Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець у суботу, 8 лютого, оприлюднив відео, де показав російських військовополонених напередодні обміну, який відбувся 5 лютого.
Він зазначив, що перед обміном військовополонені сказали, як до них ставилися у полоні. І слова ці були нормальними, що не виключає, як вже показано було не раз, опинившись під прицілом російських відеокамер, обмінені полонені раптом "згадують", як їх "принижували і ображали".
Але відео є документом, а полонені (які через декілька хвилин повернуться додому) розповіли про побажання, які хотіли б, щоб виконувалися для тих, хто попаде у полон.
"Публікую чергове спілкування з російськими військовополоненими перед процедурою обміну. На відео — мій Представник з прав людини в системі органів сектору безпеки та оборони Юрій Ковбаса із колегами опитують росіян щодо того, якими були умови утримання українською стороною.
![Дмитро Лубінець показав розмову з російськими військовополоненими перед недавнім обміном - Фото 1](https://thumbor.my.ua/IM_9jzLO1j8BdkaxU9IvJs0Fz5k=/600x/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F30%2F7cbb57c1bfdec0b99f5e815824b16e04.jpg)
Вкотре наголошую, що Україна неухильно дотримується Женевських конвенцій. Серед побажань росіян — регулярне здійснення передачі листів та посилок, а також регулярні обміни військовополоненими", - написав Лубінець у Телеграмі.
"Україна зацікавлена в цих же ініціативах та процедурах. Тому сподіваюся, що ці ж побажання росіяни передадуть компетентним органам на тій стороні, і ігнорування ініціатив, про які просять самі утримувані в Україні військовополонені, припиняться", - додав він.
Нагадаємо, сім'ї приблизно 6000 українських військовополонених не можуть отримати практично ніякої інформації про місцезнаходження і статус своїх близьких. Правозахисники кажуть, що їм відмовляють у доступі до таборів для військовополонених, де утримують українців.
Коли полонених повертають на батьківщину, вони виглядають змарнілими, скаржаться на голод і тортури в російських в'язницях. За даними правозахисників ООН, відсутність контактів українських полонених із зовнішнім світом є незвичайним явищем навіть у воєнний час.