Заяви президента Трампа та його союзників викликали питання про те, що чинний президент може претендувати на третій президентський термін, навіть попри те, що це заборонено Конституцією. Більшість президентів дотримувалися традиції Джорджа Вашингтона не балотуватися більше ніж на два терміни, зазначає Джаред Ганс, репортер передвиборчої кампанії в The Hill.
Дехто намагався балотуватися на третій термін, але жоден з них не мав успіху, доки колишній президент Франклін Рузвельт не виграв чотири терміни на тлі кризи Великої депресії та Другої світової війни. Після того, як республіканці отримали контроль над Конгресом у 1946 році, вони майже одразу внесли резолюцію про обмеження терміну перебування президента на посаді.
Брайан Калт, професор права в Університеті штату Мічиган, який вивчав 22-гу поправку, каже, що тодішні демократи не були "в захваті від неї", але вони не зупинили її, і багато хто підтримав її. Після ратифікації поправка проголошувала, що "жодна особа не може бути обрана на посаду президента більш як два рази".
Але поправка зазнала певної критики з моменту її ратифікації в 1951 році, і дехто закликав її скасувати. Калт каже, що колишній президент США Ейзенхауер був настільки популярним, що дехто закликав дозволити йому балотуватися на третій термін, але Ейзенхауер не був у цьому зацікавлений.
"Хоча ці пропозиції [щодо зміни поправки] не є абсолютно новими, Трамп підняв їх на новий рівень у зв'язку зі своїм політичним майбутнім і не збирається від них відмовлятися", — пише репортер.
Після вступу на посаду Трамп повторив свій намір балотуватися на третій термін на щорічній політичній нараді Палати представників Республіканської партії й навіть запитав спікера Майка Джонсона чи може він це зробити.
Дехто знову сказав, що він пожартував, але конгресмен Енді Оглз, республіканець від штату Теннесі, представив поправку до Конституції, яка конкретно дозволить Трампу балотуватися на наступний термін, але не будь-якому з його попередників, які мали два терміни, кількома днями раніше.
"Він довів, що є єдиною фігурою в сучасній історії, здатною зупинити занепад нашої нації й відновити велич Америки, і йому необхідно дати час, необхідний для досягнення цієї мети", — сказав Оглз.
Хоча 22-га поправка забороняє балотуватися на третій термін, існують деякі спірні, хоча й малоймовірні лазівки, сказав Калт. Поправка чітко забороняє бути обраним втретє, але вона не зазначає, що хтось не може стати президентом утретє, хоча це не означає, що це дозволено.
"Це питання суттєво залежить від різних підходів до тлумачення Конституції, тому що ця лазівка з’являється лише тоді, якщо строго обмежуватися лише текстом", — сказав Калт.
Навіть якщо Оглз справді налаштований серйозно і його резолюція отримає певну підтримку, шанси на ухвалення цієї, вкрай суперечливої поправки виглядають майже нульовими.
"Конституція встановлює високий поріг для ухвалення поправки, і в умовах нинішньої політичної поляризації це видається ще складнішим. Спочатку резолюція має отримати підтримку двох третин голосів у обох палатах Конгресу, а потім її мають ратифікувати три чверті законодавчих органів штатів, тобто 38 штатів", — підсумував репортер.
Раніше Трамп заявляв ЗМІ, що не балотуватиметься на третій термін, якщо переможе на виборах у Білий дім у 2024 році.