Тайвань готовий домовлятися щодо мікросхем та інвестицій, щоб заспокоїти Трампа
Тайвань готовий домовлятися щодо мікросхем та інвестицій, щоб заспокоїти Трампа

Тайвань готовий домовлятися щодо мікросхем та інвестицій, щоб заспокоїти Трампа

Тайвань готовий домовлятися щодо мікросхем та інвестицій, щоб заспокоїти Трампа

Президент Тайваню обіцяє більше інвестицій у США та збільшити витрати на оборону.

Президент Тайваню Лай Цінде обіцяє обговорити зі Сполученими Штатами занепокоєння президента Дональда Трампа з приводу індустрії мікросхем, збільшити інвестиції в США та купувати більше в країні, а також витрачати більше на оборону, пише Reuters.

У четвер Трамп критично висловився про Тайвань, заявивши, що прагне відновити виробництво напівпровідникових чипів у США, та повторив свої претензії щодо того, що Тайвань "перехопив" цю галузь.

Лай, виступаючи перед журналістами після засідання Ради національної безпеки в президентському офісі, заявив, що глобальний ланцюг постачання напівпровідників є екосистемою, в якій важливий поділ праці між різними країнами.

"Ми, звичайно, усвідомлюємо занепокоєння президента Трампа. Тайванський уряд буде спілкуватися та проводити консультації з напівпровідниковою індустрією, щоб розробити відповідні стратегії. Потім ми підготуємо пропозиції для подальшого обговорення зі Сполученими Штатами", – сказав Лай.

Лай також закликав демократичні країни, зокрема США, до створення глобального альянсу для виробництва чипів зі штучним інтелектом та формування "демократичного ланцюга постачання" передових технологій.

"Хоча ми маємо перевагу у сфері напівпровідників, ми також вважаємо своїм обов’язком сприяти процвітанню міжнародної спільноти", – наголосив він.

Тайвань є домівкою для найбільшого у світі контрактного виробника чипів – TSMC, який постачає продукцію таким компаніям, як Apple та Nvidia, а також відіграє ключову роль у розвитку індустрії штучного інтелекту.

Інвестиції TSMC у США

Наразі TSMC вкладає 65 мільярдів доларів у будівництво нових заводів у штаті Арізона – проєкт був започаткований ще у 2020 році, під час першої адміністрації Трампа.

Акції TSMC на Тайванській фондовій біржі в п’ятницю впали на 2,8%, тоді як загальний ринок знизився на 1,1%.

Високопоставлений представник служби безпеки Тайваню, який говорив з журналістами на умовах анонімності, заявив, що якщо TSMC вважатиме за доцільне збільшити свої інвестиції у США, уряд Тайваню сприятиме переговорам з Вашингтоном.

Водночас компанія TSMC відмовилася від коментарів.

Чиновник додав, що чинні контакти між економічними, безпековими та оборонними відомствами США та Тайваню є "досить ефективними", і Тайвань "відчуває сильну підтримку з боку США".

Підтримка США

Сполучені Штати, як і більшість країн, не мають офіційних дипломатичних відносин із Тайванем, який Китай вважає своєю територією. Однак Вашингтон залишається найважливішим міжнародним союзником і постачальником зброї для демократично керованого острова.

Минулого тижня Трамп підтримав Тайвань після спільної заяви США та Японії під час візиту прем'єр-міністра Японії Шігеру Ішіба до Вашингтона. У документі йшлося про "підтримку миру та стабільності в Тайванській протоці", а також про підтримку "значущої участі Тайваню в міжнародних організаціях".

Водночас Тайвань має значний торговельний профіцит зі США, який у 2023 році зріс на 83%, а експорт острова до Америки досяг рекордних 111,4 мільярда доларів завдяки високому попиту на високотехнологічні товари, зокрема напівпровідники.

Лай наголосив, що США є найбільшим напрямком іноземних інвестицій Тайваню, а Тайвань є "найнадійнішим торговим партнером США".

Оборонні витрати

Раніше Трамп критикував Тайвань за недостатні витрати на оборону – те саме він заявляв і щодо багатьох інших союзників США.

"Тайвань має продемонструвати свою рішучість захищати себе," – сказав Лай, додавши, що його уряд планує внести спеціальний бюджетний проєкт, щоб збільшити оборонні витрати з 2,5% до 3% ВВП.

Однак чинна влада Тайваню стикається зі спротивом парламенту, де більшість місць займають опозиційні партії, які виступають за скорочення бюджету, зокрема й на оборону.

"Звичайно, все більше друзів і союзників висловлюють занепокоєння, хвилюючись, чи не ослабла рішучість Тайваню щодо самооборони," – підсумував Лай.

Джерело матеріала
loader
loader