В Україні триває загальна мобілізація та оголошено воєнний стан. В цей час чоловіки призовного віку отримують повістки та можуть вступити до лав ЗСУ. Фахівці юридичної компанії INSEININ розповіли, чи підлягає мобілізації батько дитини з інвалідністю.
Згідно зі статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» мають право на відстрочку декілька категорій батьків з дитиною з інвалідністю.
Категорії батьків дітей з інвалідністю, які мають право на відстрочку:
- батьки, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років. Це стосується як біологічних батьків, так і опікунів, піклувальників, прийомних батьків та батьків-вихователів;
- батьки, які утримують повнолітню дитину з інвалідністю I чи II групи. У цьому випадку відстрочка надається незалежно від віку дитини, якщо вона має встановлену I або II групу інвалідності;
- батьки, які виховують дитину з тяжкими захворюваннями без встановленої інвалідності. Це стосується дітей з тяжкими перинатальними ураженнями нервової системи, вродженими вадами розвитку, рідкісними орфанними захворюваннями, онкологічними хворобами, дитячим церебральним паралічем, тяжкими психічними розладами, цукровим діабетом I типу, гострими або хронічними захворюваннями нирок IV ступеня, а також дітей, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа або паліативної допомоги. Важливо, щоб ці стани були підтверджені відповідним медичним висновком, навіть якщо інвалідність не встановлена.
Як отримати відстрочку батьку дитини з інвалідністю
Для оформлення відстрочки від мобілізації військовозобов’язаному необхідно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) з заявою та медичними документами про інвалідність і родинний зв’язок.
До таких документів належать:
- свідоцтво про народження дитини;
- довідка медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) про встановлення інвалідності дитини або медичний висновок лікарсько-консультативної комісії (ЛКК) про наявність у дитини тяжкого захворювання;
- документи, що підтверджують статус опікуна, піклувальника, прийомного батька чи батька-вихователя (за потреби);
- витяг з рішення Експертної команди про оцінювання повсякденного функціонування особи.
Після подання заяви та необхідних документів комісія з питань відстрочки при ТЦК та СП розглядає їх протягом семи календарних днів. У разі потреби додаткової перевірки термін розгляду може бути продовжений до 15 днів.
На період розгляду заяви військовозобов'язаного не можуть мобілізувати. Відстрочка надається на період дії обставин, які є підставою для її отримання. Наприклад, якщо дитина досягає 18-річного віку і не має встановленої інвалідності I чи II групи, право на відстрочку втрачається.
У разі зміни обставин, які впливають на право на відстрочку, військовозобов'язаний зобов'язаний повідомити про це ТЦК та СП. Якщо військовозобов'язаний не згоден з рішенням комісії, він має право оскаржити його в судовому порядку.
Таким чином, батьки дітей з інвалідністю мають законне право на відстрочку від мобілізації у 2025 році за умови подачі необхідних підтверджуючих документів до ТЦК та СП за місцем перебування на обліку для державної реєстрації відомостей в реєстрі «Оберіг».
Нагадаємо, як студентам оформити відстрочку від мобілізації.