![Пострадянська Азія виходить з-під впливу Кремля – FT](https://thumbor.my.ua/0sm-eatRrXukMJCHtY-NoYZ-CQk=/800x400/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2F955d5f7d1993223adaa819426d4fd303.jpg)
Пострадянська Азія виходить з-під впливу Кремля – FT
Керівництво Росії вважає, що саме тиск Заходу заважає зусиллям Москви залучити країни колишнього Радянського Союзу ближче до своєї орбіти та налагодити економічні зв’язки з глобальним півднем, йдеться в російському урядовому звіті, на який посилається Financial Times.
Під час внутрішньої презентації на стратегічній сесії під керівництвом прем’єр-міністра РФ Михайла Мішустіна у квітні минулого року у звіті уряду було викладено бачення того, як війна Росії в Україні зашкодила зв’язкам із деякими з її найближчих союзників. В доповіді йдеться, що санкційний тиск Заходу вбили клин між Москвою та деякими з її найближчих торгових партнерів, передає ZN.UA.
У звіті зазначається, що амбіції Москви полягають у відновленні доступу до світової торгівлі та зосередження Росії в центрі євразійського торговельного блоку, який буде конкурувати зі сферами економічного впливу США, ЄС і Китаю.
Росія розглядає створення "макрорегіону" як важливий довгостроковий проект, який переживе будь-які переговори із Заходом щодо майбутнього України, щоб допомогти зміцнити свою позицію на "глобальній арені", йдеться у звіті.
Очікується, що новий блок з’єднає Росію з глобальним півднем, даючи кожній стороні доступ до сировини, розвиваючи фінансові та транспортні зв’язки та об’єднуючи їх через спільний "світогляд [ . . .], де ми пишемо правила для нового світу [і маємо] власну політику санкцій".
Однак автори зазначають, що для реалізації цього плану існують значні перешкоди, оскільки західні країни узгодили із центральноазіатським країнами дотримання санкцій щодо РФ, запропонувавши їм доступ до глобальних ринків, транспортних коридорів і ланцюжків поставок, які обходять Москву.
Союзники Росії тим часом отримали власну вигоду від санкцій, витісняючи російський бізнес за межі своєї юрисдикції, взявши під контроль імпортні та експортні потоки та перенісши виробництво з Росії, йдеться у звіті. Зазначається, що країни Центральної Азії також вимагали додаткових комісій, щоб компенсувати ризики порушення санкцій.
У доповіді російський уряд визнає, що країні доведеться «грати в довгу гру», щоб утримати країни Центральної Азії у своїй орбіті. Це свідчить про те, що навіть перемоги у війні проти України в російському розумінні буде недостатньо, щоб позбутись санкційного тиску Заходу. "Тісні відносини з такою країною як Росія будуть джерелом труднощів", — йдеться у звіті.
Тепер же країни Центральної Азії користуються "вразливістю" Росії та прагнуть "інтегруватися без Росії" в такі групи, як Організація тюркських держав. Значиться, що вони "змінили свій світогляд", "переосмисливши нашу колективну історію", просувають англійську як другу мову замість російської та переходячи на західні освітні стандарти, а також відправляючи свою еліту навчатися на захід. Автори доповіді зазначають, що країни повинні будуть "прийняти рішення щодо своєї позиції щодо Росії".
Видання нагадує, що Казахстан, найбільша економіка обговорюваного в звіті регіону, засудив вторгнення, відмовився визнати територіальні надбання Росії та продемонстрував дотримання західних санкцій. Натомість сусідній Киргизстан пов’язав свою долю з Росією та допомагає їй обходити санкції. Білорусь у звіті подано як найуспішніший приклад російської експансії.
Водночас розвиток очолюваного РФ Євразійського економічного союзу, до якого також входять Білорусь, Вірменія, Казахстан і Киргизстан, відповідно до матеріалів звіту бореться з "системними проблемами", як от ризики санкцій, труднощі використання різних платіжних систем після того, як західні країни вигнали Росію з системи обміну повідомленнями Swift, і валютний контроль, який Москва запровадила, щоб допомогти подолати наслідки санкцій.
![loader](/files/images/preloader.gif)
![loader](/files/images/preloader.gif)