![Українців можуть очікувати несподіванки при купівлі житла: що треба перевірити](https://thumbor.my.ua/NggBAEgivW0GMPg1hnO8rHwtS-M=/800x400/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F9%2F00f2ee4875ed9bcc414d751d9000982c.jpg)
Українців можуть очікувати несподіванки при купівлі житла: що треба перевірити
Одним із головних підводних каменів, з якими можуть зіткнутися покупці, є наявність прописаних осіб у квартирі. Це питання може спричинити серйозні проблеми для нових власників, адже навіть після укладення угоди та передавання права власності, процес зняття з реєстрації старих мешканців може затягнутися на місяці або навіть роки.
Може здатися, що після укладення угоди купівлі-продажу житла, всі питання повинні бути вирішені. Але часто колишні власники або інші прописані особи залишаються в квартирі, навіть якщо угода вже завершена. Це може призвести до таких проблем:
-
Відмова зніматися з реєстрації. Прописані мешканці можуть відмовитися від зняття з реєстрації, що створює юридичні складнощі для нового власника.
-
Захищеність певних категорій громадян. Наприклад, неповнолітні діти, інваліди чи сироти мають юридичні права, які ускладнюють їх виписку без дозволу органів опіки чи суду.
-
Судові розгляди. Процес зняття прописки може вимагати судових процедур, що займають час і сили.
Купівля квартири, скріншот: YouTube
До грудня 2021 року українське законодавство рівною мірою захищало як власника житла, так і прописаних в ньому осіб. Але з ухваленням нового Закону України "Про надання публічних (електронних публічних) послуг", власники житла отримали право виписувати мешканців без їхньої згоди, якщо мова не йде про особливі категорії громадян, таких як діти, інваліди, сироти тощо.
Щоб убезпечити себе від проблем з прописаними мешканцями, необхідно заздалегідь продумати всі юридичні аспекти. Ось кілька порад, які допоможуть уникнути неприємних ситуацій:
-
Перевірити реєстрацію всіх мешканців. Важливо запросити витяг із демографічного реєстру та переконатися, що всі мешканці виписані. Це можна зробити через онлайн-сервіси або в Центрі надання адміністративних послуг.
-
Закріпити умови виписки у договорі купівлі-продажу. У договорі варто чітко прописати, що колишні мешканці не мають права залишатися у квартирі після продажу. Також обов'язково зазначте терміни виписки та можливу відповідальність продавця у разі порушення умов.
-
Отримати письмові зобов'язання від продавця. Важливо, щоб продавець і прописані особи підписали розписку про намір виписатися з квартири та визнали можливість судового позову у разі порушення домовленостей.
Купівля квартири: фото: Домофонд -
Готовність до судового процесу. Якщо виникнуть проблеми з прописаними мешканцями, варто бути готовим звернутися до суду для вирішення питання.
-
Консультація з юристом. Перед підписанням угоди, обов'язково проконсультуйтесь з юристом, щоб переконатися в правильності всіх юридичних процедур і уникнути можливих пасток.
Раніше ми розповідали, що українцям виділяють гроші на нову допомогу: хто може претендувати на "особливу" субсидію
Також, податкова накинеться на заробітчан: за які доходи з-за кордону жорстоко штрафуватимуть
![loader](/files/images/preloader.gif)
![loader](/files/images/preloader.gif)