Європейські прокурори розслідують, як московський офіс ІТ-підрядника допоміг побудувати нову електронну прикордонну систему ЄС, яка має стати найбільшою в Євросоюзі базою персональних даних, повідомляє FT.
Згідно з документами, з якими ознайомилася Financial Times, французька ІТ-група Atos використовувала співробітників у Росії, щоб у 2021 році придбати програмне забезпечення для надсекретного проєкту, метою якого є збір і зберігання біометричних даних про всіх відвідувачів ЄС, які не є громадянами країн Союзу.
Розкриття причетності РФ порушило питання безпеки щодо амбітної реконструкції прикордонної інфраструктури ЄС. Запуск системи залишається невизначеним після того, як було скасовано кілька запланованих дат через технічні проблеми.
Витік документів свідчить про те, що філіал Atos у Москві працював за ліцензією, яка надавала російській ФСБ доступ до його роботи в країні. Чотири людини, обізнані з ситуацією, заявили FT, що співробітники московського офісу брали безпосередню участь у закупівлі програмного забезпечення для прикордонної системи ЄС — діяльність, яка зазвичай вимагає дозволу Союзу на доступ до системи безпеки.
За даними FT, Європейська прокуратура (EPPO) розслідує участь російської компанії Atos у проєкті. В EPPO заявили, що не коментують справи та не підтверджують публічно розслідування, які проводять. На сьогодні жодних звинувачень не було висунуто.
Згідно з планами, так звана система в'їзду/виїзду ЄС (EES) повинна збирати дані про пересування кожного іноземного мандрівника, який в'їжджає або виїжджає з території Союзу, реєструючи біометричні та персональні дані, а також візовий статус. Atos Belgium виграла контракт на створення EES вартістю 212 млн євро разом з IBM Belgium та італійською компанією Leonardo у 2019 році.
Європейське управління з питань запобігання зловживанням та шахрайству (OLAF) минулого року розслідувало звинувачення щодо причетності Atos Russia. За словами однієї особи, яка безпосередньо знайома з ходом розслідування, було встановлено, що заходи, вжиті агентством EU-Lisa, яке впроваджує EES, для вирішення питань безпеки, “були недостатніми”.
За словами джерела видання, не було знайдено достатньо доказів для початку розслідування в межах мандату OLAF, але EU-Lisa надали рекомендації щодо усунення недоліків.
В EU-Lisa заявили, що “не було виявлено жодних порушень безпеки” і, продовжується проведення “систематичних оцінок безпеки”.
Згідно з внутрішніми документами, отриманими FT, ліцензії на програмне забезпечення, необхідне для частин EES, були придбані через офіси Atos у Москві в 2021 році. Немає жодних доказів того, що московська філія Atos брала участь у роботі над EES після повномасштабного вторгнення Росії в Україну в 2022 році.
ЄС відклав запровадження цифрової системи контролю на кордонах EES — нові терміни наразі під питанням. Однією з причин була неготовність прикордонної комп’ютерної системи у деяких країнах. Детальніше про EES розповідав у статті ”Без штампів, але з відбитками. Як нова система в’їзду-виїзду змінить перетин кордону з ЄС” Павло Кравчук.