Через війну, яку розпочала РФ, в Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан. В цей період призову підлягають військовозобов'язані чоловіки, які отримують повістки. Всі військовозобов'язані мають проходити військово-лікарську комісію (ВЛК). Фахівці адвокатського об'єднання «Бачинський та партнери» розповіли, який термін проходження ВЛК для військових.
Для чого треба проходити ВЛК
Військово-лікарська комісія (ВЛК) – це спеціальна медкомісія, що здійснює оцінку медичної придатності громадян для проходження військової служби або інших обов’язкових військових формувань.
Юристи пояснили, що ВЛК є однією з найважливіших процедур для кожного військовослужбовця, який придатний/обмежено придатний/ не придатний до військової служби.
«Згідно з чинним законодавством України, кожен військовослужбовець зобов’язаний пройти військово-лікарську комісію для визначення його придатності до військової служби. Однак, термін проходження ВЛК може бути змінений у випадках тимчасової непридатності військовослужбовця до служби у зв’язку з хворобою, травмою або іншими обставинами, які перешкоджають проходженню ВЛК у встановлений строк», – йдеться у повідомленні.
Який термін проходження ВЛК для військових
Фахівці зазначили, що згідно з рішенням РНБО щодо військово-лікарської комісії в ЗСУ, що було введене в дію Указом Президента України, в рамках міжвідомчої взаємодії діють зміни з ВЛК спільно з Національною службою здоров’я України.
«Максимальний час для проходження військово-лікарської комісії нині становить 14 днів. Раніше військовозобов’язаному виділяли чотири дні для проходження ВЛК, а щоб визнати його непридатним для служби, вистачало висновків однієї комісії. З можливістю продовження до одного місяця за рішенням комісії ВЛК у разі необхідності більш ретельного дослідження особи», – йдеться у повідомленні.
Юристи додали, що зараз необхідно пройти ще один медичний огляд в іншої комісії й підтвердити висновки першої протягом цього ж терміну в 14 днів.
«Однак, за відповідним запитом представника комісії, цей термін може бути продовжений до 1 місяця. Це надає можливість глибше дослідити стан здоров’я військовослужбовця та військовозобов’язаного та взяти до уваги всі можливі аспекти перед визначенням його придатності до служби або доцільності перебуванні на службі», – пояснили вони.
У випадках, коли військовий отримав поранення під час несення служби, виконання бойового завдання, ушкодження або хворобу, він може бути направлений на ВЛК негайно, за можливості, за поданням керівника чи командира. Також, після лікування військовозобов’язаного, він має право на проходження ВЛК для подальшого визначення його придатності до військової служби.
Юристи підкреслили, що всі військовозобов’язані під час воєнного стану мають повторно пройти комісію через рік.
Ексклюзивні деталі про реформу ВЛК, тактичну медицину та «фокус» міністерства — у відвертій розмові Лесі Литвинової з поки що директоркою Департаменту охорони здоров’я Міноборони Оксаною Сухоруковою: «Протягом останніх місяців команда живе в умовах, коли нас намагаються знищити» на ZN.UA.