлю, особливо цієї дев'ятисоткілограмової бомби ?

- Їхні постачання були призупинені тимчасово Байденом, щоб дати можливість до мирних переговорів з ХАМАС. Трамп  їх відновив як подарунок до візиту Нетаньяху.

До речі

Припущення про розселення палестинців викликає велике неприйняття у арабському світі. Вже так було, що війна, яка призвела до створення Ізраїлю 75 років тому, закінчилася насильницьким переміщенням 760 000 палестинців - події, відомої в арабському світі як Накба, або "Катастрофа". А через нинішню війну вже понад 1,6 мільйона палестинців були змушені залишити свої будинки. А тепер Ізраїль та Трамп знову хочуть позбавити їх своєї батьківщини.

Джерело матеріала
loader
loader