![Рідкісний череп віком 69 млн років знайдено в Антарктиді: проливає світло на ранні етапи еволюції](https://thumbor.my.ua/n_NCNE4yJsZzesbg4Z0HuusDY5I=/800x400/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F53%2Fc52f19510906c9077db217b57ce18b18.jpg)
Рідкісний череп віком 69 млн років знайдено в Антарктиді: проливає світло на ранні етапи еволюції
Дослідники вважають, що стародавній череп, знайдений на крижаному континенті, належить найдавнішому відомому сучасному птаху.
Антарктиду часто називають "останнім рубежем" для розуміння людського життя, коли планетою бродили динозаври. У новому дослідженні вчені виявили на крижаному континенті стародавній череп віком 69 мільйонів років, який, як вважається, належить найдавнішому відомому сучасному птаху, пише Independent.
За словами співавтора дослідження, професора Університету Огайо і директора кафедри наук про Землю і космос у Денверському музеї природи й науки, доктора Патріка О'Коннора, знайдена скам'янілість належить ранньому родичу качок і гусей континенту. Вчені припускають, що цей стародавній птах мешкав біля узбережжя Антарктиди в крейдяний період, приблизно в той самий час, що і знаменитий тиранозавр Рекс.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Автори дослідження також вважають, що їхня знахідка може багато чого розповісти про найбільш ранні стадії еволюції сучасних птахів. Зазначимо, що череп був знайдений ще 2011 року в рамках проєкту палеонтології Антарктичного півострова, проте результати дослідження були опубліковані лише днями.
За словами іншого співавтора дослідження, доктора Метью Ламанна з Піттсбурзького музею природної історії Каргнегі, доктора Метью Ламанна, наразі вони з командою зосереджені на тому, як регіон допоміг сформувати сучасні екосистеми. Ба більше, автори дослідження вважають, що Антарктида з усіх боків є своєрідним кордоном для розуміння людського життя в епоху динозаврів.
Череп, виявлений вченими, довгий із загостреним дзьобом і формою мозку, яка є унікальною серед усіх відомих птахів, раніше виявлених вченими в мезозойській ері. Припускають, що рештки належать вимерлому птаху під назвою Vegavis iaai. Ба більше — і поміщають його в групу, яка включає всіх сучасних птахів.
Відомо, що вид Vegavis iaai вперше був описаний два десятиліття тому співавтором Техаського університету в Остіні доктором Джулією Кларк. Деякі експерти також читають, що цей вид є раннім представником сучасних водоплавних птахів, таких як качки та гуси. Але такі птахи були винятково рідкісними до вимирання наприкінці крейдяного періоду, і це дослідження є першим з майже повним черепом.
За словами провідного автора дослідження, наукового співробітника Національного наукового фонду в Коледжі остеопатичної медицини при Університеті Огайо, доктора Крістофера Торреса, мало який птах в історії Землі може з такою ймовірністю викликати стільки суперечок серед палеонтологів. Череп, виявлений в Антарктиді, зберіг потужні м'язи, на відміну від сучасних водоплавних птахів, а його риси відповідають підказкам, які припускають, що Vegavis використовував свої ноги, щоб пересуватися під водою.
Автори дослідження також вважають, що ця нова скам'янілість допоможе розв'язати багато з цих суперечок, головна з яких полягає в тому, де саме на пташиному дереві життя знаходиться Vegavis.
Раніше Фокус писав про те, коли Антарктиду вкривали тропічні ліси й бродили динозаври.
![loader](/files/images/preloader.gif)