Супутникові спостереження і польові роботи показують, що поява і збільшення тріщин по всьому крижаному щиту лише прискорюється.
Тріщини на поверхні льодовиків — втілення діапазону масштабів крижаного щита Гренландії, що збиває з пантелику. Утворені напруженнями на поверхні, їхній напрямок і розмір розповідають ученим, як крижаний щит тече до океану, пише Science Alert.
Далеко від льодовиків, що швидко рухаються і щорічно скидають сотні гігатонн айсбергів у фіорди, тріщини можуть бути крихітними — завширшки всього в кілька міліметрів. Однак у міру прискорення руху льоду вони також можуть досягати й кількох метрів у діаметрі. Часом ці тріщини покриваються оманливими сніговими мостами, для подолання яких потрібне відповідне захисне спорядження і рятувальна підготовка. Нарешті, там, де лід зустрічається з океаном, і жоден вчений ніколи не наважиться стояти, вони можуть бути монстрами понад 100 метрів від стіни до стіни.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Нове дослідження виявило, що ці тріщини збільшуються по всій Гренландії. Вчених не особливо дивує, що тріщини стають більшими по всьому крижаному щиту, однак у міру того, як океан нагрівається, крижаний покрив прискорюється у відповідь, збільшуючи навантаження, що діють на його поверхню.
Водночас спостереження із супутників і особисті польові роботи настільки мізерні, що на сьогодні в учених просто немає ні найменшого уявлення про те, наскільки широко і швидко відбувається цей процес. У новому дослідженні команда під керівництвом Тома Чадлі з Даремського університету картувала тріщини по всьому крижаному щиту Гренландії у 2016 і 2021 роках. Для цього вчені використовували тривимірні карти поверхні полярних регіонів, засновані на супутникових знімках з високою роздільною здатністю.
Вчені застосували методи обробки зображень до більш ніж 8 000 карта, що дало їм змогу оцінити, скільки води, снігу і повітря буде потрібно для "заповнення" кожної тріщини по всьому крижаному щиту. У результаті вчені змогли розрахувати глибину та обсяг тріщин, а також вивчити, як вони розвивалися.
Результати вказують на те, що з 2016 по 2021 рік спостерігалося значне збільшення обсягу тріщин у швидкоплинних секторах крижаного щита Гренландії. На південному сході крижаного щита, в районі, який був особливо вразливим до прискорення і відступу, спричиненого океаном, в останні кілька років, обсяг тріщин збільшився більш ніж на 25%.
Водночас загальний обсяг тріщин по всьому крижаному щиту збільшився лише на 4,3% — це набагато ближче до загального балансу, ніж екстремальні значення, які спостерігаються в певних секторах. Дослідники спробували розібратися, що ж сталося, і дійшли висновку, що значне зростання в інших місцях компенсувалося одним джерелом: вивідним льодовиком, відомим як Сермак-Куяллек.
Зазначимо, що Сермек-Куяллек — найбільш швидкоплинний льодовик на планеті, що досягає швидкості майже 50 метрів на день і забезпечує величезну частку загального внеску Гренландії в підвищення рівня моря.
У 2016 році вчені помітили, що льодовик відреагував на приплив холодної води з північної частини Атлантичного океану, внаслідок чого він сповільнився та став товщим. У міру цього процесу, як помітили вчені, тріщини на поверхні почали закриватися, компенсуючи збільшення по всій іншій частині крижаного щита. Це уповільнення було короткочасним і вже до 2018 року льодовик повернувся до прискорення і витончення у відповідь на потепління планети, що триває. На жаль, вчені вважають, що люди не зможуть вплинути на льодовик у майбутньому, щоб компенсувати збільшення ущелин по всьому крижаному щиту в майбутньому.
За словами вчених, ущелини лежать в основі динамічних процесів, що відбуваються в Гренландії та Антарктиді. Однак ці процеси вивчені дуже погано, і їхня майбутня еволюція є найбільшою невизначеністю в наших прогнозах підвищення рівня моря. У сукупності збільшення стоку льоду може призвести до підвищення рівня моря на 10 метрів до 2300 року, внаслідок чого понад 5 мільйонів людей втратять свої будинки.
Раніше Фокус писав про те, що вчені з NASA зважили Гренландію — найбільший острів на Землі.